RSS
sobota, 03 października 2015

Gdybym był adwokatem Henninga Berga – oskarżonego o nieumiejętne prowadzenie Legii Warszawa i oczekującego na nieuchronne ogłoszenie wyroku skazującego – przedstawiłbym sądowi następujące okoliczności łagodzące. Każda była dla klubu zdarzeniem wstrząsającym albo przynajmniej bardzo hamującym, każda zachodziła w momencie newralgicznym.

Pierwsza, z lata 2014: walkower za wystawienie do gry zdyskwalifikowanego Bereszyńskiego, który spowodował, że efektowny triumf nad Celtikiem, mogący być dla Legii przełomem jakim dla reprezentacji Polski był triumf nad Niemcami, stał się wysiłkiem tyleż godnym podziwu, co zbędnym. Druga, z zimy 2015: nagła rejterada absolutnego lidera drużyny Miroslava Radovicia, która nastąpiła nie przed, lecz po przygotowaniach do sezonu, dosłownie w przededniu jego rozpoczęcia. I trzecia okoliczność, z lata 2015: depresja Ondreja Dudy, który uciekł z Warszawy duchem, a został ciałem, ergo nie został ani sprzedany, ani zatrzymany, ergo Legia nie nie kupiła następcy, ergo najzdolniejszego gracza drużyny zastąpiło zombie.

Nie są to okoliczności, które usprawiedliwiałyby dowolny wybryk trenera, ale są to, powtórzmy, okoliczności łagodzące. W klubie z ambicjami, reklamującym się jako (lokalna) potęga nie powinny przytrafić się wcale, a już pod żadnym pozorem nie powinny się przytrafiać seryjnie, w każdej kolejnej przerwie międzysezonowej. Zwłaszcza że nawet spodziewane i zaplanowane pozbycie się jednostki wybitnej (na tle kolegów) trudno znieść bezboleśnie, i to także na wyraźnie wyższym poziomie, przypomnijmy sobie tarapaty, w jakie wpadały Borussia Dortmund bez Lewandowskiego, Liverpool bez Suareza czy Tottenham bez Bale’a.

Przekonując do swoich racji przed sądem, zastanawiałbym się zarazem, czy mój klient w ogóle popełnił przestępstwo. Czy i jak wykonywał stawiane mu zadania, w przypadku trenerów piłkarskich stosunkowo klarowne, łatwe do zweryfikowania.

Cel nr 1, mistrzostwo kraju 2014? Osiągnięty, Legia według Berga nawet zwiększyła punktową przewagę nad rywalami odziedziczoną po Legii według Jana Urbana.

Cel nr 2, awans do Ligi Europejskiej? Osiągnięty.

Cel nr 3, mistrzostwo kraju 2015? Nieosiągnięty.

Cel nr 4, Puchar Polski 2015? Osiągnięty.

Cel nr 5, ponowny awans do Ligi Europejskiej? Osiągnięty.

Jeśli celów nie zhierarchizujemy i maksymalnie uprościmy rachuby, okaże się, że Henning Berg wykonał zadanie w 80 procentach. I wyrok skazujący wciąż wyda się zrozumiały, w każdym razie dopuszczalny – nic dziwnego, że klub z ambicjami żąda wydajności jeszcze wyższej.  Sami szefowie Legii liczyli chyba jednak inaczej, skoro po przegranej walce o mistrzostwo Polski trenera uniewinnili. A wówczas nie wiedzieli jeszcze, że ich piłkarze latem znów awansują do LE, zatem skuteczność Norwega mieliby prawo wyceniać jeszcze niżej, na 75 proc.

I zachowali się racjonalnie, w końcu od obronienia mistrzostwa Polski dzieliły warszawiaków drobiazgi – wystarczyłoby jeden remis zastąpić wygraną – a wszyscy ligowcy działali w warunkach eksperymentu, w sezonie rozciągniętym do 37 kolejek i ukwieconym kuriozalnym ułamkowaniem punktów. Co więcej, zanim Berg minimalnie przegrał rywalizację kraju, wycisnął z piłkarzy maksimum zagranicą – 9 kolejnych zwycięstw, awans do 1/16 finału LE, 644 minuty bez utraty gola etc. Czyli zanim swego jedynego celu nie osiągnął, inny osiągnął z imponującym naddatkiem. A mnożąc wyniki przez wspomniane okoliczności łagodzące, jego wydajność była bliższa 90 niż 80 proc.

