Blog > Komentarze do wpisu

Terror

22 czerwca po centrum Lublina przechadzała się wycieczka uczniów z Berlina, głównie dzieci imigrantów, którzy podróżują po Europie, by zrozumieć, jak narodził się faszyzm i nazizm, dlaczego doszło do Holocaustu. Do 18-letniej muzułmanki – miała głowę owiniętą chustą – podszedł mężczyzna w średnim wieku i splunął jej w twarz. Dziewczyna interweniowała u policjantów, ale pierwsi zagadnięci nie zareagowali, wpatrując się w telefony, a następni odpowiedzieli rechotem.

Choć podobnych incydentów dynamicznie przybywa, ten uderzył mnie szczególnie, bo trwały młodzieżowe mistrzostwa Europy, więc mnóstwo mundurowych patrolowało centrum – sam widziałem, jeździłem do Lublina na mecze. Teoretycznie powinieneś czuć się w mieście bezpieczniej niż kiedykolwiek.

Nazajutrz, 23 czerwca, oglądałem w Kielcach polskich piłkarzy obrywających od Anglii, gdy z trybun spłynął ryk „Cały stadion śpiewa z nami, wypierdalać z uchodźcami”. Znów: nasłuchałem się na meczach przeróżnych okropieństw, ale te uderzyły mnie szczególnie, bo na spotkaniach reprezentacji Polski bywało dotąd kulturalnie – w końcu drużyna narodowa, wypada się zachować – a przed pierwszym gwizdkiem UEFA przypominała o swojej akcji „No to Racism”. Dysonans. Co więcej, nie krzyczała grupka, stadion wprost zanosił się od „wypierdalać z uchodźcami”. Gdybym nie był tam w pracy, to bym wyszedł.

Po meczu natknąłem się na Bardzo Znaną Osobistość Polskiego Sportu, która spontanicznie i autentycznie wzburzona – na czyjąś uwagę o „znakomitej atmosferze na trybunach” – zaczęła perorować, że podczas meczu było obrzydliwie, że odmawianie pomocy ofiarom wojny to skandal, że zamiast wywołujących lęk brodatych mężczyzn można przyjąć młode matki z niemowlakiem na rękach, że polskich uchodźców zagranica przyjmowała od setek lat, że głupotą jest utożsamiać islam z terroryzmem, że niewinnych ludzi mordowali też członkowie IRA i ETA (organizacji z chrześcijańskiej Irlandii oraz chrześcijańskiej Hiszpanii – dopisek mój). Przekaz był przemyślany, brzmiał spójnie. Więcej nie cytuję, by nie ujawnić, kto się w Kielcach moralnie uniósł.

Postanowiłem namówić Osobistość na wywiad. Nie o polityce czy konkretnych pomysłach, jak uporać się z kryzysem migracyjnym – to kwestie zbyt skomplikowane, ponad nasze kompetencje – lecz o stosunku do obcych, solidarności, nienawiści, życiowych doświadczeniach. Bo czas nastał podły, wszędzie tylko pomieszanie pojęć, umysłowy zamęt, okrutna znieczulica. Ofiary terroru, czyli uchodźcy wojenni, stali się synonimem siewców terroru. I nie przeraża mnie nawet to, że my, Polacy, nie chcemy przyjąć konkretnej grupy, np. Syryjczyków – rozumiem strach społeczeństwa zmanipulowanego kłamstwem zmasowanej propagandy – ale to, że człowiek o innym kolorze skóry albo innym niż nasz stroju wywołuje odruch agresji, coraz częściej także u tzw. przeciętnego człowieka, który między swoimi nie podniósłby ręki nawet na psa. Ulica obcego odczłowieczyła, a w debacie publicznej w najlepszym razie pytanie „jak pomagać” zostaje wyparte przez „jak wymigać się od pomagania”. Słyszalni politycy podzielili się zasadniczo na tych, którzy przekonują, że przybysze nas pozabijają, i na tych, którzy unikają tematu. Ludzie boją się już zachować po prostu przyzwoicie.

Celebryci i inni liderzy opinii też milczą, dlatego uznałem, że Bardzo Znana Osobistość Polskiego Sportu może dać ważny głos. Skłonić do refleksji, powiedzieć tak tak nie nie, trochę oczyścić powietrze. I osobistość – po długich namowach, po przysięgach, że nie wypowiemy nazwy żadnej partii ani nazwiska polityka – przystała na wywiad.

O umówionej porze – minęły dwa dni, był czas do namysłu – się jednak wycofała. „Nie chcę w to wchodzić”.

Naciskałem jeszcze w kolejnych dniach, bez skutku. Naciskałem, ponieważ uważałem to za swój obowiązek – moralny i patriotyczny – wiedziałem, że Osobistość traktuje sprawę emocjonalnie, a ja oczekiwałem tylko, by powiedziała szczerze, co myśli.

Opór rozumiem. Słowa „uchodźca wojenny”, które najpierw powinny wywoływać współczucie – powtarzam: niezależnie od opinii, czy i kogo zapraszać do Polski – wywołują wrogość, pogardę i agresję w skali, z jaką się jeszcze nie zetknąłem. Postawy skrajnie nienawistne wpłynęły do głównego nurtu. Nieudane próby porozmawiania o tym na łamach sprawiły jedynie, że poczułem bezradność. Uzmysłowiłem sobie, że terror nam nie grozi, terror już jest.

piątek, 07 lipca 2017, rafal.stec
Komentarze
2017/07/07 20:43:45
Serio, skąd to się wzięło?
-
2017/07/07 21:21:26
Co za brednie Pan wypisuje? Jaki terror? Obrzydliwym kłamstwem i propagandą jest ten artykuł. Nie przyjmowanie uchodźców z krajów arabskich jest jak najbardziej słuszne.
-
2017/07/07 21:34:35
Z Infotainment
-
2017/07/07 21:42:00
Znane osoby znanymi osobami, ale myślę że warto zacząć od siebie i reagować na tyle, na ile się da, rasizm i ksenofobia nie powinny spotykać się nawet z obojętnością. Większość ludzi wie, że to złe, ale nie potrafią się opowiedzieć po właściwej stronie, dopóki sytuacja na nich tego nie wymusi, więc róbmy tak, żeby musieli i krytykujmy te zjawiska przy każdej okazji. Może w ten sposób uda się jakoś odwrócić trend i coś osiągnąć.
-
2017/07/07 21:42:04
Przed pogromami we Lwowie atmosfera była mniej napięta niż u nas jest teraz, a polscy imbecyle bez wyobraźni relatywizują regularne traktowanie obcych jak podludzi.

-
2017/07/07 21:53:40
"Pokazaliśmy badanym schemat ewolucji naszego gatunku od małpy do człowieka wyprostowanego. Zapytaliśmy, gdzie umieściliby uchodźców. Jako homo sapiens podpisała ich mniej niż połowa"


www.tygodnikpowszechny.pl/polakow-hejt-wlasny-148947
-
2017/07/07 21:55:03
grzespelc
Ale jaki rasizm i ksenofobia? Dbanie o bezpieczeństwo własnego kraju nie ma nic wspólnego z rasizmem i ksenofobią.
-
2017/07/07 22:02:01
To mój pierwszy komentarz pod Pana tekstem, ale po czymś takim już musiałem napisać. Domyślałem się bowiem, a moje przypuszczenia graniczyły z pewnością, że niedawno zakończone Euro-21 w Polsce nie mogło przebiegać w tak doskonałej, nieskazitelnej atmosferze, jak to opisywały wszelakie media, "Piłki Nożnej" i "Przeglądu Sportowego" nie wykluczając. Znam otóż kibicowski szowinizm, wiem dużo o polsko-katolickiej mentalności, jestem świadom, na jak podatny grunt trafia antyuchodźcza mowa nienawiści, którą prawicowo-pisowskie media są naszpikowane i jak ponury to szczucie na obcych przynosi rezultat...

No i pan Rafał uświadamia mnie, ze w Kielcach, mieście, w którym się urodziłem i byłem w swym życiu może pięćset razy, "cudowna atmnosfera na stadionie" wyglądała również w ten sposób, że oto ksenofobiczna barbaria w najbardziej wulgarny sposób "prowadzi narrację dotyczącą przyjmowania do Polski uchodźców wojennych" (to już mój sarkazm)...

Pan w momencie tego nikczemnego ryku opuściłby stadion, gdyby nie zawodowe obowiązki. Ja chciałem być na tym meczu, ale teraz cieszę się, że moja noga tam nie postanęła. To przykre, że jako osoba miłująca futbol, a jednocześnie człowiek wrażliwy na krzywdę ludzką, brydzący się agresją i szowinizmem, muszę dziś omijać polskie stadiony. Ale jeszcze bardziej smutne i przygnębiające jest to, co stało się, zwłaszcza w ciągu ostatnich osiemnastu miesięcy (wiadomo, w którym miejscu stawiam cezurę) z naszym społeczeństwem...

Pozdrawiam serdecznie, panie Rafale, dziękuję za ten przejmujący wpis.

Szymon
-
2017/07/07 22:07:45
Jest Pan najlepszym w Polsce dziennikarzem sportowym. Dziennikarzem sportowym - niech przy tym Pan pozostanie.
Serdecznie pozdrawiam
-
2017/07/07 22:22:25
"Studenci do nauki, dziennikarze do piór!"
-
2017/07/07 22:23:55
Czasem aż ciśnie mi się na usta: "Coście zrobili z tym narodem, sukinsyny?". Może gdyby normalni ludzie zaczęli wychodzić w takich sytuacjach ze stadionu, to dałoby to komuś do myślenia. Choć wątpię.
-
2017/07/07 22:25:56
Ale jaki rasizm i ksenofobia? Dbanie o bezpieczeństwo własnego kraju nie ma nic wspólnego z rasizmem i ksenofobią.

