Wpisy z tagiem: konkurs

piątek, 27 kwietnia 2012

Borussia Dortmund - Bayern Monachium

Wreszcie mogę je rozesłać zwycięzcom konkursu ogłoszonego przy okazji przeboju Bundesligi. Dogrywka zakończyła się przedwczoraj, gdy Serie A rozegrała kolejką przełożoną  z powodu tragedii Piermario Morosiniego. Z moich obliczeń wynika, że najwięcej punktów - 11 - zebrała czytelniczka o nicku greendayek, który ma prawo wyboru piłki. Podejmij decyzję, poinformuj o niej na forum, podaj też swój adres e-mail.

Piłkę, którą greendayek wzgardzi, dostanie czytelnik aaa1302, zdobywca 10 punktów  - również proszony o podanie pod notką, jak mogę się z nim skontaktować. Gratulacje!

Tagi: konkurs
21:27, rafal.stec
Link Komentarze (18) »
piątek, 20 kwietnia 2012

Schalke Gelsenkirchen

Ogłosiłem go tydzień temu, nagrodą była piłka z autografami pokonanych przez mistrza Bundesligi graczy Schalke Gelsenkirchen, obiecałem ją autorowi najfajniejszej nazwy dla naszego tercetu w barwach Borussii, zresztą szczegóły znajdziecie tutaj.

Kilka propozycji szczerze nas - jurorów było dwóch, ten drugi zaproponował od siebie „Jedź do Dortmundu, polskie medale już tam są” - rozbawiło: jak „Tercet egzotyczny”, „Kontrabanda” albo „Fatamorgana z Dortmundu”. Doceniliśmy też kilka wariacji podanych serio, ale wolę nie przytaczać, oczywiście ze strachu, że jakąś pominę. W każdym razie umieszczonego w tytule notki zwycięzcę wybraliśmy właściwie bez awantur. (A w ogóle to można jeszcze chwilę głosować, więc jeśli nas jakaś propozycja powali, obiecuję drugą piłkę;-))

Dlaczego Polussia? Po pierwsze, jest krótko i na temat. Po drugie, spolszczamy niemiecki oryginał, a zatem czynimy to, co czynią nasi ludzie w Dortmundzie - nawet najfajniejsze propozycje niemiecko brzmiące odrzuciliśmy, bo uznaliśmy, że bardziej odpowiadałyby scenariuszowi odwrotnemu, czyli naszemu klubowi germanizowanemu przez piłkarzy zza Odry. Po trzecie, spolszczamy oryginał mocno - aż trzema pierwszymi literami, połową słowa „Polska”. Po czwarte, nazwę dortmundzkiej drużyny przekręcamy na tyle sprytnie, że nadal z oryginałem się kojarzy. Po piąte wreszcie, wykręcamy ją w stronę sympatyczno-ckliwego gaworzenia, miękkie „Polussia” mógłby wyseplenić przyuczany dopiero do kibicowania brzdąc, którego na razie nie stać na twarde „Borussia”.

Zgodnie z zapowiedzią spróbuję poużywać „Polussii” na łamach „Gazety”, ale przede wszystkim prześlę nagrodę autorowi. Właściciela nicka chandler22 proszę o mejla, w którym przyzna się do imienia, nazwiska i adresu (zobowiązuję się nie handlować danymi osobowymi na czarnym rynku). Gratulacje!

piątek, 13 kwietnia 2012

Schalke Gelsenkirchen

Tak sobie pozwoliłem swego czasu określić nasze sławne futbolowe trio z Borussii, ale oczywiście nie jestem zadowolony, to nie jest zwrot, który wpada w ucho, daje się zapamiętać, wchodzi do powszechnego użycia. Przede wszystkim jednak „Trójkąt Dortmundzki” w ogóle nie kojarzy się z Polską, co go bezdyskusyjnie dyskwalifikuje.

Dlatego ogłaszam konkurs na nazwę biało-czerwonego tercetu z Borussii, która będzie zgrabna, niebanalna, może nawet dowcipna i oczywiście na temat. Niech nawiązuje do brzmienia imion lub nazwisk naszych bohaterów albo nie nawiązuje, niech nawiązuje do „Polski” albo „Dortmundu” albo nie nawiązuje, w ogóle macie totalną wolność, rozciągajcie wyobraźnię na wszystkie strony świata, nie wstydźcie się żadnego, choćby najskrajniej wariackiego pomysłu, dajcie propozycję jedną, dwie albo sto czterdzieści dwie. Zwycięzcy - wybiorę go wspólnie z Andrzejem Olejniczakiem (szefem działu sportowego już byłym, ale i tak nadal inspirującym i redagującym wiele artykułów) - prześlę piłkę w kolorach i z autografami piłkarzy Schalke (sfotografował ją oczywiście Kuba Atys, taki Lewandowski wśród polskich fotoreporterów sportowych). A jeśli zwycięzca wystrzeli z czymś naprawdę ekstra, to postaram się jego odlotowy pomysł popromować na łamach „Gazety”. Może uda się go wszczepić do codziennego języka?

Oczywiście istnieje niebezpieczeństwo, że latem jeden z naszych zuchów porzuci Borussię i nazwa prędko straci aktualność. Trudno, zabawa i tak wydaje mi się przednia;-), choć marzy mi się - z czego już się na blogu zwierzałem - że Lewandowski, Błaszczykowski i Piszczek wywrą piętno na historii klubu nie do zatarcia, zostaną zapamiętani jako gwiazdy ery „Polonii Dortmund”, staną się tercetem dla kibiców tak niezapomnianym, jak dla fanów Milanu niezapomniani pozostają legendarni Gre-No-Li czy van Basten z Gullitem i Rijkaardem.

