RSS
piątek, 27 listopada 2015

Żyjąca planeta, unrecognized pattern i inne takie

Kiedy oglądam Barcelonę z listopada 2015, przypominają mi się te wszystkie fantastyczne opowieści o obcych cywilizacjach – od Lema po Wattsa – których przedstawicieli nie widać, nie słychać ani nie czuć, więc nie mamy całkowitej pewności, czy właśnie wiszą nam na uszach, czy może w ogóle nie istnieją. Są niedostępni zmysłom, kontakt jest niemożliwy.

Tak, wiem, hołdy składane Barcelonie poprzez kosmiczne metafory bardzo się zużyły, ale nic nie poradzę, gruba przesada jest tu niezbędna, jej ostatni rywale zwyczajnie nie nadążają, nie rozpoznają wzorców i nie rozumieją niczego, co się wokół nich dzieje, kataloński styl ma zbyt odmienną naturę. Nie tyle przegrywają, ile właśnie nie umieją nawiązać kontaktu. Idea futbolu z Camp Nou to szczytowa techniczna wirtuozeria pomnożona przez szczytowo intensywną, nieczytelną dla przeciwnika grę bez piłki pomnożona przez szczytowe tempo przeprowadzania akcji. Wynik tego równania musi być szczytowo abstrakcyjny. Ergo nierozpoznawalny dla najdoskonalej zorganizowanych przeciwników.

Odkąd istnieje nowożytna Liga Mistrzów, grę tak bliską perfekcji podziwiamy chyba po raz trzeci. W latach 90. od ziemi nie odrywał się nikt, w następnej dekadzie też nikt nie stworzył czegoś aż tak niepojętego – nawet tamten (nie)galaktyczny Real Madryt, zanim rozmontował go Florentino Perez, polegał raczej na wybitnych jednostkach niż wybitnej synchronizacji ruchów grupy. A potem objawiły się Barcelona według Pepa Guardioli oraz Bayern według Juppa Heynckesa, który wieńczył dzieło Louisa van Gaala.

Obie obwoływaliśmy drużynami wszech czasów. Nie przez terror nowoczesności, która żąda codziennego ogłaszania nowych rekordów, lecz z powodu twardych danych, wyrażanych liczbami – Barcelona oraz Bayern totalnie dominowały i w pojedynczych meczach, i w całych sezonach. A ich poprzednicy z minionych dekad sporo tracili, gdy wracaliśmy do wideo z ich popisami. Bo futbol retro toczył się w rozczulająco wolnym tempie.

I dziś znów musimy się wyzbywać wszelkiej powściągliwości. Bo Barcelona nie znęca się nad byle kim, lecz w kilka dni wkłada 10 goli wicemistrzowi Hiszpanii i wicemistrzowi Włoch. Bo potwór Luisa Enrique, wciąż docenianego zaskakująco umiarkowanie, wygląda na reprezentanta jeszcze wyższego stadium ewolucji niż potwór Guardioli, co także tym razem widać w nagich faktach. Piłkarze tamtego trenera w pierwszych 81 meczach jego kadencji wygrali 56 razy, a obecnego – aż 65. Piłkarze tamtego zdobyli 202 bramki, a obecnego – 224. Piłkarze tamtego stracili ich 65, a obecnego – ledwie 62. Obłęd.

Tamtej Barcelonie wyrzucano niekiedy, że oferuje futbol zbyt jednostajny, po pewnym czasie nużący. Obecna zmienia tempo jak opętana, dysponuje jeszcze bogatszym arsenałem ofensywnym. Tamtej wytykano, że bez Leo Messiego więdnie, a obecna bez swojego lidera nie dość, że przetrwała bardzo trudny okres, to jeszcze rozbiła Real Madryt. Tamta wyglądała na niezdolną do zaakceptowania jakiekolwiek środkowego napastnika (z czasem problem się nasilał), a w obecnej Luis Suarez spotężniał do najlepszego na tej pozycji na świecie, oczywiście obok Roberta Lewandowskiego.