Aha, i to śpiewanie o "wypierdalaniu z uchodźcami" i plucie na wycieczkowiczów to jest "dbanie o bezpieczeństwo kraju".
-
2017/07/07 22:40:01
Czytuję bloga od wielu lat i uwielbiam głównie o piłce i siatkówce ale im więcej pozasportowych wpisów tym mniej szanuje autora niestety... Ten powyżej wygląda jak na zamówienie gazety wyborczej. Dno.
-
2017/07/07 22:53:41
@delph87
Co za brednie Pan wypisuje? Jaki terror? Obrzydliwym kłamstwem i propagandą jest ten artykuł.

Potrzebowałbym doprecyzowania. Gdzie są brednie? Które zdanie jest kłamliwe?

@major
Straszny ten wywiad w Tygodniku. Przyczynił się do tego, że po bezskutecznym namawianiu postanowiłem przynajmniej nablogować.

@vronsky
To mój pierwszy komentarz pod Pana tekstem, ale po czymś takim już musiałem napisać.

W ogóle mi się nie podoba, że to dopiero pierwszy komentarz. Przecież mógłby być setny albo dwusetny.

@arthy
Jest Pan najlepszym w Polsce dziennikarzem sportowym. Dziennikarzem sportowym - niech przy tym Pan pozostanie.

Dziękuję. Ale zarazem czuję się zobowiązany przyznać, że nigdy nie uważałem się za dziennikarza sportowego, byłem po prostu dziennikarzem. Zresztą opublikowałem mnóstwo tekstów na inne tematy.
Również serdecznie pozdrawiam

@robinho-10
Czytuję bloga od wielu lat i uwielbiam głównie o piłce i siatkówce ale im więcej pozasportowych wpisów tym mniej szanuje autora niestety... Ten powyżej wygląda jak na zamówienie gazety wyborczej. Dno.

Cieszę się, że Pan czytuje bloga, dziękuję i przykro mi, że coraz mniej Pan szanuje autora z powodu pozasportowych wpisów. (Choć nie rozumiem, dlaczego, prosiłbym o wyjaśnienie). Jednocześnie przypominam, że większość tekstów w życiu napisałem na zamówienie GW, w której pracuję od 1998 r. Na szczęście nikomu w redakcji nigdy nie przyszło do głowy mówić mi, co mam pisać albo pisać.
-
2017/07/07 22:56:05
i to właśnie jest największy błąd, słuchanie ludzi takich jak "Bardzo Znana Osobistość Polskiego Sportu". Nieistotne kim ta "ważna persona" jest. Ludziom wydaje się, że ktoś ma rację tylko dlatego, że jest znany albo dlatego, że przytykają mu mikrofon do mordy. Nie rozumiem tego. Co jakiś piłkarz, aktor czy piosenkarka mogą wiedzieć o geopolityce, ekonomii i gospodarce. Tak właśnie massmedia manipulują społeczeństwem. Nieładnie...
-
2017/07/07 22:56:51
Dokładnie, Stecu, jak możesz w ogóle na WŁASNYM blogu, wyrażać swoje WŁASNE poglądy, i to jeszcze zbieżne z niektórymi kolegami z własnej pracy.

Dno i dwa metry mułu. 1/10. Nie polecam.
-
2017/07/07 23:02:03
To się w sumie tak cyklicznie powtarza - kryzys gospodarczy często skutkuje nastaniem dobrego czasu dla wszelkiego śmiecia, które wypływa na wierzch na tworzeniu wrażenia oblężonej twierdzy i ten swój czas nazywa "wstawaniem z kolan", "naprawą państwa" etc.
-
2017/07/07 23:02:53
Szacunek.

Przypomniał mi się cytat otwierający "Pokot".
-
2017/07/07 23:03:16
@arthy

Efekty zajmowania się tym tematem przez polityków i tzw. dziennikarzy politycznych właśnie widzimy, tak więc ja pozwoliłbym się wypowiedzieć również innym osobom. Zwłaszcza jeśli piszą niegłupio.
-
2017/07/07 23:07:34
@bks_fan10

Zdolność odróżnienia zachowania przyzwoitego od nieprzyzwoitego z reguły nie ma związku z wykonywanym zawodem i byciem znanym lub nieznanym.
-
2017/07/07 23:17:50
@antropoid
I nie da się tego zatrzymać niestety, nienawiść tłuszczy jest jak powódź. Napluć nieznanej dziewczynie w twarz - bohatyr pierdolony!
-
2017/07/07 23:20:13
Szacun
-
2017/07/07 23:21:46
@ fidelrulez
no tak, myślę, że nieprzyzwoite zachowanie kiboli na stadionie w Kielcach (sam tam nie byłem, ale wierzę Panu Rafałowi) rozpoznać dosyć łatwo i ja też wszelkie bluzgi i rasistowskie przyśpiewki potępiam. Chodzi mi o to, że robienie wywiadów ze "znanymi osobistościami" na tematy, które poruszają społeczeństwo to nieczysty chwyt, manipulacja. Ludzie nie będą wiedzieli o czym ten gość gada, ale przyznają mu rację bo dobrze gra w piłkę, ładnie śpiewa i w ogóle go lubią. Tych, którzy rzeczywiście mają coś do powiedzenia, i których warto posłuchać w mediach niestety uświadczamy bardzo rzadko
-
2017/07/07 23:43:54
rafal.stec
Chętnie doprecyzuję: Ofiary terroru, czyli uchodźcy wojenni, stali się synonimem siewców terroru. I nie przeraża mnie nawet to, że my, Polacy, nie chcemy przyjąć konkretnej grupy, np. Syryjczyków rozumiem strach społeczeństwa zmanipulowanego kłamstwem zmasowanej propagandy ale to, że człowiek o innym kolorze skóry albo innym niż nasz stroju wywołuje odruch agresji, coraz częściej także u tzw. przeciętnego człowieka, który między swoimi nie podniósłby ręki nawet na psa. Ulica obcego odczłowieczyła, a w debacie publicznej w najlepszym razie pytanie jak pomagać zostaje wyparte przez jak wymigać się od pomagania. Słyszalni politycy podzielili się zasadniczo na tych, którzy przekonują, że przybysze nas pozabijają, i na tych, którzy unikają tematu. Ludzie boją się już zachować po prostu przyzwoicie.
W tym fragmencie - nie jest kłamstwem zmasowanej propagandy, fakt że uchodźcy z krajów islamskich stanowią dla nas zagrożenie terrorystyczne. Strach przed nimi jest naturalnym odruchem obronnym człowieka, sami sobie na taką opinię zasłużyli swoimi działaniami. Gwałty, zamachy, włamania, rozboje w krajach w których przyjęto uchodźców, to wszystko wina tychże uchodźców, nie nasza, że tworzą o sobie taki negatywny przekaz. Po drugie Ci tzw. "uchodźcy wojenni" często nie są uchodźcami z krajów ogarniętych wojną a zwykłymi migrantami ekonomicznymi, którzy szukają lepszego, bogatszego życia w Europie.
-
2017/07/07 23:50:54
airborell
Akurat mnie osobiście śpiewanie o "wypierdalaniu uchodźców" nie przeszkadza, mają prawo wyrażać kibice swoją opinie na ten temat, a że wyrażają to w nieco wulgarny sposób to już inna sprawa. Odnośnie wycieczkowiczów to się zgadzam, plucie i czepianie się niewinnych turystów jest zwykłym chamstwem i należy to potępiać.
-
2017/07/07 23:55:12
Ze wszystkim w artykule się zgadzam, ale trzymajmy się rzeczowej dyskusji:

"głupotą jest utożsamiać islam z terroryzmem, że niewinnych ludzi mordowali też członkowie IRA i ETA (organizacji z chrześcijańskiej Irlandii oraz chrześcijańskiej Hiszpanii dopisek mój)."

Dzisiejsi terroryści terroryzują z pobudek religijnych, więc chyba jest sens utożsamiać ich z religią? Co ma do tego wyznanie ludzi z IRA i ETA którzy wojowali o separatyzm narodowy i z tym ich właśnie utożsamiamy?
-
2017/07/08 00:08:30
Tak wiem że zapewne prezentuję postawę skrajnie ksenofobiczną i rasistowską, ale się tym nie przejmuję i polecam tą piosenkę:

youtu.be/LhkKElOHX6c
-
2017/07/08 00:11:27
@delphi87- W tym fragmencie - nie jest kłamstwem zmasowanej propagandy, fakt że Polacy z kraju nad Wisłą stanowią dla nas zagrożenie kryminalne. Strach przed nimi jest naturalnym odruchem obronnym człowieka, sami sobie na taką opinię zasłużyli swoimi działaniami. Gwałty, zamachy, włamania, rozboje w krajach w których przyjęto Polaków, to wszystko wina tychże Polaków, nie nasza, że tworzą o sobie taki negatywny przekaz. Po drugie Ci tzw. "hydraulicy z Polski" często nie są emigrantami z krajów ogarniętych biedą, a zwykłymi migrantami ekonomicznymi, którzy szukają lepszego, bogatszego życia w Europie.


To tyle, jeśli chodzi o generalizację. Oczywiście nie jesteś w stanie zrozumieć, co to generalizacja, uproszczenie, odpowiedzialność zbiorowa, statystyka, w życiu nie czytałeś żadnego raportu na temat przestępczości, po prostu jesteś jednym z tej hordy rodaków, która nie potrafi nawet doguglać, że informacja o zbiorowych gwałtach w Kolonii to fejk Bilda, a skala gwałtów kobiet w Polsce wciąż jest zatrważająca. W dodatku trzęsiesz się jak galareta na te blisko 200 zamachów w całej Europie, podczas gdy jednego weekendu Polska zbiera po 10-15 ofiar w wypadkach drogowych. Ale przecież śmierć w wypadku nie jest aż taaaaaak straaaaaaaaszna, żebyś do auta nie wsiadał. Z drugiej strony, gdyby tak co weekend 10-15 aut wybuchało, to byś nie wsiadł, prawda?