Bieżący sezon jej nie obniża – piłkarze znów awansowali do LE (bez nadwyrężania kibicowskich układów nerwowych, po passie sześciu zwycięstw), Puchar Polski rozpoczęli od 2:0 w Łęcznej i 4:1 z Lechią, w tzw. ekstraklasie ponieśli straty zbyt skromne, by panikować, zwłaszcza wobec wspomnianego dzielenia punktów po 30 kolejkach. I choć w kryzys niewątpliwie wpadli, to wybrali chwile dalekie od krytycznych – nie wtedy, gdy rozstrzygała się sprawa wejścia do LE, i nie wtedy, gdy rozstrzyga się sprawa mistrzostwa kraju. A czwartkowy mecz z Napoli przypomniał, że Legia pozostaje najlepiej przygotowanym do europejskich wyzwań polskim klubem. Bezapelacyjnie najlepiej. Warszawiacy przegrali, bo musieli przegrać – zderzyli się z najsilniejszym rywalem, jaki przyjechał na Łazienkowską od wielu lat – ale zostawili wrażenie porządnie zorganizowanej drużyny, którą nie stać na więcej z powodu ograczeń widocznych w wyszkoleniu tworzących ją jednostek. Zostawili wrażenie dalece przyjemniejsze niż rozsmarowany na spodzie ligowej tabeli Lech Poznań, który tego samego dnia w Bazylei nawet nie udawał, że mu się chce. (I jeśli Berg ma zasługiwać na zwolnienie, to trener Maciej Skorża zasługuje prawdopodobnie na publiczne wybatożenie oraz rok w kamieniołomach).

Pisania o wrażeniach bezpieczniej jednak unikać, tak jak bezpieczniej unikać pochylania się nad każdym legionistą z osobna, by spróbować pomierzyć, czy pod rządami Berga „rozwija w satysfakcjonującym stopniu” albo „gra na maksimum swoich możliwości”. Utonęlibyśmy w subiektywizmach nie do okiełznania. Ja uważam np., że Michał Kucharczyk przechodził w Legii samego siebie, ale jak udowodnić, że wydałem sprawiedliwy werdykt o jego potencjale, gdy przed kilkunastoma miesiącami przypuszczałem, że skończy jak Jakub Kosecki? I jakich wzorów użyć, by obliczyć czas, na jaki zasługuje trener, by nadać nową tożsamość drużynie, której kadrę radykalnie odmieniły transfery tak znaczące, jak pozyskanie Nikolicia czy Prijovica?

Dlatego wybieram twarde dane: 80 proc. wykonanych głównych celów, najwięcej zdobytych przez Legię ligowych punktów za kadencji Berga (124, przy 107 Lecha i 98 Jagiellonii), wprost rewelacyjny jak na nadwiślańskie standardy bilans w Europie (22 mecze, 16 wygranych). Wybieram twarde dane, by po uwzględnieniu przywoływanych na początku czynników obiektywnych – wiały Bergowi w oczy – oraz popełnionych błędów szacować, że globalnie jest jak dotąd trenerem na 95 proc. Czyli prezes Bogusław Leśnodorski podjął słuszną decyzję, by go zatrudnić. A byłem sceptyczny, wyglądała mi na wybór wybitnie przypadkowy – wylosowaliśmy Molde, radę rzucił Ole-Gunnar Solskjaer, zachłysnęliśmy się przeszłością poleconego przezeń kandydata w Manchesterze, dlaczego by nie spróbować etc.