I tercet barcelońskich atakujących też niechybnie usłyszy, że przelicytował wszystko, co kiedykolwiek widziała piłka nożna. Messi, Suarez i Neymar – wszyscy dalecy od schyłku kariery! – wbili w bieżącym roku nieprawdopodobne 121 goli, więcej niż CAŁY Real Madryt (110) czy CAŁY Manchester City (89). Minimalnie ustępują tylko całemu Bayernowi Monachium (123), czyli w zgodnej opinii jedynemu rywalowi gotowemu nawiązać kontakt z Barceloną.

Przyznam, że mam wątpliwości, wywołane strategią Guardioli. Monachijski trener w wielu meczach ustawia drużynę ryzykancko i w formule maksymalnie, by tak rzec, udziwnionej – wejrzyjcie na te jedenastki z trójką skrzydłowych, dwójką napastników i ledwie jednym środkowym pomocnikiem. Albo na rezygnowanie ze stoperów. Trzyma się też Pep bardzo odsuniętej od własnej bramki defensywy, czyli rozwiązania w zderzeniu z Messim, Suarezem i Neymarem potencjalnie samobójczego. I nie ćwiczy wariantów, w których widzielibyśmy założenie, że Barcelona najzwyczajniej w świecie wnosi na boisko więcej wirtuozerii, że nawet bohaterowie Bayernu wyglądają przy bohaterach z Camp Nou, znów przepraszam za hiperbolę, na piłkarzy pospolitych.

Choć oczywiście Guardiola musi widzieć i wiedzieć więcej, a jego zamysły mogą być dla nas prawie tak samo nieprzeniknione, jak dla piłkarzy Realu i Romy nieprzeniknione były zamiary Barcelony.

16:39, rafal.stec
Link Komentarze (3) »
wtorek, 24 listopada 2015

Pavel Nedved, Juventus

Z laureatem Złotej Piłki z 2003 roku spotkałem się pod Turynem. To czeska wersja Zbigniewa Bońka – awansował z Juventusem do finału Ligi Mistrzów (nie wystąpił w nim, zdyskwalifikowały go żółte kartki) i dwukrotnie wygrywał włoską Serie A. Różni ich to, że prezes PZPN pod koniec kariery zamienił Turyn na Rzym – w terminologii kibiców „zdradził” – a Pavel Nedvěd przebył odwrotną drogę, do Juve przyszedł z Lazio. Zmianę bardzo sobie chwalił, tłumacząc, że stolica była dla niego zbyt dzika i hałaśliwa i dopiero w mieście Fiata odnalazł miejsce odpowiadające jego temperamentowi.

Przez fanów jest ubóstwiany do dzisiaj. Dlatego że klubu nie porzucił nawet po karnej degradacji do Serie B (pokłosie korupcyjnej afery Calciopoli), ale także przez swój styl gry. Był bowiem lewoskrzydłowym pracoholikiem, który nigdy nie tracił tchu, choć do każdej akcji wkładał tyle serca i wysiłku, jakby wykonywał ostatni sprint w życiu. Włosi obwołali go „Furia Ceca”, czyli „Czeską furią”.

W Italii mieszka od 1996 r. Jego dzieci mówią po czesku już tylko do rodziców, ze sobą rozmawiają po włosku. Po zakończeniu kariery prezes Andrea Agnelli uczynił Nedvěda członkiem zarządu, miesiąc temu Czech został wiceszefem klubu. Mówi, że teraz jeszcze trudniej opędzić mu się na ulicy od kibiców niż wtedy, gdy grał, bo kiedyś ludzie widywali go częściej i nie byli aż tak spragnieni kontaktu. A on stara się wieść proste i normalne życie zwykłego człowieka, o czym obszernie opowiada w wydanej także po polsku autobiografii. Mieszka nieopodal La Mandrii, leżącego pod Turynem, otoczonego 35-kilometrowym murem największego parku w Europie. Po godzinach relaksuje się w pobliskim klubie golfowym – to tam rozmawialiśmy nazajutrz po sobotnim zwycięstwie Juventusu z Milanem, przed którym trybuny zgotowały nowemu wiceprezesowi Nedvědowi burzliwą owację. Wywiad poniżej.

Real Madryt został właśnie rozbity przez Barcelonę, z którą Juventus przegrał wiosną finał Ligi Mistrzów. Czy on w ogóle mógł się zakończyć innym wynikiem, czy katalońska drużyna jest dzisiaj niemal nietykalna?