Nie bój się chłopie, żadne 4letnie dziecko syryjskie Cię, potomku husarii, króliku wyklęty, nie wysadzi. Sprawdź lepiej sąsiadów, czy gaz mają szczelny, bo a nuż skończysz "sąsiedzkim smoleńskiem" zamiast Allah Akbar.
-
2017/07/08 00:22:21
jak możesz w ogóle na WŁASNYM blogu, wyrażać swoje WŁASNE poglądy

Czytajcie zamiast tego blog Majora, on... #ohwait

uchodźcy z krajów islamskich stanowią dla nas zagrożenie terrorystyczne

Uchodźcy z krajów islamskich stanowią dla nas zagrożenie terrorystyczne w dokładnie takim samym stopniu, w jakim my Polacy stanowimy zagrożenie terrorystyczne dla świata:
- Leon Czołgosz - terrorysta, zabójca prezydenta USA
- Teodor Kaczyński - seryjny terrorysta, symbol terroryzmu w USA
- Janusz Waluś - terrorysta, zabójca prezydenta RPA

Dzisiejsi terroryści terroryzują z pobudek religijnych

Dzisiejsi terroryści "z pobudek religijnych" terroryzują i zabijają przede wszystkim przedstawicieli własnej religii, więc jak to jest? W Iraku i Afganistanie zabiliśmy tysiące ludzi z pobudek demokratycznych, w czym to lepsze?

-
2017/07/08 00:23:46
@delphi87

wiem że zapewne prezentuję postawę skrajnie ksenofobiczną i rasistowską, ale się tym nie przejmuję

Ależ dlaczego miałbyś się przejmować? Przecież to powód do dumy.
-
2017/07/08 00:27:24
"Dzisiejsi terroryści "z pobudek religijnych" terroryzują i zabijają przede wszystkim przedstawicieli własnej religii, więc jak to jest? W Iraku i Afganistanie zabiliśmy tysiące ludzi z pobudek demokratycznych, w czym to lepsze?"

Nie popieram wojen w Iraku i Afganistanie, wkładanie kija w mrowisko tam jest prawdopodobnie jednym z głównych problemów dziś. Tak czy inaczej jeśli mówimy o terrorystach w Europie to trudno ich chyba nie utożsamiać z islamem?
-
2017/07/08 00:28:09
Ulica obcego odczłowieczyła

"Nienawiść wrosła w serca i zatruła krew pobratymczą".
Potem ci specjaliści od wypierdalania z uchodźcami będą się powoływać na garstkę Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, udając że nie są moralnymi szmalcownikami i uczestnikami pogromów.
-
2017/07/08 00:28:31
To żeś wszedł w grzęzawisko :)))

Mnie najbardziej martwi zupełnie inna sprawa związana z uchodźcami i postawą w stosunku do nich. Otóż martwi mnie najbardziej to, że o tej sprawie nie da się już rozmawiać merytorycznie. Jak jesteś za przyjmowaniem uchodźców to jesteś lewak, naiwniak etc., jak jesteś przeciw przyjmowaniu to jesteś ogarniętym znieczulicą na krzywdę ludzką ksenofobem. Jak już powiesz czy jesteś za czy przeciw to już nikt nie słucha dlaczego. Najgorszy efekt działania naszych polityków i naszych mediów to jest podział tego kraju na dwa wrogie obozy, które w ogóle się ze sobą nie zamierzają komunikować. Przedmiot sporu jest tutaj drugorzędny, bo taka sama dyskusja jak o uchodźcach jest o Smoleńsku, o 500+, o reformach wymiaru sprawiedliwości, o aborcji - o wszystkim co się dookoła dzieje. Świadomość tego faktu jest może truizmem, bo taki stan jest już od ładnych paru lat - to, że teraz wydaje się to bardziej zaognione to jest kwestia perspektywy - wyborcy PISu tak nie uważają. Nie zdawałem sobie natomiast sprawy z tego, że nie można w tym kraju mieć innej perspektywy niż ta narzucona przez te dwa zwalczające się obozy. Uświadomił mnie dopiero Meller: natemat.pl/211215,meller-od-kilku-lat-o-uchodzcach-mowi-to-samo-zdaje-sobie-sroawe-ze-jestem-mniejszoscia-w-mniejszosci
-
2017/07/08 00:30:56
@bks_fan10

Zgoda. Tyle że wypowiedzi szaraczka nikt nie opublikuje ani nie przeczyta. A jak już ten szaraczek napisze coś na swoim blogu, to mu powiedzą, żeby pisał o czym innym.

Inna sprawa, że w Polsce nie ma już autorytetów, których posłuchaliby wszyscy. Teraz każda strona ma swoich własnych guru.
-
2017/07/08 00:31:54
jeśli mówimy o terrorystach w Europie to trudno ich chyba nie utożsamiać z islamem?

W Europie w zeszłym roku islamiści odpowiadali za 9% (słownie: dziewięć procent) zamachów terrorystycznych.
-
2017/07/08 00:35:26
@bartoszcze

Wiadomo, że tym wpisem nie nawrócisz kolegów na islam, ale lepiej podawaj źródło, to przynajmniej zaraz nie napiszą, żeś przeczytał w Wyborczej.
-
2017/07/08 00:36:47
@xavras
Coroczny raport Europolu o terroryzmie.
-
2017/07/08 00:43:33
@bartoszcze
9% pod względem liczby zamachów? Pod względem liczby poszkodowanych? Nie wiem kto odpowiada za pozostałe 91% zamachów ale jak myślę zamachy to przypominają mi się akcje typu Charlie Hebdo gdzie za obrazki wymordowano w biały dzień kilkanaście osób w imię religii. Myślę o zamachu w Berlinie z polską ciężarówką, o ciężarówce w Nicei czy o lotnisku w Brukseli. Wszystkie są przyporządkowane do kategorii "Zamachów Islamistycznych" za których odpowiedzialność wzięło Państwo Islamskie, którego ideologia wywodzi się z Islamu i opiera na islamskim dżihadzie. Może ktoś mi wytłumaczy jak mam tego nie wiązać z islamem i machnąć ręką bo to "tylko 9%"?
-
2017/07/08 00:48:25
@vul6
Napisałem wyraźnie: za 9% zamachów. Dokładnie za 13 ze 142 zanotowanych w Europie w 2016 roku (tendencja jest spadkowa). 99 z tych 142 było autorstwa separatystów.
Jak również: oblicz sobie relację 13 zamachów do liczby muzułmanów mieszkających w Europie.
-
2017/07/08 01:02:45
Panie bartoszcze, tak jak wcześniej napisałem generalnie z artykułem Pana Steca się zgadzam. Nie wyzwala we mnie agresji muzułmanka czy murzynka na ulicy, wydaje mi się sensowne dawanie azylu kobietom z dziećmi uciekającymi z kraju ogarniętego wojną. Rozumiem że ten kocioł który się utworzył na Bliskim Wschodzie wynika też z błędnej polityki USA, UK, Francji i reszty (nawet Polski). Jednak wmawianie sobie że islamskie ataki nie mają nic wspólnego z religią i nawiązywanie do wyznania ETA czy IRA jest kompletnie błędne. Mydlenie oczu jakimiś tekstami o 9% - czytał Pan w ogóle ten raport Europolu? Rzuciłem teraz pobieżnie okiem na pierwsze kilkanaście stron i cały ten wstęp traktuje głównie o muzułmanach, dżihadzie i atakach ISIS - o islamie krótko mówiąc. Kluczowe zdanie:
Member States reported that 142 victims died as a result of terrorist attacks and 379 people were injured. Nearly all reported fatalities and most of the casualties were the result of jihadist terrorist attacks.
Niemal wszystkie ofiary to ofiary islamistów. Więc co tu ma za znaczenie że to 9% wszystkich ataków?
-
2017/07/08 01:25:46
Jednak wmawianie sobie że islamskie ataki nie mają nic wspólnego z religią

Ja naprawdę nie odpowiadam za to co pan sobie wmawia.
-
2017/07/08 01:54:26
W zasadzie to nie wiem od czego zacząć... - otworzyłem komputer, zajrzałem na bloga i nie mogę pozbierać myśli.
Ale przede wszystkim, dzięki Rafale za wpis. Staraliśmy się wszyscy unikać w komentarzach odniesień politycznych na blogu (sam ostro zareagowałem na jednego trolla), ale chyba faktycznie nie można, gdy siejąca nienawiść polityka przenoszona jest na stadiony. Skojarzenie jest tylko jedno... - Olimpiada w 1936 r. A przecież my Polacy, tak mocno doświadczeni przez dwa totalitaryzmy, powinniśmy być jak żaden inny naród na świecie uczuleni na wszelkie przejawy ksenofobii i szowinizmu. Nawet nadwrażliwi! A na pewno nie wolno nam przechodzić koło takich wydarzeń obojętnie.
Chyba rozumiem Jakie wrażenie w takiej sytuacji zrobiła na Tobie postawa działacza. I dobrze, że nie wskazujesz go po nazwisku. Bo tu nie o nazwisko chodzi, tylko o refleksję każdego z nas, czy dla świętego spokoju, można w coraz bardziej ponurej rzeczywistości dalej milczeć.
O oplutej muzułmance oczywiście słyszałem wcześniej, jak i o postawie policjantów, kolejny raz dowodzących, że jako obywatele nie możemy liczyć na ich ochronę i obiektywne egzekwowanie zasad porządku publicznego. A to przecież nie pierwszy przypadek napaści na osoby utożsamiane z uchodźcami i jeżeli wcześniej też się takie zdarzały, to nie z taką częstotliwością. Narastanie takich incydentów musi niepokoić. Zwłaszcza jeżeli obiega nas informacja, że odmówiono wizy egipskiemu dziecku, które zostało zaproszone na operację do Polski. Młoda dziewczyna i dziecko ofiarami funkcjonariuszy państwa.
P.S.
Nikt z komentujących wczorajszą wizytę Donalda Trampa nie zwrócił uwagę na szokującą sytuację w trakcie rozmowy Prezydentów. Jak można było posadzić prezydenta narodu dla którego Konstytucja (I na świecie) jest największą świętością - Prezydenta (nie pierwszego w historii Stanów), który potwierdził to konkretnym działaniem, kiedy sędzia lokalnego Sądu na jej podstawie uchylił jego decyzję o zaostrzeniu zasad dla cudzoziemców wjeżdżających do USA - posadzić przy obrazie Jana Matejki, przedstawiającego Rejtana broniącego własną piersią I Rzeczpospolitą przed "katastrofą" naszej pierwszej Konstytucji uchwalonej przez Sejm Wielki. Zastanawiam się czy to tylko głupota, czy już polityczny cynizm?
-
2017/07/08 02:17:23
Panie Stec, uchodźca wojenny ucieka do najbliższego bezpiecznego kraju, a nie jak większość tych młodych mężczyzn przybywających do Europy pcha się po socjal do Niemiec. Z tego powodu należałoby nazwać ich raczej imigrantami ekonomicznymi.
-
2017/07/08 02:28:17
"Moja" historia obrazu z Rejtanem jest różna od oficjalnej. Tylko, że oficjalna nie wyjaśnia dlaczego ówczesna polska prawica, tak bardzo oburzyła się po jego namalowaniu.
-
2017/07/08 04:30:11
@pan_sqn "Panie Stec, uchodźca wojenny ucieka do najbliższego bezpiecznego kraju, a nie jak większość tych młodych mężczyzn przybywających do Europy pcha się po socjal do Niemiec. Z tego powodu należałoby nazwać ich raczej imigrantami ekonomicznymi."