Zależy mi na szaleńczej burzy mózgów, więc na pomysły czekam nie do meczu Schalke - Borussia (jutro o 15.30 w Eurosporcie 2, to oczywiście od tej stacji dostałem piłkę), lecz do ostatniej minuty następnego piątku. Poinformuję też śledzących moje pisanie na Facebooku oraz Twitterze, że i tam można się bawić. Przeczytamy ze współjurorem wszystko i wybierzemy najfajniejszy pomysł. Mam nadzieję, że wasze szare komórki już buzują, już nabrały kolorów, już krążą wokół Trójkąta Dortmundzkiego...

Borussia Dortmund, Robert Lewandowski, Kuba Błaszczykowski, Łukasz 
Piszczek

czwartek, 12 kwietnia 2012

Robert Lewandowski

Tydzień pod wysokim napięciem nadal trwa, po zwycięskim megahicie z Bayernem czas na wyzwalające jeszcze gorętsze emocje derby z sąsiadami z Gelsenkirchen. W sobotę o 15.30, transmisja oczywiście w Eurosporcie 2.

O ich wyjątkowości blogowałem jesienią: Fani regionalnych potentatów tak się nie znoszą, że nie potrzebują meczu, by uczucia publicznie i hałaśliwie manifestować. Przed czterema laty dortmundczycy urządzili fiestę z okazji jubileuszu - minęło właśnie pół wieku, odkąd rywale po raz ostatni zostali mistrzami Niemiec. Ekstazę przeżyli też rok wcześniej - Schalke miało szansę na tytuł, lecz po trzech miesiącach spędzonych na pozycji lidera straciło ją w przedostatniej kolejce, przegrywając na stadionie Borussii. A najbardziej niezwykle działo się w 1997 roku. Schalke przegrywało w Dortmundzie (Borussia była aktualnym triumfatorem Ligi Mistrzów) do ostatnich sekund. Remis dał gościom gol bramkarza Jensa Lehmanna (do obejrzenia tutaj), który zresztą niedługo potem swoje barwy, mówiąc językiem kibicowskim, zdradził. W Gelsenkirchen przeżył 10 lat, by po nieudanym epizodzie w Milanie założyć bluzę Borussii.

Słowem, dortmundzcy Polacy znów będą mieli okazję błysnąć w chwilach pozostających w kibicowskich sercach na zawsze. A Robert Lewandowski po znokautowaniu w bezpośrednim pojedynku bawarskiego snajpera Mario Gomeza - dzięki popisowi, który co bardziej rozpaleni komentatorzy obwołali „monstrualnym” - porówna się z innymi wyborowym snajperem, Klaasem Janem Huntelaarem, a także żywą legendą - Raulem Gonzalezem (oby doniesienia niemieckich brukowców o jego rychłym transferem do ligi katarskiej się nie sprawdziły).

Jeśli Lewandowski znów zwycięży, stanie się niemal pewniakiem do drużyny gwiazd sezonu. Według not z „Kickera” jest od środy najlepszym napastnikiem Bundesligi, a do jedenastki kolejki tego magazynu wskakiwał już ośmiokrotnie, rzadziej jedynie od nominowanych dziewięciokrotnie wspomnianego Gomeza, Francka Ribery’ego oraz Shinji Kagawy (jesteśmy zapatrzeni w naszych, więc nie zawsze zauważamy, że w minionych tygodniach Japończyk też gra rewelacyjnie). Rozbłysnął na autentyczną gwiazdę, przeglądanie zagranicznych recenzji jego gry to czysta frajda.

Cztery osoby przewidziały, że Borussia pokona Bayern po jego golu, i zdobyły maksymalną liczbę punktów w naszym blogowym konkursie, którego stawką są widoczne na poniższym zdjęciu piłki z autografami. Ich nicki: pawchmi, aaa1302, greendayek, bartek6835. Ponieważ nagrody są dwie, zgodnie z zapowiedzią zarządzam dogrywkę. I rozszerzam pytania na innych sławnych w Europie goleadorów, którzy wybiegną w sobotę na boisko.

1) Jaki wynik padnie w meczu Schalke - Borussia?

2) Jaki będzie wynik do przerwy?

3) Ile żółtych kartek dostaną Polacy?

4) Ile goli strzeli Lewandowski?

5) Ile goli strzeli Huntelaar?

6) Ile goli strzeli Raul?

7) Ile asyst będzie miał Lewandowski?

8) Ile asyst będzie miał Huntelaar?

9) Ile asyst będzie miał Raul?

10) Ile goli strzeli Mainz Mario Gomez?

11) Ile goli strzeli Sportingowi Gijon Cristiano Ronaldo?

12) Ile goli strzeli Sportingowi Gijon Karim Benzema

13) Ile goli strzeli Levante Leo Messi?

14) Ile goli strzeli Genoi Zlatan Ibrahimovic

15) Ile goli strzeli Interowi Antonio di Natale

16) Ile goli strzeli Udinese Diego Milito?

Do dzieła, odpowiadamy do sobotniego południa. A przegranych zapraszam na jeszcze jeden konkurs, który ogłoszę dopiero jutro, bo najpierw muszę sfotografować piłkę z autografami piłkarzy Schalke. Tym razem nie będę żądał przewidywania przyszłości, lecz kreatywności;-)

Borussia Dortmund - Bayern Monachium

Archiwum
Tagi