– Wiadomo, że na przykład przy wyniku 1:1 mogliśmy objąć prowadzenie. W pojedynczym meczu na tym poziomie da się pokonać każdego. Ale kiedy spojrzymy szerzej, na jakość drużyny, to Barcelona robi się nieprawdopodobnie mocna, a takie zespoły grają tym lepiej, im wyższa jest stawka.

Trójkąt Messi – Neymar – Suárez to najlepszy atak na świecie.

– Tak. Ale nie redukowałbym Barcelony do tej formacji. El Clásico pokazało, że jej sukces polega na doskonałej organizacji gry całej drużyny, a tę Katalończycy zawdzięczają trenerowi. Luisowi Enrique należy się najwyższe uznanie.

Ale niektórzy twierdzą, że wspomniany atak jest wręcz najlepszy w całej historii piłki nożnej...

– Bardzo trudno porównywać różne epoki, bo futbol bardzo się zmienia, więc zmieniają się też role napastników. Jeśli jednak zawęzimy pytanie do szeroko pojętej nowożytności, to myślę, że Messi, Neymar i Suárez nie mają konkurencji. Wystarczy popatrzeć, ile strzelają goli. Ile i jak. Na mnie robią niesamowite wrażenie.

Juventus po latach totalnej dominacji we Włoszech i niemal perfekcyjnym poprzednim sezonie (mistrzostwo i puchar kraju, finał LM) jesienią wystartował bardzo słabo, zajmuje dopiero szóste miejsce, do prowadzącego Interu traci aż dziewięć punktów. Co się stało?

– Po pierwsze, kontuzje. Zaszkodziły nie tylko dlatego, że schorowanych piłkarzy brakowało na boisku, ale także dlatego, że negatywnie wpłynęły na przygotowania do sezonu. Jedni odeszli, inni przyszli, więc tak czy owak, czekałoby nas wiele pracy, by zaadaptować się do nowych okoliczności, a urazy jeszcze wszystko skomplikowały. I zdawaliśmy sobie sprawę, że będzie trzeba się skonfrontować z zupełnie nowymi problemami. Stopniowo się jednak podnosimy, wyniki są coraz lepsze, a sezon potrwa długo. I nie rozstrzygnie się jesienią, lecz jak zawsze – w lutym, marcu, może nawet później. Dzisiejsza pozycja w tabeli nie ma znaczenia.

Czyli dzieje się to, czego się spodziewaliście po utracie Pirlo, Téveza i Vidala?

– Tak. Wiedzieliśmy, co nas czeka, bo nie odeszli od nas zwykli gracze, lecz wielcy mistrzowie. A takich sytuacjach zawsze trzeba sporo czasu, by ich zastąpić, i to niezależnie od jakości transferów.

Czyje odejście było najbardziej bolesne z punktu widzenia poziomu gry?

– Nie wybiorę jednego, bo się nie da, wszyscy razem współtworzyli mechanizm, który przestał istnieć. I jestem pewien, że problemy z zastąpieniem piłkarzy tak wybitnych miałaby każda drużyna na świecie. Znów – niezależnie od jakości transferów. Pewnych strat nie sposób zrekompensować z dnia na dzień.

We Włoszech trwa burzliwa dyskusja o Paulo Pogbie, który zdaniem krytyków – licznych – nie potrafi zostać prawdziwym liderem. Francuz nie wytrzymuje presji? Wymagamy zbyt wiele od gracza tak młodego?

– To drugie. Bezdyskusyjnie. Nigdy nie widziałem lidera czołowego zespołu w Europie, który miałby 22 lata. My jesteśmy absolutnie usatysfakcjonowani poziomem jego gry, bo wiemy, w jakim jest wieku. Spokojnie patrzymy na jego rozwój i jesteśmy przekonani, że ma wszystko, by w przyszłości zostać piłkarzem wybitnym. Potrzebuje tylko czasu, jak każdy 22-latek.

Na drugim końcu skali jest Gianluigi Buffon. Najstarszy w drużynie (rocznik 1978), w ubiegłym tygodniu minęło 20 lat od jego ligowego debiutu, wciąż uchodzi za czołowego bramkarza na świecie. Jak wytłumaczyć jego fenomen?