Podejrzewam, że Pan Stec jako dziennikarz zrobił jakikolwiek research w tej sprawie i wie kto i jak gdzie przyjeżdża. W odróżnieniu od różnych anonimków co potrafią powtarzać mało oryginalne frazesy wzięte z demotów.
-
2017/07/08 06:46:07
Panie Stec, uchodźca wojenny ucieka do najbliższego bezpiecznego kraju

Czyli w tym przypadku do Grecji i Włoch, bo to one miały nieszczęście być krajami granicznymi UE. Cała rozmowa jest o tym, co zrobić z tymi uchodźcami, którzy już w Grecji i Włoszech są. Polska się upiera, że żadnego z nich nie weźmie do siebie, bo ma Grecję i Włochy, swoich partnerów z UE, w dupie.

A za dwa lata może nastąpić eskalacja wojny w Ukrainie i do Polski naprawdę trafi ten milion uchodźców z Ukrainy, który obecnie występuje wyłącznie w propagandzie pani Szydło. Ciekawe, co wtedy powiedzą Grecja i Włochy.

-
2017/07/08 07:18:27
U nas, problemem nie jest przyzwolenie na ksenofobię i rasizm. Prawdziwym problemem jest urzędowa zachęta do takich zachowań i bierność hierarchii kościelnej w zwalczaniu zjawiska.
-
2017/07/08 09:17:42
Nie wiem czy też to zauważyliście, ale zawsze gdy czytam posty ludzi popierający przyjmowanie uchodźców do Polski, to zawsze wkrada się tam jakieś porównanie i ogólne stwierdzenie, że religia chrześcijańska jest zła - "IRA i ETA (organizacji z chrześcijańskiej Irlandii oraz chrześcijańskiej Hiszpanii dopisek mój)". Chrześcijanie źli, islamiści dobrzy. Do tego pakietu należy także dorzucić złego Polaka i dobrego Syryjczyka...

Nie popieram plucia w twarz, bicia, czy wyzywania imigrantów z krajów muzułmańskich, ale także nie popieram przyjmowania ich do Polski. Jeśli nie teraz, to za 2, a może 3 pokolenia będą nas wysadzać w centrach handlowych, a tacy jak Pan Stec (którego szanuję) będą się zastanawiać gdzie popełniliśmy błąd...?
-
2017/07/08 10:04:26
Rafale, dziękuję za ten wpis.
Teraz już wiesz, dlaczego piłka nożna jest mi obca: nie to towarzystwo, nie te klimaty.
Tu nie chodzi o żadnych uchodźców. Tu chodzi o nienawiść do innych. Nienawiść tylko z tego powodu, że chodzą w innych koszulkach. Taką nienawiść łatwo przerzucić z koszulek na kolor skóry, inny język, inną religię czy brak religii, długość włosów,...
Kiedyś, na Podpromiu (hala, w której gra siatkarska Resovia) wygwizdano Mariusza Wlazłego tylko z tego powodu, że postanowił odpocząć od reprezentacji Polski. To tłumne wygwizdanie było czynem haniebnym i tak to nazywałem. Przypominam o tym do dziś. Ileż patriotycznej ideoligii dorabiano do tak haniebnego czynu. I niewielu pamiętało, że Wlazły jest przede wszystkim człowiekiem. Później ten sam Mariusz Wlazły wygrał dla Polski mistrzostwo świata. "Nic się nie stało"? "Spaliliśmy tylko jedną czarownicę"? Problem w tym, że daliśmy przemówić własnej nienawiści, bo Mariusz grał w żółto-czarnej koszulce. Wystarczyło. Taki spektakl już się nie powtórzył. I, mam nadzieję, nigdy się nie powtórzy.
Jestem świadkiem wybuchu nienawiści do Ukraińców. Pretekst zawsze się znajdzie.
W Polsce nie istnieje problem muzułmańskich uchodźców. Po prostu nie ma ich. Taki problem istnieje w Grecji, we Włoszech. Taki problem istniał na Węgrzech.
"Pomagać na miejscu" nie rozwiąże problemu Greków i Włochów.
II wojna światowa uświadomiła pokoleniu moich rodziców, że "zanim stałem się Polakiem, Niemcem, Francuzem, Rosjaninem, Arabem,... stałem się człowiekiem" - istotą, która ma swoje prawa. Te prawa zostały spisane i tych praw zobowiązaliśmy się przestrzegać. Czy ktoś jeszcze o tym pamięta?
Przede wszystkim jestem człowiekiem. Polakiem jestem w drugiej kolejności.
Moje pokolenie jeszcze o tym pamięta. Dla kolejnego II wojna światowa to już "przygoda bitwy czołgów".
Były czasy, w których Niemcy byli Niemcami, ale porzucili człowieczeństwo. Rosjanie byli Radzieckimi, ale porzucili człowieczeństwo. Nie chcę żyć w Polsce, w której jest mnóstwo Polaków, ale nie ma w niej człowieczeństwa.
Jeśli polski policjant nie stanął na straży godności człowieka, to znaczy, że obce mu jest człowieczeństwo.
Jeśli polski policjan, który nie zareagował na opluwanie człowieka, nadal będzie polskim policjantem (a będzie), to znaczy, że Polska się odczłowiecza. A może już się odczłowieczyła?
Wojna to abstrakcja?
Czyżbyśmy zapomnieli, co niedawno działo się w byłej Jugosławii. Kto wygrał tę wojnę nienawiści?
Jeszcze niedawno podsycany był strach, że "Niemcy wykupią polską ziemię rolną". No i durny narodek dał się ubezwłasnowolnić i pozwolił na to, żeby oddać "polską ziemię rolną" urzędnikom państwowym, a właściwie partyjnym.
Teraz pora straszyć, że "przyjdą uchodźcy, którzy wprowadzą szariat i terroryzm". Tylko czekać jak durny narodek zgodzi się na zamknięcie granic przed każdym. "Przecież Niemiec ma na imię Mehmed, więc granice z Niemcami trzeba zamknąć".
I tak sobie żyjemy - od nagonki do nagonki.
Dobrze, Rafale, że nie wyszedłeś. Dobrze, że tam byłeś i opisałeś. Dziękuję. Bardziej cenne jest to, co napisałeś niż Twoje wyjście. Ty pisz. Opuszczanie stadionów zostaw takim jak ja.
-
2017/07/08 10:44:38
A za dwa lata może nastąpić eskalacja wojny w Ukrainie i do Polski naprawdę trafi ten milion uchodźców z Ukrainy, który obecnie występuje wyłącznie w propagandzie pani Szydło. Ciekawe, co wtedy powiedzą Grecja i Włochy.

Ten milion uchodźców z Ukrainy już tu jest. Gdyby Pani Szydło nie rozgrywała sprawy uchodźców na użytek wewnętrznej propagandy to by tym ludziom dała wizy pracownicze, pozwoliła legalnie się zatrudniać i pokazała w Brukseli, że my już limity uchodźcze wypełniliśmy. Tylko wtedy nie byłoby już problemu i nie byłoby czym mobilizować elektoratu. Z obowiązkiem solidarności wobec partnerów z UE nie polemizuję, natomiast przykład nie do końca trafiony.