I być może to był taki wybór, sukces (zwłaszcza krótkotrwały) przynosi czasami nawet przypadek. W każdym razie zwalnianie trenera osiągającego zlecone cele w stopniu bliskim ideału jest uzasadnione tylko wtedy, gdy walory jego następcy, naturalnie wnikliwie sprawdzone, pozwalają wierzyć, że drużynę przejmie fachowiec ewidentnie bardziej kompetentny, niemal gwarantujący wyniesienie jej na zupełnie inny poziom. Inaczej prezes reagowałby nieodpowiedzialnie, w sposób niegodny ambitnego szefa klubu z ambicjami, może wręcz głupio.

Tym bardziej intryguje mnie postać nowego trenera Legii. Jeśli Leśnodorski znalazł fachowca, który jest wart wylania w trakcie sezonu trenera osiągającego wyniki na poziomie Berga, to zmiana nie jest dla kibiców wiadomością dobrą, lecz wspaniałą.

środa, 30 września 2015

Napoli

Na pożegnanie z Warszawą trener Henning Berg i piłkarze Legii podejmą w Lidze Europy najsilniejszego rywala, z jakim mierzyli się podczas jego kadencji. Przynajmniej teoretycznie.

Ubiegłosezonowi półfinaliści LE zajmują dopiero dziesiąte miejsce w Serie A, ponieważ wystartowali fatalnie. Kibice przestraszyli się nawet, że eksperyment właściciela klubu, producenta filmowego Aurelio de Laurentiisa – zatrudnienie trenera przez całą karierę prowincjonalnego – zakończy się totalną klapą.

Maurizio Sarri prędko jednak opanował sytuację. I ostatnie tygodnie to już rzęsiste goleady – 5:0 z Club Brugge, 5:0 z Lazio – oraz sobotni triumf nad Juventusem 2:1. A przede wszystkim efektowna gra, oparta na błyskawicznym przedostawaniu się pod wrogie pole karne, agresji w odbiorze piłki oraz ruchliwości wszechstronnych pomocników, którzy potrafią kontrolować olbrzymie połacie środka pola. Do Warszawy przylatuje drużyna rozentuzjazmowana, pewna siebie, mierząca w mistrzostwo Włoch.

Podejmą ją piłkarze zrezygnowani, którzy każdego ranka sprawdzają, czy aby nie zobaczą zaraz nowego szefa. Prezes Bogusław Leśnodorski nie wylał jeszcze trenera Henninga Berga, ale publicznie ogłosił, że od dawna szuka następcy. Wzgardził niepisaną uniwersalną regułą nakazującą władzom klubu oficjalnie wspierać szkoleniowca tak długo, jak długo musi on kierować drużyną. Norweg przeżył mniej więcej to, co były selekcjoner reprezentacji Polski Leo Beenhakker, który o tym, że został zwolniony przez ówczesnego szefa PZPN Grzegorza Latę, dowiedział się z telewizji.

Pucharowy bilans Berga jest, biorąc pod uwagę nadwiślańskie standardy, rewelacyjny. Minionego lata wyreżyserował spektakularne 4:1 nad Celtikiem Glasgow w eliminacjach Ligi Mistrzów, potem awansował do 1/16 finału LE, teraz znów dotarł do fazy grupowej tych rozgrywek. 16 zwycięstw w 21 meczach. Wrażenie popsuło dopiero niedawne wyjazdowe 0:1 z FC Midtjylland, choć brzydota meczu nie powinna nas zwodzić – nikomu nie będzie łatwo znaleźć sposobu na prymitywny, lecz konsekwentny sposób gry Duńczyków, o czym przekonał się w sierpniu Southampton.

Napoli reprezentuje zupełnie inny wymiar futbolu. Biorąc pod uwagę aktualną formę oraz klasę piłkarzy, to najsilniejszy przeciwnik Legii nie tylko za kadencji Berga – odkąd istnieje nowy stadion, wyższe umiejętności przywiózł tylko Arsenal, zaproszony na sparing z okazji otwarcia obiektu. W ataku grasuje główny kandydat na króla strzelców ligi włoskiej Gonzalo Higuaín – 58 goli w 109 spotkaniach Napoli, wcześniej 122 gole w 264 spotkaniach Realu Madryt – który ostatnio, gdy tylko nabierze pędu, zabawia się nawet z obrońcami formatu Leonardo Bonucciego. Wspierają go ponaddźwiękowi skrzydłowi w postaciach José Callejóna oraz Lorenza Insigne. Ten ostatni z powodu urazu kolana został wprawdzie w Neapolu, ale Dries Mertens zawraca w głowach obrońców równie skutecznie – w Brugii przed dwoma tygodniami wbił dwa gole.