– Niezwykłym talentem. Oczywiście trzeba ciężko pracować, by tyle osiągnąć, i Gigi ciężko pracuje, ale najpierw musi być niezwykły talent. To najlepszy bramkarz, jakiego w życiu widziałem. I uważam, że zasługuje na jeszcze większe uznanie, że powinien mieć w dorobku więcej nagród indywidualnych.

Numer jeden w historii futbolu?

– Wracamy do tego samego problemu: trudno porównywać różne epoki. Dlatego nie ustaliśmy, czy jest numerem jeden, ale jestem pewny, że należy do wąziutkiej grupki najlepszych.

Buffon i pan nie opuściliście Juventusu po degradacji do Serie B. Piękny dowód lojalności, ale nie obawiał się pan, że zrujnuje swoją karierę?

– Nigdy nie myślałem w tych kategoriach. Jak chyba każdy, kto postanowił wtedy zostać. Traktowaliśmy to jako swoisty obowiązek wobec klubu, któremu tyle zawdzięczamy. Juventus dawał nam zawsze wszystko, co mógł, więc czuliśmy, że musimy się odwdzięczyć. Wbrew pozorom to była bardzo prosta decyzja. Pamiętajmy zresztą, że Juve wciąż pozostało wielką firmą, z milionami kibiców nie tylko we Włoszech, statusu nie traci się z dnia na dzień. To nie było poświęcenie, gra w tej koszulce sprawiała mi przyjemność nawet w Serie B.

Jest pan z nimi związany od 14 lat i stał się bliskim współpracownikiem Andrei Agnellego. Czuje się pan członkiem najpotężniejszej rodziny we Włoszech?

– Przede wszystkim służę klubowi. Wyjątkowemu. Polega to także na tym, by uświadamiać każdemu piłkarzowi, który tu przychodzi, gdzie trafił. Tym się zajmuję.

Ale wiadomo, że z prezesem jesteście bardzo blisko, odwiedził pana nawet tam, gdzie zaczynał pan grać w piłkę – w czeskiej Skalnej.

– Owszem, przyjaźnimy się i rzeczywiście przyjechał w moje rodzinne strony, trzy lata temu uczestniczyliśmy tam razem w sparingu – nasza drużyna z Turynu, w której grywam razem z Andreą, kontra lokalny klub. To było wielkie wydarzenie w maleńkiej Skalnej [liczącej 1,5 tys. mieszkańców].

Agnelli jest sfrustrowany poziomem włoskiego futbolu, narzeka, że w lidze tylko Juventus robi prawdziwy postęp, że przez przemoc wokół stadionów potęgi Serie A nigdy nie dościgną finansowo Barcelony, Realu, Manchesteru United...

– To nie frustracja, tylko poczucie odpowiedzialności człowieka z wizją, który wie, jak tutejsza piłka mogłaby się zmienić. Rzuca pomysły, by rozwijali się wszyscy, bo to leży również w interesie Juve. Choć Serie A wciąż ma swój urok, to przestała być czyimkolwiek celem, każdy piłkarz z ambicjami traktuje ją jako krok w karierze, spełnienia szuka gdzie indziej. Aby odzyskać dawną potęgę, trzeba unowocześnić stadiony i załatwić mnóstwo innych spraw.

Z zagranicznymi właścicielami klubów w Europie, którzy dysponują majątkami bez granic, trudno będzie konkurować. Czy to dobrze dla piłki, że ich przybywa?

– Nie widzę w tym nic negatywnego, uważam, że podnoszą poziom całej dyscypliny. Ale dzięki nim czuję jeszcze większą dumę z Juventusu, który jest biznesem rodzinnym, należącym do Agnellich od dekad. To czyni nas zjawiskiem coraz bardziej wyjątkowym.

W sensie sportowym najbardziej wyjątkowa jest Barcelona. W dekadę wygrała Ligę Mistrzów aż cztery razy...

– I może być pierwszą drużyną, która obroni tytuł. Potęga, jaką widziałem w El Clásico, po prostu mnie przeraża. Tempo ataku, poziom techniczny. Barcelona nie tylko wygrywa, pokazuje też, jak się powinno grać w piłkę. Perfekcja.