@repres
Jak zwykle ładnie napisałeś, jednak pewna rzecz w Twoim wywodzie mnie uwiera. W moim postrzeganiu świata człowieczeństwo składa się z wartości czyli zestawu rzeczy, które są dla nas najważniejsze, ważne i trochę mniej ważne. Te wartości powinny być zhierarchizowane tzn. powinna istnieć uświadomiona relacja między nimi polegająca na tym, że w momencie konfliktu między wartością ważną a najważniejszą wybieramy tą drugą. Przyznam szczerze, że mam problem w dostrzeżeniu takiej świadomości u ludzi, którzy twierdzą, że "nieprzyjmowanie uchodźców to skandal" i nie pochylają się do merytorycznej wypowiedzi czemuż jest to taki skandal. Dla mnie pomoc innym i humanitaryzm też są ważnymi wartościami - myślę, że dla wielu z tych, którzy niechętnie widzieliby akurat "tych" uchodźców u nas też. Ale mam też wartości równie ważne albo nawet i ważniejsze niż ta pomoc innym - to jest bezpieczeństwo, to jest wolność przemieszczania się, wyrażania poglądów i życia bez strachu. Ważną wartością jest też dla mnie tolerancja, ale tolerancja, która ma granice. Taką granicą jest nietolerancja innych - jest takie mądre powiedzenie "nie ma tolerancji dla nietolerancji". Dlatego faktycznie nie powinno być tolerancji dla debili plujących zagranicznym turystom w twarz czy debili w szalikach skandujących rasistowskie hasła. Ale na tej samej zasadzie nie powinno być tolerancji dla "uchodźców wojennych" rzucających belki pod koła TIRów w Calais, nie powinno być tolerancji dla hord brodatych facetów, którzy włażą na event kulturalny w Halle i go rozpieprzają (to akurat doświadczenie własne - niemedialne), nie powinno być tolerancji dla tych którzy przyjeżdżają tu (do Europy) z jakichkolwiek powodów (uciekają przed wojną czy chcą po prostu lepiej żyć) i nie tolerują naszych wartości. Ja jak idę w gości to nie sram na dywan i nie zmuszam gospodarzy, żeby podziwiali moje ekskrementy. Jak jadę do kraju arabskiego to nie robię awantury dlatego, że mi każą przed meczetem zdjąć buty albo okryć swoją partnerkę chustą. Dlatego nie rozumiem tej poprawności politycznej, która pozwala temu bydłu z Calais rzucać się na te TIRy i dlatego, niestety, trochę rozumiem tych, którzy uchodźców u nas nie chcą. Nie rozumiem jaką przysługę naszej otwartości na innych robi przedstawianie uchodźców wyłącznie jako matki z dziećmi uciekające przed wojną skoro wystarczy przejechać 400 km do Halle, żeby organoleptycznie sprawdzić, że tak nie jest. Nie usłyszałem jeszcze od żadnego zdeklarowanego zwolennika przyjmowania uchodźców muzułmańskich spójnej logicznie i przekonującej wypowiedzi czemu akurat my teraz mamy to zrobić. Wiem tylko, że skandalem jest tego odmawiać.
-
2017/07/08 11:10:15
@xavrasw
Nie znam poprawności politycznej, która pozwalałaby na (wybacz skrót) "bandytyzm z Calais". Nie wiem, kto wtłoczył w głowę ludziom taką definicję poprawności politycznej. Bandytyzm jest badytyzmem. Policja toczy wojnę (a przynajmniej powinna toczyć) z bandytyzmem od kiedy powstała. Z większymi i mniejszymi sukcesami. W Polsce (bez uchodźców) też. Więc na co to ma być przykład? Na nieskuteczność policja w walce z bandytyzmem?
Czy walka policji niemieckiej z polskimi jumaczami natychmiast była skuteczna? Nie. I do końca ludzkości nie osiągniemy 100% skuteczności, bowiem taka (złodziejska i bandycka) bywa natura człowieka. "Bywa", a nie "jest".
To nie tak dawne czasy, gdy toczyła się wojna w byłej Jugosławii. Czy, gdyby była taka szansa, Polska powinna przyjąć uchodźców ze Srebrenicy (muzułmanów)? A może powinna przyjąć postawę: "Niech Węgrzy ich przyjmują, bo to oni graniczą z Jugosławią"? Nie mieliśmy szans na uratowanie tych, których wymordowano w Srebrenicy. Nie wiem, czy byli wśród nich jacyś bandyci, terroryści, cwaniaczki, szukający drogi do lepszego życia, złodzieje... i nigdy się tego nie dowiem. Ci ludzie nie żyją.
Czy teraz już wiesz, dlaczego nieprzyjmowanie uchodźców jest skandalem?
-
2017/07/08 11:43:37
@ bartoszcze
"Dzisiejsi terroryści "z pobudek religijnych" terroryzują i zabijają przede wszystkim przedstawicieli własnej religii, więc jak to jest? "

Jest generalnie tak, że im więcej w danym kraju muzułmanów tym więcej w nim zamachów terrorystycznych z powodów islamu. W Iraku jest więcej zamachów terrorystycznych niż w Belgii bo jest tam więcej muzułmanów (wyznanie ofiar to tylko konsekwencja tego).

Inną sprawą jest to, że można łączyć kryzys migracyjny z zamachami.
Część paryskich i brukselskich zamachowców przybyła do Europy jako uchodźcy,
www.bbc.com/news/world-europe-34832512
www.rt.com/news/361399-terrorists-refugees-hungary-intelligence/

Uchodźcą jest się w pierwszym kraju w którym nie ma wojny (Liban, Jordania, Turcja).
Jeżeli, ktoś ucieka przed wojną koniecznie do Niemiec to tak jakby ktoś uciekał przed bezdomnością koniecznie do pałacu. 1000 euro pomoże 1 uchodźy w Europie lub 4 na Bliskim Wschodzie. Ta druga opcja jest bardziej humanitarna i utylitarna.
-
2017/07/08 11:43:43
Bandytyzm jest badytyzmem. Policja toczy wojnę (a przynajmniej powinna toczyć) z bandytyzmem od kiedy powstała. Z większymi i mniejszymi sukcesami.
Problem polega na tym, że wobec tych, którzy rzucają się na TIRy w Calais nie są podejmowane żadne działania ani ze strony policji francuskiej (Calais jest we Francji), ani żadnej innej. Jeżeli więc twierdzisz, że wobec tych bandytów prowadzona jest jakaś wojna to poproszę o link. Dlatego właśnie uważam, że poprawność polityczna pozwala na bandytyzm z Calais. Bo gdyby to byli kibole Legii to takie działania niezwłocznie byłyby podjęte czego przykładów w ostatniej LM mieliśmy dość.
Czy, gdyby była taka szansa, Polska powinna przyjąć uchodźców ze Srebrenicy (muzułmanów)? A może powinna przyjąć postawę: "Niech Węgrzy ich przyjmują, bo to oni graniczą z Jugosławią"?
Jak najbardziej powinna przyjąć. Nie kojarzę, żeby przed i w trakcie wojny w byłej Jugosławii był jakikolwiek temat nieprzyjmowania uchodźców stamtąd do Polski. Jeśli było inaczej również proszę o link.
Ci ludzie nie żyją. Czy teraz już wiesz, dlaczego nieprzyjmowanie uchodźców jest skandalem?
Nie, bo nie zginęli dlatego, że ich nie przyjęliśmy. Kwestia tego, że ktoś ich nie przyjął w ogóle nie była wtedy zagadnieniem - pl.wikipedia.org/wiki/Masakra_w_Srebrenicy
-
2017/07/08 11:53:12
Tak całe wydarzenie opisuje red.Stec:
"22 czerwca po centrum Lublina przechadzała się wycieczka uczniów z Berlina, głównie dzieci imigrantów, którzy podróżują po Europie, by zrozumieć, jak narodził się faszyzm i nazizm, dlaczego doszło do Holocaustu. Do 18-letniej muzułmanki miała głowę owiniętą chustą podszedł mężczyzna w średnim wieku i splunął jej w twarz. Dziewczyna interweniowała u policjantów, ale pierwsi zagadnięci nie zareagowali, wpatrując się w telefony, a następni odpowiedzieli rechotem."

A tak czytamy w oficjalnym oświadczeniu Komendy Wojewódzkiej w Lublinie:
"...Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie ds. Ochrony Praw Człowieka podinsp. dr Edyta Naja odebrała telefon od jednej z pracownic z Państwowego Muzeum na Majdanku. W rozmowie telefonicznej usłyszała, że 21 czerwca w centrum miasta doszło do incydentu podczas którego jakiś mężczyzna splunął obok jednej z uczestniczek wycieczki. Pracownica muzeum nie była świadkiem tego zdarzenia a informację o nim uzyskała od opiekunki grupy młodzieży niemieckiej, która biegle mówi po polsku. Z dalszej rozmowy wynikało, że sama opiekunka także nie była świadkiem a informację o tym zdarzeniu uzyskała później od swoich podopiecznych. W tym czasie grupa miał mieć czas wolny i spędzać go indywidualnie na terenie miasta. Podinsp. Edyta Naja tuż po zakończeniu rozmowy, informację przekazała do Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. Dzięki temu niezwłocznie powiadomione zostały wszystkie patrole, które pełniły służbę w następnych dniach w tym rejonie miasta. Policjanci otrzymali instrukcję o miejscach w których ta grupa nocuje oraz spędza wolny czas. W ten rejon zostały dodatkowo skierowane patrole ponadnormatywne. Wszystko po to aby osoby przebywające na wycieczce edukacyjnej mogły czuć się w naszym mieście bezpiecznie.

Po informacjach jakie ukazały się wczoraj w niektórych mediach wszczęte zostały czynności wyjaśniające. Policjanci zabezpieczyli i przejrzeli nagrania z kamer miejskiego monitoringu gdzie miało dojść do opisywanego zdarzenia. Z nagrań nie wynika aby doszło do jakiegokolwiek incydentu z udziałem cudzoziemców czy przemieszczających się grup kibiców.

Do żadnego z lubelskich komisariatów nie zgłosiły się uczestnicy tej wycieczki ani też ich opiekunka. Nie zostało złożone formalne zawiadomienie w tej lub innej sprawie pomimo, że grupa ta przebywała na terenie naszego miasta jeszcze przez kilka kolejnych dni a opiekunka grupy znała biegle język polski. Uczestnicy wycieczki nie zgłosili też żadnej skargi na jakiekolwiek czynności lubelskich policjantów."

Szczegóły jakby nie do końca się zgadzają,ale przecież chodzi o to by narracja artykułu była odpowiednia...
-
2017/07/08 11:56:58
Sorry, xavrasw, chcesz linka do opisu walki policji z bandytami? Przeczytałeś to, co napisałeś?
-
2017/07/08 12:06:58
@repres
A Ty przeczytałeś ze zrozumieniem to co ja napisałem? Chcę linka do konkretnej informacji o tym, że jakakolwiek policja prowadzi jakiekolwiek działania w stosunku do bandytów pochodzenia arabskiego z okolic przeprawy promowej w Calais.

Szanuję Cię bardzo kolego, zazwyczaj w 200% zgadzam się z tym co piszesz. W tej sprawie najwyraźniej się deko różnimy, ale jak ktoś mądry powiedział "różnić się jest rzeczą piękną". Odwzajemnij więc pls mój szacunek, a nie rób wrzutek a'la Bartoszcze.
-
2017/07/08 12:23:48
Szacunek Panie Rafale za ten wpis.