Neapolitańczycy prędko przerzucają piłkę pod pole karne rywala i dzięki kontratakom z udziałem wspomnianych skrzydłowych, i dzięki przeszywającym defensywę prostopadłym podaniom wszechstronnych, kreatywnych środkowych pomocników, których trener Sarri częściowo wymyślił na nowo. Wycofany z ofensywnych pozycji Marek Hamsik też do Warszawy nie przyleciał, ale zagrają obaj jego partnerzy, wpływający na grę chyba jeszcze silniej. Allan w Udinese uchodził za wybitnego tylko wtedy, gdy nie dotykał piłki, teraz ujawnił zmysł rozgrywającego, a nawet snajpera. Jorginho to natomiast piłkarz orkiestra – operuje jako żywa tarcza chroniąca stoperów, przerywa akcje rywali (i odbiory, i przechwyty), a zarazem sam inteligentnie podaje na mniejszą i większą odległość. Obaj młodzi Brazylijczycy asystowali przy trzech golach z pięciu strzelonych Club Brugge. I nikt się nie zdziwi, jeśli obsadzą w przyszłości środek pola reprezentacji swojego kraju. Zwłaszcza Allan.

Dowodzący całością trener Sarri to kolejny przedstawiciel coraz popularniejszego gatunku trenerów, którzy nigdy nie uprawiali profesjonalnie futbolu (z wykształcenia ekonomista, gdy debiutował w szóstej lidze, pracował w banku). Jajogłowy pracoholik zdolny wtłoczyć do głów podwładnych 33 warianty rozegrania rzutu rożnego. W Neapolu okazał się jednak przede wszystkim fachowcem elastycznym, chętnie modyfikującym swoje pomysły, jeśli te nie wypalą. Z Empoli zabrał ze sobą Mirko Valdifioriego (cofniętego rozgrywającego, uboższa wersja Andrei Pirlo), któremu chciał podporządkować drużynę. Nie wyszło, więc osadził ulubieńca w rezerwie. I wszystkie mecze bez niego w podstawowym składzie wygrał. Właściciel klubu tytułuje go już „profesorem”, tymczasem jeszcze przed chwilą Sarriego gwałtownie kontestował sam Diego Maradona, w Neapolu mający status półboga.

Gdybyśmy szacowali szanse na podstawie stanu, w jakim znajdują się obie drużyny, musielibyśmy się lękać, że Legia zostanie rozszarpana na strzępy. Niewykluczone jednak, że trener rywali wystawi głębsze rezerwy, niż przypuszczamy. Trzeba bowiem pamiętać, że Legia podejmuje neapolitańczyków w idealnym momencie. Choć oni naturalnie pożądają sukcesu w Europie, to dzisiejszy mecz jest dla nich jak kamyk w bucie – wrzucony między wspomniany hit z Juventusem i niedzielny hit z Milanem. To mecze prestiżowe z wielorakich przyczyn, także pozasportowych, neapolitańczycy przeżywają je jako wojny biednego, zaniedbanego przez centralę Południa z bogatą, arogancką Północą.

A ponieważ przeżywają mecze głęboko, stadion San Paolo czynią ogromnym atutem piłkarzy. Tu też warszawscy kibice mogą szukać nadziei – o ile neapolitańczycy u siebie są w LE niepokonani od początku 2014 r., o tyle na wyjazdach wygrali w tym okresie ledwie trzy z dziesięciu meczów.