Złota Piłka dla Messiego jest bezdyskusyjna?

– Tak.

Gdyby pan głosował, komu przyznałby pan punkty?

– Na pewno Messiemu i Ronaldo. A kto trzeci? [Długi namysł]. Ibrahimoviciowi. Nie tylko za to, co robi w Paris Saint-Germain, ale za to, że wciągnął Szwecję na Euro 2016.

22:37, rafal.stec
Link Komentarze (11) »
poniedziałek, 23 listopada 2015

Kiedy do niego zadzwoniłem, żeby umówić się na wywiad i „wspólnie poszukać lewego obrońcy dla reprezentacji Polski”, zgodził się od razu, ale natychmiast po odłożeniu słuchawki wstukał do gugla „Wawrzyniak + Stec”. Chciał sprawdzić, co o nim wypisywałem, bo „lubi mieć wszystko pod kontrolą”. O tym wszystkim dowiedziałem się od osoby trzeciej, więc w hotelu najpierw zapytałem go o wyniki śledztwa. „O, raz grubo pojechałeś” – rzucił tylko.

Jeśli tak, to znaczy, że i ja uległem owczemu pędowi, któremu na pewno ulegliście również wy, Wawrzyniak urósł u nas do pierwszego futbolowego fajtłapy, jak niegdyś Grzegorz Rasiak. Właśnie to skłoniło mnie do umówienia się na wywiad, chciałem właściwie zadać tylko jedno nękające mnie od dawna pytanie: „Czy miewasz refleksje: Cholera, przecież ja w swoim fachu należę do najlepszych w kraju. Ciekawe, czy ci, którzy się ze mnie wyśmiewają, też są w swojej dziedzinie czołowymi specjalistami w kraju?”

Pytań padło oczywiście więcej, zadawaliśmy je wspólnie z Michałem Szadkowskim. Wywiad przeczytacie tutaj, wszelkie komentarze na forum widziane chętniej niż zazwyczaj:-)

Gianluigi Buffon kontra Gianluigi Donnarumma. O niezwykłym spotkaniu, któremu się przyglądałem z trybun Juventusu, napisałem cotygodniowy felieton do poniedziałkowej „Gazety Sport.pl Ekstra”. Przeczytacie go tutaj.

Tagi: serie a
00:08, rafal.stec
Link Komentarze (4) »
czwartek, 19 listopada 2015

Bartosz Kapustka, transfer

Rewelacyjnym reprezentacyjnym debiutantem ponoć interesuje się Borussia Dortmund, Cracovia ponoć mogłaby zarobić na sprzedaży 4-5 mln euro. Biorąc pod uwagę wiek (18 lat) Bartosza Kapustki, byłby to interes w polskim futbolu niezwykły, jeszcze nikt nigdy nie zapłacił tyle za chłopca tak niedoświadczonego, choć oczywiście nie mówimy tu o niemowlaku, wystarczy spojrzeć na jego seniorski staż – dla klubu zagrał już 43 razy.

Zbigniew Boniek już odpowiedział na tytułowe pytanie, stanowczo się prędkiemu wyjazdowi młodzieńca sprzeciwiając. Natychmiast ripostował Cezary Kucharski, który ogłosił, że gdyby nasi reprezentanci nie uciekali wcześnie za granicę, nie byłoby awansu na Euro 2016. A potem rozdyskutował się Twitter, planowanie Kapustce kariery uzasadniając naturalnie doświadczeniami innych polskich piłkarzy.

Też się wypowiem, inaczej chyba nie wypada, kto się dzisiaj nie wypowie, to nie istnieje, 140 znaków wystarcza już nawet do podawania recept na rozwiązanie najbardziej skomplikowanych problemów współczesności. A zatem do dzieła.