Najgorsze w dyskusji o uchodźcach jest jej poziom. Każdy sprzeciwiający się ich przyjęciu, na poparcie ma przynajmniej częściowo argumenty demagogiczne i wyssane z palca, obnażenie tych bzdur bynajmniej nie skutkuje złagodzeniem postawy czy jakimkolwiek wstydem. Dziś wolność słowa utożsamia się z wolnością do plecenia bzdur wszelakich.

Nie ma co gadać o terroryzmie w europie, bo ten już zatriumfował. Gdy ludzie wyrażają absurdalny lek przed wejściem na samolot, który nadal jest najbezpieczniejszym środkiem transportu, gdy ludzie z ofiarami terroryzmu utożsamiają terrorystów, przemawia przez nich zwierzęcy strach. Podsycany przez część mediów, oraz politycznych demagogów robiących błyskawiczne kariery.

Jakiś czas temu YouTube opublikował okolicznościowy filmik z okazji światowego dnia uchodźcy(dziś chyba każdy ma już swoje święto ;)). Zacni internauci (którzy o rocznicy pewnie nie mieli pojęcia) dokonali agresywnego ataku przy użyciu najniższych argumentów, między którymi były słowa o "zachowaniu rasy białej", czy narzekanie na cenzurę(opublikuj rasistowski komentarz i narzekaj na cenzurę, logika), i rzekome "kasowanie minusów", tak jakby YouTube nie mogło zwyczajnie wyłączyć i komentarzy jak i ocen(wzorem przykładowo Gazety Polskiej). Najbardziej wymowne były wyrazy radości o "przywróconej wierze w człowieczeństwo".

Historia człowieka jest jak sinusoida, zalicza różne momenty, lepsze i gorsze. Nie istnieje coś takiego jak jednostajny rozwój człowieka, ale i jednostajny regres - przynajmniej na dłuższą metę. Dziś jesteśmy w głębokiej depresji, która kiedyś minie, przesili się. Pytanie tylko co wywoła to przesilenie, co wyzwoli "słuszną eksplozję gniewu". Ostatnie takie przesilenie rasistowskich poglądów w europie i nie tylko, skończyło się dość tragicznie, ale nie jest to przecież reguła, można mieć nadzieję.

"emigranci polityczni vs. emigranci ekonomiczni"

Już bardzo napięta sytuacja polityczna w Turcji powinna dać do myślenia, warto także nadmienić, że w takiej Grecji czy Węgrzech, uchodźcy często nie ostają pozwolenia na pracę, a termin w którym mają się zgłosić o ponowne rozpatrzenie nie jest liczony w miesiącach, tylko latach. Mają robić na czarno? Kraść? Czy może spróbować dostać się do miejsca, gdzie faktycznie są mile widziani?

Warto nadmienić dlaczego Niemcy czy Szwedzi są pozytywniej nastawieni do przyjęcia imigrantów - ponieważ na taniej sile roboczej, jaką takowi reprezentują, zyskuje gospodarka. Szwecja, przez wieki kraj biedny, w XX wieku niezmiernie się dzięki temu wzbogacił. Dziś nawet żebrzący po Sztokholmie Cyganie (na co drugim skrzyżowaniu można, niestety, zobaczyć) są syci, raczej zadowoleni z życia i imponują nadwagą. ;)

"przedstawiacie islam jako dobry, a chrześcijaństwo złe"

Nie, przedstawiamy raczej że niezależnie od religii, mogą występować dobre i złe zachowania. Wniosek by jakaś religia bardziej inspirowała do zabijania, jest oględnie mówiąc, nie ładnym i mocno demagogicznym.

Nie będę się przesadnie rozpisywał, zalinkuje raczej:
blog.wirtualnemedia.pl/jerzy-szygiel/post/zabijanie-w-biblii-i-koranie

Głównie w świadomości, że wielcy obrońcy religii i bojownicy za prawdę i wiarę, najczęściej nie znają podstaw, a to co wiedzą o pismach świętych stanowiących podstawę ich religii czy "tej wrażej", to z demotów najwyżej.

Ilościowo wniosek wysnuwa się taki, że biblia nakłania do zabijania bardziej niż Koran i ja teoretycznie mówię to co niektórzy by sobie życzyli, przedstawiając w krzywym zwierciadle - że Islam dobry, a Chrześcijanin zły. Sęk w tym, że nic bardziej mylnego. Przyczyny dla których wersety wzywające do zabijania pojawiają się Biblii czy Koranie, są oczywiste, gdy pomyśleć logicznie i trzeźwo, odrzucając całą tą współczesną panikę - teksty powstają gdy przedstawicie obu religii muszą walczyć o życie, dalsze istnienie. I zależnie jak dramatyczna to walka, tym tego rodzaju zwrotów więcej. Ot, cała zagadka.

Cdn.
-
2017/07/08 12:27:33
Nie mam pojęcia, czypolicja francuska podjęła jakieś działania, czy bezprawnie tych działań zaniechała.
Jeśli chcesz przykładów złego działania policji (francuskiej, polskiej, amerykańskiej, rosyjskiej,...), to jest takich przykładów tysiące.
Polska policja zaniechała działań w przypadku zakatowanego na komendzie we Wrocławiu niewinngo człowieka. Dysponowała nawet nagraniami z katowania, torturowania, nieludzkiego traktowania. Co ma z tego wynikać? Akceptacja z powodu poprawności politycznej? To zaniechanie policji jest jeszce bardziej hani niż zaniechanie policji francuskiej. I co, rozstrzelać wszystkich policjantów? Chować się przed nimi?
Nikt z "poprawnych politycznie" polityków, nikt z lewaków (do których mam zaszczyt się zaliczać) nie bronił francuskiej policji podjęcia stosownych działań. Nie jestem miłośnikiem Mariusza Błaszczaka, ale wątpię, żeby blokował on śledztwo w sprawie wrocławskiej, policyjnej zbrodni. Bo i po co? Chyba, że była to jakaś przysługa dla kolegi czy koleżanki. Zwykłe (niestety), acz skandaliczne zaniechanie i w jednym, i w drugim przypadku, na które nie powinno być zgody w społeczeństwie i za które to zaniechanie winni powinni ponieść odpowiedzialność.
Tylko dowodem czego mają być Twoje, xavrasw, wywody? Na to, że policji nie chce się czasem wyjaśniać zbrodni na komisariacie we Wrocławiu? Czy na to, że to wyjaśnienie było politycznie blokowane? Bo tu żaden policjant nie narażał się na obicie mordy. Więc czemu im się nie chciało?
Dość proste, no nie?
-
2017/07/08 12:30:22
Jeżeli, ktoś ucieka przed wojną koniecznie do Niemiec to tak jakby ktoś uciekał przed bezdomnością koniecznie do pałacu. 1000 euro pomoże 1 uchodźy w Europie lub 4 na Bliskim Wschodzie.

:)
-
2017/07/08 12:31:25
Proszę bardzo. Jeżeli Pan chce przyjmować uchodźców to proszę ich wziąć do swojego domu i utrzymywać. Chec pomocy to sprawa indywidualna. Nie można tego narzucać innym jak jest się przyzwoitym człowiekiem.
-
2017/07/08 12:36:26
Cd.

I jeszcze "powoływanie się na autorytety to niska zagrywka".

Głównie wtedy gdy autorytety mówią nie tak jak nam się podoba. Nawiasem to zabawne, jeśli ktoś wyraża opinię zgodną z naszą, większość ludzi przyklaśnie i powie że dobrze gada. Nawet jeśli wyrazi się w sposób wulgarny, jak panowie(i panie) ze stadionu. Wtedy jest to "wolność słowa". Natomiast gdy jakiś autorytet mówi nam wbrew, to "nie powinien się wypowiadać o sprawach na których się nie zna" i kończy się tu wolność wypowiedzi.

Co więcej taki autorytet może obecnie podlegać szykanom, Trelichowski pięknie to ujął przy okazji casusu Owsiaka, że pan Jerzy jest osobą publiczną, i jako taka powinien być przygotowany na różne ataki i nie reagować na nie w tak nerwowy sposób. Czytaj, my mamy prawo obszczekać i zmieszać z błotem człowieka, bo tak pojmujemy wolność słowa, w ten sposób jest wygodna dla naszych krótkowzrocznych celów, w które taki Owsiak godzi otwierając usta, natomiast on, broniąc się, zachowuje się niegodnie i nieprzyzwoicie. Co więcej, nieodpowiedzialnie.

" z uchodźcami przyjdą terroryści"

Bez uchodźców też przyjdą. Dotąd przychodzili.
-
2017/07/08 12:48:44
Tylko dowodem czego mają być Twoje, xavrasw, wywody?

Na to, że państwa zachodnioeuropejskie nie wypracowały skutecznego modelu asymilacji tych ludzi i że sytuacja coraz częściej wymyka się im spod kontroli, czego przykłady są w Calais czy Halle. A w ogóle mój wywód sprowadza się do tego, o czym mówi Meller (link powyżej) - o braku możliwości jakiejkolwiek merytorycznej dyskusji na temat tego czy i na jakich warunkach powinniśmy przyjmować uchodźców arabskich. Popatrz na swoje komentarze: czy odniosłeś się merytorycznie do tego, czemu powinniśmy to robić? Podałeś przykład Srebrenicy, który uważam za przykład z czapy, bo ludzie ze Srebrenicy i z Żepy nie zamierzali nigdzie emigrować i pytasz się czy już rozumiem? Nie, kurwa, nadal nie rozumiem, bo nie podałeś żadnego logicznego powodu. Zamiast tego piszesz o indolencji policji i o tym, że nie tylko w tych sprawach ona jest nieudolna. No jest. To jak mamy nieudolną policję to chyba lepiej dobrze się zastanowić czy powinniśmy przyjmować ludzi, z którymi nie radzą sobie lepiej zorganizowane policje jak francuska czy niemiecka, prawda? Ja nie twierdzę, że nie należy tych ludzi absolutnie przyjmować, twierdzę jedynie, że należy dokładnie przemyśleć kogo i na jakich warunkach przyjąć, bo pierdolenie Grzesia "zróbmy deal" Schetyny o tym, że przyjmiemy same matki z dziećmi to jest tylko i wyłącznie pierdolenie. Co, Niemcy nam będą te matki z dziećmi wysortowywać z tych gett?
-
2017/07/08 13:04:16
Ludzie ze Srebrenicy nie zamierzali emigrować. Ciekawe czy przed egzekucją nie zmienili zdania.
Rozmawiamy o emigrantach czy o uchodźcach?
-
2017/07/08 13:05:51
@ 0twojastara
"przedstawiamy raczej że niezależnie od religii, mogą występować dobre i złe zachowania"

Porównywanie współczesnych chrześcijaństwa i islamu to jak porównywanie przeziębienia i raka. Część chrześcijan nie przepada za homoseksualistami i apostatami. Część krajów muzułmańskich za takie postawy karze śmiercią lub więzieniem.