Pytanie, ile wykrzesają z siebie legioniści, którzy żyją w niepewności. Usłyszeli, że wyrok na ich szefa zapadł – zostanie ścięty („na 100 proc.”) najpóźniej po niedzielnym meczu z Górnikiem Zabrze. I że być może zastąpi go sadystyczny tyran serwujący sesje treningowe, które dla co wrażliwszych jednostek kończą się wymiotami. Gdyby im się jednak powiodło, mielibyśmy pożegnanie z Bergiem paradoksalne. Oto trener wynajęty, by uczynił z Legii europejską markę, zostaje z klubu wykopany pomimo wspaniałego europejskiego bilansu i po efektownym europejskim triumfie.

22:57, rafal.stec
Link Komentarze (15) »
wtorek, 29 września 2015

Robert Lewandowski

Dinamu Zagrzeb polski napastnik strzelił właśnie 24., 25. i 26. gola w Lidze Mistrzów. Regularniejsi od niego są w tych rozgrywkach już tylko dwaj aktywni piłkarze – Messi i Ronaldo.

Supergwiazdor Barcelony zdobywa średnio 0,77 bramki na wieczór w Champions League. Supergwiazdor Realu Madryt – 0,69. Przeciętna Roberta Lewandowskiego sięgnęła właśnie 0,62 gola na mecz. W rankingu wciąż grających w piłkę wyprzedził Karima Benzemę (0,58), jeszcze niżej są Sergio Agüero (0,51), Thomas Müller (0,43), Zlatan Ibrahimovic (0,39) oraz Wayne Rooney (0,36).

Zalety Polaka – gracza coraz wszechstronniejszego, wydajnego także w defensywie – moglibyśmy wyliczać akapitami, ale nade wszystko stał się on morderczo regularnym snajperem. Po dzisiejszym meczu jest liderem klasyfikacji strzelców i w Lidze Mistrzów, i w Bundeslidze, i w eliminacjach Euro 2016. Ilekroć pomyślimy, że osiągnął swój szczyt, że tym razem już na pewno nie zdoła wyewoluować na drapieżnika jeszcze groźniejszego, tylekroć Lewandowski udowadnia, że krępuje nas ubóstwo wyobraźni, przytłumionej dekadami oczekiwania na kogokolwiek zdolnego podbijać najsłynniejsze stadiony świata. Zabawia się z nami trochę jak – zachowując proporcje – Messi i Ronaldo, którzy śrubują snajperskie rekordy zawsze, gdy krzykniemy, że dotarli do granic możliwości.

Zanosi się, że Lewandowski też będzie je poszerzał. Dzięki sobie, bo stale się rozwija, piękniejąc na napastnika kompletnego – wszystko mu jedno, czy strzela lewą, czy prawą nogą, z pola karnego czy spoza pola karnego, z ziemi czy z powietrza etc. A także dzięki okolicznościom, bo sprzyjają mu taktyczne korekty trenera Pepa Guardioli (chce szybszego przerzucania piłki pod bramkę rywala) oraz charakterystyka pozyskanych latem przez Bayern zawodników.

Monachijczycy od lat słyną ze skrzydłowych znakomitych, ale zarazem specyficznych. 31-letni Arjen Robben to samolub, który uwielbia zbiegać z piłką do środka, by osobiście zakończyć akcję strzałem. 32-letni Franck Ribéry myśli o partnerach chętniej, jednak również chętnie ucieka od linii bocznej, odbierając sobie możliwość dośrodkowania. Obaj z oczywistych względów ograniczali snajperskie zapędy Lewandowskiego, tymczasem ich wpływy w Bayernie będą stopniowo maleć. Stąd transfery Douglasa Costy oraz Kingsleya Comana, skrzydłowych zdecydowanie bardziej tradycyjnych. Zwłaszcza gdy spojrzymy na tego pierwszego – 10 asyst w siedmiu kolejkach Bundesligi! – możemy dojść do wniosku, że w Monachium wybuchła kulturowa rewolucja. Skrajny egoizm został wyparty przez skrajny altruizm.