Spójrzmy na Arkadiusza Milika – wyfrunął w świat jako 18-latek i pomimo rozmaitych perypetii mu się powiodło, oto niezbity dowód, że należy wyjeżdżać wcześnie. Spójrzmy na Grzegorza Krychowiaka – wyfrunął jako 16-latek i wyszedł na ludzi, oto kolejny niezbity dowód, że należy wyjeżdżać wcześnie. I na Piotra Zielińskiego – wyfrunął jako 17-latek i dziś walczy o podstawowy skład polskiej kadry, znów dowód, że warto wyjeżdżać wcześniej. I na Kamila Glika – wyfrunął jako 18-latek i choć potem wracał, to niewykluczone, że zbierane w różnych kulturach doświadczenie pomogło mu dochrapać się opaski kapitana Torino. I na Wojciecha Szczęsnego – odfrunął do Arsenalu jako 16-latek, by szybko wyrosnąć na bramkarza regularnie broniącego w Lidze Mistrzów. Wygląda na to, że dzisiejsza reprezentacja Polski faktycznie stoi piłkarzami, którzy odlatywali do cieplejszych krajów jako pisklęta, część wręcz nie zdążyła skubnąć murawy naszej ligi.

Ale spójrzmy na Dawida Janczyka – wyjechał jako 19-letni gwiazdor młodzieżówki i przepadł. Spójrzmy na Rafała Wolskiego – wyjechał jako 20-latek i przepadł. Na Bartłomieja Pawłowskiego – wyjechał jako 20-latek, przepadł i wrócił do kraju, dziś błąka się od wypożyczenia do wypożyczenia. Na Gracjana Horoszkiewicza – wyjechał jako 16-latek w glorii kapitana reprezentacji juniorskich, też wrócił i całkiem przepadł.

Sprawa jest zatem rozstrzygnięta, z zebranych tu argumentów jasno wynika, że wyjeżdżanie w nieprzyzwoicie młodym wieku gwarantuje ładną karierę, a zarazem gwarantuje załamanie kariery, każdy może sobie z tego wora wyjąć, czego dusza zapragnie. Ponieważ jednak zebrałem aż tyle materiału dowodowego, pozwolę sobie przedstawić własny pogląd – lojalnie uprzedzam, że będzie kontrowersyjny.

Mój pogląd mianowicie jest taki, że nie istnieje idealny model, według którego powinien podążać każdy młody zdolny. Ani nawet zarys modelu. Jedni rozwijają się szybko, inni powolutku. Jedni zaczynają szarogęsić się w nowej szatni po pięciu minutach od wejścia, inni nie podniosą wzroku nawet błagani o podniesienie. Jedni po zagranicznym transferze poczują się spełnieni i im odbije, dla innych transfer będzie początkiem i inspiracją do jeszcze cięższej pracy. Jedni wszędzie czują się dobrze, inni wszędzie muszą się aklimatyzować (i czasem trudno ocenić, kto do jakiego należy gatunku). Jedni od razu przypadną do gustu trenerowi, inni prędko się mu narażą. Jedni spotkają szkoleniowca wychowawcę, który uwielbia rzeźbić w nieociosanym budulcu, inni wpadną na szkoleniowca wynikowca, którego interesuje dziś, może jutro, najdalej pojutrze. Jednym będą sprzyjać okoliczności (np. ciężka kontuzja konkurenta do miejsca w składzie), innym zawsze będzie wiało w twarz (np. zderzą się z konkurentem do miejsca w składzie zjawiskowo utalentowanym).

Jeszcze raz: nie istnieje ogólna teoria kariery. Każdy przypadek trzeba badać osobno. Ocenić potrzeby, zalety i wady piłkarza, oczywiście mentalne, fizyczne i psychiczne. Sprawdzić sytuację kadrową (i nie tylko) w nowym klubie. Zanalizować styl gry uprawiany w obcej lidze. Zlustrować przyszłego trenera. Ba, podczas negocjacji najlepiej byłoby też prześwietlić intencje kupujących. Rolę odgrywa tu mnóstwo czynników oraz okoliczności, które znają i rozumieją – lub mogą znać lub rozumieć – tylko bezpośrednio zaangażowani w sprawę.

Co prowadzi mnie do jedynego słusznego wniosku w kwestii transferu zagranicznego Kapustki. Otóż jestem absolutnie za, a nawet radykalnie przeciw.

Tagi: transfery
21:21, rafal.stec
Link Komentarze (35) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 415
Tagi