Do porównywania świętych ksiąg nie jestem kompetentny lecz się wypowiem. Nowy testament i postać Jezusa głoszą miłosierdzie, pokój. Mahomet głosił podbój i ekspansję.
W sumie to nie chodzi o to czym jest islam. Chodzi o to, że terroryści wierzą, że to co oni robią to prawdziwy islam. Chodzi o to, że w imię islamu zabija się lub więzi kobiety za cudzołóstwo. Dzieje się to w centrum świata islamskiego, w Arabii Saudyjskiej. Gdyby w Rzymie czy Watykanie apostazja była przestępstwem to lewica mówiłaby "abo islam wcale nie lepszy"?
Terroryści to margines. Ale poparcie dla nich to już nie margines. 36% francuskich muzułmanów uważa, że zamachy samobójcze w imię islamu mogą być uzasadnione. Tak samo uważa 30% muzułmanów w Wielkiej Brytanii. en.wikipedia.org/wiki/Muslim_attitudes_toward_terrorism

2/3 muzułmanów w Europie uważa, że prawo szariatu jest ważniejsze niż prawo państwa w którym przebywają.
www.gatestoneinstitute.org/4092/europe-islamic-fundamentalism

@ 0twojastara
" z uchodźcami przyjdą terroryści"

Bez uchodźców też przyjdą. Dotąd przychodzili.

Z "uchodźcami" jednak będzie ich więcej. Część terrorystów przybyła przecież szlakiem uchodźczym.-
2017/07/08 13:07:09
Cały stadion śpiewa z nami, wypierdalać z uchodźcami - tak się tylko rymnęło, no nie?
-
2017/07/08 13:34:24
Ludzie ze Srebrenicy nie zamierzali emigrować. Ciekawe czy przed egzekucją nie zmienili zdania.
A to ma jakieś odniesienie do obecnego problemu uchodźczego?

Rozmawiamy o emigrantach czy o uchodźcach?
Rozmawiamy o tym, kogo ewentualnie przyjąć do kraju. Nie wierzę, że to będą wyłącznie uchodźcy z Syrii - nie ma ku temu logicznych przesłanek. Może 10% prawdziwych uchodźców wśród nich będzie.

2/3 muzułmanów w Europie uważa, że prawo szariatu jest ważniejsze niż prawo państwa w którym przebywają.

www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/wloski-sad-najwyzszy-w-sprawie-imigrantow,740196.html - Nasza (europejska) tolerancja jest przesunięta za granice absurdu. Nie toleruje jedynie ludzi, którzy o tym otwarcie mówią.
-
2017/07/08 13:42:03
@Twojastara
"teksty powstają gdy przedstawicie obu religii muszą walczyć o życie, dalsze istnienie. I zależnie jak dramatyczna to walka, tym tego rodzaju zwrotów więcej. Ot, cała zagadka."

Najbardziej rozwala myślenie, że syryjscy uchodźcy (w tym np. z klasy średniej, tacy, którzy w Grecji na samym początku np. skorzystali z okazji, aby jeszcze zabytki pozwiedzać, wywoławszy tym u niektórych święty oburz, a przecież Palmyra, a przecież ISIS, ale kogo to) spieprzający z jednej strony przed reżimem Asada, z drugiej przed kumplami Al-Baghdadiego, mają ochotę na nawracanie Europy i zabijanie w myśl ahistorycznie pojmowanej świętej księgi. No i oczywiście "zapracowali na wizerunek", bo kilkadziesiąt osób, w większości szkolonych w otoczeniu wojennym w Syrii, zrobiła zamachy w Europie. Tak to jest jak niedoedukowany Polak widzi jedną zuniformizowaną islamską facjatę, nieświadomy nawet różnic, jakie istnieją na małej przestrzeni geograficznej. Nie ma takiemu sensu wspominać o tym, że Pers czy Berber to nie to samo co Arab, że sunnicka "rewolta" w określonej formie jest skutkiem określonej polityki w tamtym regionie, że Asad jest większym sukinsynem od Saddama, a ten drugi nie miał broni masowego rażenia. Jeden diabeł. Polakowi styknie coverage z jutuba i maksktórymówijakjest. Uchodźca przyjedzie, żeby dźgnąć nożem i zgwałcić, czego żaden Polak nigdy nie zrobi.
-
2017/07/08 13:47:39
"nie powinno być tolerancji dla hord brodatych facetów, którzy włażą na event kulturalny w Halle i go rozpieprzają".
A powinna być tolerancja, dla agresywnego blokowania spektaklów teatralnych we Wrocławiu i w Warszawie (brodatych facetów nie było) nawet, jeżeli naruszają one wartości, dodatkowo wyolbrzymione przez głupawych marketingowców, którzy próbują podkręcić frekwencję (oglądalność, klikalność) prowokacją obyczajową?
Faktycznie, nie potrafimy "rozmawiać o uchodźcach merytorycznie". Ale dlaczego mamy "potrafić", skoro nie potrafią tego nasi politycy, ludzie mediów, ziejąc nienawiścią lub manipulując faktami (w najdelikatniejszej formie poprzez jednostronny dobór newsów)? Nie tylko o uchodźcach.
Szczególna odpowiedzialność spoczywa na rządzących/funkcjonariuszach państwa, bo to oni głównie ponoszą odpowiedzialność nie tylko za relacje społeczne, ale i praktykę działania organów odpowiedzialnych za utrzymanie spokoju społecznego i porządku publicznego.
A owoce już zaczynamy zbierać. Nie tylko w innym postrzeganiu przypadków naruszania porządku publicznego czy wręcz łamania prawa przez osoby "gorszego i lepszego sortu", przez służby odpowiedzialne za jego przestrzeganie. Mieliśmy przypadek stosowania zakończonych śmiercią tortur we Wrocławiu - przez rok skrzętnie ukrywany przed opinią publiczną, a wczoraj dowiedzieliśmy się o skandalicznym zbezczeszczeniu grobów rodziców najbardziej agresywnej posłanki w naszym parlamencie.
Czy nie czas na otrzeźwienie? Czy to nie sygnał, że manipulowanie emocjami nie tylko w sprawie uchodźców wchodzi w fazę krwawego żniwa?
Myślę, że najwyższy czas, żeby nie rezygnując z "najswojszej prawdy" poszukać kompromisu który pozwoli nam żyć jeżeli nawet nie we wzajemnym szacunku, to przynajmniej w tolerancji dla odmienności.-
2017/07/08 13:54:39
A wyprawy krzyżowe? A co się stało ze 100 procentami rdzennych mieszkańców Ameryki i 90 procentami Ameryki Południowej i Północnej w imię miłości Chrystusa?
-
2017/07/08 13:56:21
To jest zawsze strasznie śmieszne jak polscy szariatyści oburzają się na rzekomą nadmierną tolerancję Zachodu.
-
2017/07/08 14:18:51
@up
Prawdziwie w Twoim stylu: napisać jedno zdanie z jednym słowem niedefiniowalnym (szariatysta - kto to jest konkretnie?) i drugim nieweryfikowalnym (jak polemizować z rzekomością nadmiernej tolerancji) i myśleć, że się trafnie podsumowało dyskusję.
-
2017/07/08 14:18:56
@radall

Ogromną zaletą angielskiej wiki, jest to iż bogata ona w źródła.

www.telegraph.co.uk/news/uknews/1510866/Poll-reveals-40pc-of-Muslims-want-sharia-law-in-UK.html

I tam czytamy:

"Overall, the findings depict a Muslim community becoming more radical and feeling more alienated from mainstream society, even though 91 per cent still say they feel loyal to Britain."

91%. To jedziemy dalej:

"Twenty per cent felt sympathy with the July 7 bombers' motives, and 75 per cent did not. One per cent felt the attacks were "right"."

20% może usprawiedliwiać zamachowców. Może 30%. Może i nawet 36%. zależnie od badania, okresu, sytuacji, emocji, liczby wyjdą różnie(i od tego jak badający zadawali pytania i interpretowali odpowiedzi). Ale że zamachy są - właściwe - to mamy 1%. I to jest faktyczne poparcie. 1%.

Takie pytanie, na rozruszanie szarych komórek. Albo może my zróbmy takie "badanie społeczne". Ile osób wskaże akcję terrorystyczne w wykonaniu Józefa Piłsudskiego, czyli sławne napady na pociąg, jako" a)właściwe, b)moralnie uzasadnione, c) niewłaściwe? Wystarczy jedna literka, nie trzeba motywować, ale się i nie zabrania ;)
-
2017/07/08 14:20:42
@alp61
"A wyprawy krzyżowe? A co się stało ze 100 procentami rdzennych mieszkańców Ameryki i 90 procentami Ameryki Południowej i Północnej w imię miłości Chrystusa?"

Nie dość, że to argument "a u was Murzynów biją" to jeszcze odnosi się on do zamierzchłej przeszłości. Problem jest taki, że w dzisiejszych czasach to chrześcijanie czy jazydzi są ofiarami wyznawców islamu w krajach muzułmańskich a nie odwrotnie. Współcześnie to islam jest w fazie "średniowiecza" chrześcijańskiego.