Lewandowskiemu służy też – o czym sam wspominał – sąsiedztwo przesuniętego w jego pobliże Müllera. Dzięki przyciągającemu uwagę rywali wsparciu rzadziej wpada w klatkę złożoną ze stoperów oraz defensywnych pomocników przeciwnika, którzy uwieszają mu się na plecach, szarpią, podkładają nogi etc, a wszystko oczywiście grupowo, bo uziemić napastnika Bayernu niełatwo. I Polak rozpoczął sezon najlepiej w karierze. Nie dość, że wbił 14 goli w 10 meczach, to w każdym spotkaniu Bundesligi oddaje średnio 5,33 strzału, przy ledwie 3,39 w minionych sezonie. Co więcej, odsetek uderzeń celnych z ubiegłorocznych 53 proc. wzrósł do 81 proc. Bilans imponujący nie tylko w porównaniu z Ronaldo (49 proc.) czy Messim (63 proc.), ale wręcz najokazalszy wśród wszystkich napastników czołowych lig Europy, którzy oddali dwucyfrową liczbę strzałów.

Właściwie z każdym tygodniem przybywa powodów – wyrażanych nie tylko twardym statystycznym konkretem – by obwoływać monachijczyka najlepszym środkowym napastnikiem świata. Zwłaszcza wobec słabszego roku kilku konkurentów, w typie Ibrahimovicia czy Rooneya, oraz przewlekłych kłopotów zdrowotnych innych, np. Agüero. Przybywa również barier do pokonania lub rekordów do pobicia, które wizerunek Polaka jeszcze by udoskonaliły. Nie tylko w Champions League.

W klasyfikacji zagranicznych strzelców Bundesligi ze 101 golami zajmuje piąte miejsce – o ile lidera Claudio Pizarro (176) oraz wicelidera Giovanne Elbera (133) prędko nie doścignie, o tyle Ailtona oraz Stephane’a Chapuisata (obaj po 106) z podium powinien zepchnąć już niebawem. A zamiast pytać, czy Polak zostanie królem strzelców w bieżącym sezonie, wypada już chyba pytać, czy pobije rekord mitycznego Gerda Müllera, który w 1972 r. koronę zakładał po zdobyciu 40 bramek. To oczywiście cel potwornie trudny do zrealizowania – trzeba niemal utrzymać dotychczasową skuteczność, prawie nie odpoczywać – ale ustaliliśmy już, że im bardziej nam się zdaje, że Lewandowski osiągnął granicę swoich możliwości, tym bardziej on je przekracza.

poniedziałek, 28 września 2015

To opowieść coraz bardziej intrygująca. Dlaczego szefowie Manchesteru City dbają, by każdy skrawek klubu wyposażyć możliwie najbardziej luksusowo, ale jedno stanowisko – absolutnie newralgiczne – obsadzają nie najwyższą, lecz zaledwie wysoką jakością? I to pomimo niepowodzeń? Mój felieton do „Gazety Sport.pl Ekstra” przeczytacie tutaj.

niedziela, 27 września 2015

To nie jest jego drużyna, kibice nie skandują na meczach reprezentacji jego nazwiska – jak skandowali choćby nazwisko Beenhakkera – to raczej drużyna Lewandowskiego, w mniejszym stopniu Krychowiaka czy Glika. Zachwyty usłyszałem, dopiero gdy wraz z Michałem Szadkowskim odwiedziliśmy we wtorek Sebastiana Milę, którego poprosiliśmy, by opowiedział o reprezentacji Polski.

„Na odprawie trener Nawałka zaczyna przemawiać. Niesamowitym głosem, który zapowiada święto. Wprowadza podniosły nastrój. Masz wrażenie, że będziesz w stanie roznieść wszystko” – relacjonuje nam w wywiadzie rozgrywający Lechii. Nie wiem, czy inni kadrowicze czują to samo, w każdym razie Mila generalnie mówi o Nawałce głównie w uniesieniu, przedstawia go w sposób, w jaki polscy piłkarze zasadniczo nie przedstawiają polskich trenerów. Całość znajdziecie tutaj, zapraszam do lektury.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 409
Tagi