@bartoszcze
"To jest zawsze strasznie śmieszne jak polscy szariatyści oburzają się na rzekomą nadmierną tolerancję Zachodu."

No jest śmieszne. Nadal skrajność chrześciajańska to PiS i Rydzyk a skrajność muzułmańska to terroryzm. Mainstream chrześcijański to rozdział religii do państwa a mainstream muzułmański to prawo szariatu jako prawo obowiązujące w państwie. Koniec końców za obrażanie papieża na scenie nie grozi śmierć z ręki "szariatystów", za to za przedstawienie krytykę islamu czy kpienie z Mahometa grozi śmierć (Theo Van Gogh, Charlie Hebdo).
-
2017/07/08 14:25:25
Na razie to zagrożenie ze strony islamskich terrorystów jest w Polsce czysto teoretyczne. Zagrożenie ze strony spuszczonych ze smyczy bandziorów, którzy dostali właśnie sztandar dla swojego bandytyzmu - zupełnie realne. W Lublinie kobieta została pobita, bo bandziorowi się zdawało że jest Ukrainką.

Oraz uwielbiam argument "jak chcesz, żeby Polska przyjmowała uchodźców, to przyjmij ich do domu". To tak jak "jak chcesz mieć autostrady i stadiony, to zbuduj je sam". Po to mamy państwo i samorządy, żeby realizowały różne swoje funkcje niejako w imieniu obywateli - organizowały szkoły i przedszkola, budowały autostrady, pomagały potrzebującym. W tym uchodźcom wojennym.
-
2017/07/08 15:07:40
@twojastara
"20% może usprawiedliwiać zamachowców. Ale że zamachy są - właściwe - to mamy 1%. I to jest faktyczne poparcie. 1%."

Beata Mazurek powiedziała, że nie popiera pobicia kodziarza, ale rozumie sprawców. To, że sama by tego nie zrobiła nie zmienia faktu, że takich ludzi lepiej gdyby nie było. I lepiej gdyby nie było znacznej części społeczeństwa muzułmańskiego z takimi poglądami, że "rozumiem tego gościa z Nicei". Szczególnie, że incydenty lewackie czy prawackie to pobicie obcokrajowca czy policjantów (lewacy z Hamburga ostatnio) a incydenty islamskie to zamachy terrorystyczne.

" Ile osób wskaże akcję terrorystyczne w wykonaniu Józefa Piłsudskiego, czyli sławne napady na pociąg, jako" a)właściwe, b)moralnie uzasadnione, c) niewłaściwe?"

Jednym słowem Europa dla muzułmanów jawi się jako okupant, który narzuca społeczności złe, liberalne idee. Tak jak dla Polaków okupantem byli zaborcy. Problemem jest myślenie, że sprowadzimy islamistów do Europy i oni się dostosują. To tak samo naiwne jak myślenie, że Polacy poddadzą się zaborcom. Chcesz zrównywać narodowowyzwoleńczą walkę Polaków z walką muzłmanów z liberalnymi wartościami Zachodu? Ja utożsamiam się z chęcią Polaków do własnej państwowości a z chęcią części muzułmanów do wprowadzenia w Europie szariatu się nie utożsamiam. Dla mnie walka z fundamentalizmem muzułmańskim jest uzasadniona i należy tępić jego przejawy.
Jeżeli bez akcji terrorystycznych Piłsudskiego nie byłoby wolnej, niepodległej Polski to popieram je jako mniejsze zło. Nie popieram islamskich akcji terrorystycznych bo nie chcę żyć w państwie islamskim.
Właściwą analogią byłoby "czy popierasz zamachy terrorystyczne w imię obrony chrześcijaństwa?". Nie popieram żadnych zamachów w imię religii.-
2017/07/08 15:11:38
A powinna być tolerancja, dla agresywnego blokowania spektaklów teatralnych we Wrocławiu i w Warszawie (brodatych facetów nie było) nawet, jeżeli naruszają one wartości, dodatkowo wyolbrzymione przez głupawych marketingowców, którzy próbują podkręcić frekwencję (oglądalność, klikalność) prowokacją obyczajową?

Ja jestem ateistą. Każdy wzmożony religijnie (czy narodowo) imbecyl jest dla mnie potencjalnym zagrożeniem - nie ma znaczenia czy bije pokłony w kierunku Mekki czy klęka przed krzyżem. Mam już w sąsiedztwie jednych (i nic z tym nie zrobię, bo mój głos waży tyle samo co ich), wolałbym nie mieć drugich.

Na głupawych marketingowców też nie mam wpływu - żal mi jedynie ludzi, których ani PRL, ani III czy IV RP nie wyedukowała na tyle, żeby byli odporni na ich głupawe sianie paniki, a którym "autorytety" mówią, że to "skandal" i "obciach" się bać i nie zniżają się do tłumaczeń czemu to skandal i obciach, a potem się dziwią, że lud prezentuje skandaliczne/obciachowe postawy. No tak, po co się męczyć myśleniem jak wytłumaczyć prostemu człowiekowi, że trzeba tych ludzi przyjąć skoro tylko 1% muzułmanów uważa zamachy za właściwe, a tylko 20% czuje sympatię do zamachowców. To powinno całkowicie uspakajać tych prostych ludzi. W Polsce też tylko 20% ludzi popiera ekstremistów Kaczyńskiego - nie ma się czego bać.
-
2017/07/08 15:26:06
@radall
"Problem jest taki, że w dzisiejszych czasach to chrześcijanie czy jazydzi są ofiarami wyznawców islamu w krajach muzułmańskich a nie odwrotnie. Współcześnie to islam jest w fazie "średniowiecza" chrześcijańskiego."

Wiem, że zdanie to padło w odrębnym wątku, nie mam zamiaru go wyciągać z kontekstu, ale... warto przy tym zaznaczyć, że większość ofiar, jak to ująłeś, "wyznawców islamu" to jednak wciąż na tamtym terenie inni... "wyznawcy islamu"(?). I stąd obrzydliwe jest utożsamianie ludzi uciekających przed terrorystami z terrorystami. A do tego się sprowadza myślenie na bazie psychozy "uchodźcy chcą tu przyjechać i wprowadzić szariat".

"Dla mnie walka z fundamentalizmem muzułmańskim jest uzasadniona i należy tępić jego przejawy."

Świetnie, a z iloma uciekającymi Syryjczykami rozmawiałeś osobiście, że możesz ich wrzucić do wora "rozumiem tego gościa z Nicei"? I skąd w ogóle ma to być uprawniona postawa - bo garstka z drugiego i trzeciego pokolenia innych emigrantów (na tle milionów) robi zamachy?

Przecież te wszystkie no-go-strefy szariatu, to na ogół brednie na jutubie kompilowane w nadmiarze. To jest bardziej psychoza Polaka, który nigdzie nie podróżuje niż fakty. I nie mieszajmy też poglądów na określone kwestie obyczajowe z konkretnym terroryzmem. Poza tym od osób pracujących w takiej Francji wiem, że łatwiej jest spotkać muzułmanina, który poświętuje Św. Mikołaja z katolikami od jakiegoś fanatyka. Ja wiem, że zamachy przemawiają łatwiej do wyobraźni, ale fakty faktami.

Na koniec: najważniejsze jest rozwiązanie konfliktu w regionie. Wcale nie o to chodzi, żeby te potencjalne kilka - kilkadziesiąt tysięcy osób zostało w Polsce na stałe. I w ogóle gdzie rząd wielkości - kilkadziesiąt tysięcy to bywa na jednym meczu ekstraklasy (już chyba tak, no nie?).
-
2017/07/08 15:40:38
@xavras
Nie zauważyłem żebyś się zniżył do wykazania swoich twierdzeń ani żebyś tego wymagał od randalla i spółki, więc nie wyskakuj z pretensjami o lapidarność celnego komentarza pisanego w telefonie w drodze na urlop.
-
2017/07/08 16:14:24
Nie zauważyłem żebyś się zniżył do wykazania swoich twierdzeń ani żebyś tego wymagał od randalla i spółki, więc nie wyskakuj z pretensjami o lapidarność celnego komentarza pisanego w telefonie w drodze na urlop.

Po pierwsze gratuluję skromności - ja określiłbym to podsumowanie miażdżącym, słowo "celny" jest naprawdę zbyt stonowane.

Po drugie oficjalnie wnioskuję do Gospodarza, aby Ci przyznał tytuł najbardziej zaangażowanego komentatora tego bloga. Nie będę ukrywał, że ja w drodze na urlop miałbym w dupie takie dysputy.

Po trzecie, i owszem, zniżyłem się, wydaje mi się, że nawet dość mocno, do wyklarowania swoich poglądów, nawet podparłem się kilkoma linkami. Rozumiem, że w drodze na urlop wgłębianie się w wypociny interlokutorów, z którymi się nie zgadzasz, to nie jest to, co tygrysy lubią najbardziej. Zawsze lepiej rozegrać to z pozycji siły i nazwać ich śmiesznymi.
-
2017/07/08 16:18:20
@martin.slenderlink
"większość ofiar, jak to ująłeś, "wyznawców islamu" to jednak wciąż na tamtym terenie inni... "wyznawcy islamu"(?). I stąd obrzydliwe jest utożsamianie ludzi uciekających przed terrorystami z terrorystami"
Jak już pisałem " im więcej w danym kraju muzułmanów tym więcej w nim zamachów terrorystycznych z powodów islamu. W Iraku jest więcej zamachów terrorystycznych niż w Belgii bo jest tam więcej muzułmanów (wyznanie ofiar to tylko konsekwencja tego)." Wiadomo, że większość nielegalnych imigrantów/uchodźców to nie są terroryści. Natomiast wśród fali przybywającej do Europy są terroryści, którzy m.in byli sprawcami zamachów w Paryżu i Brukseli. Zgoda na otwarcie granic zwiększa ryzyko zamachów. Ochrona granic (mniej więcej taka jak jest teraz przecież! - deal Merkel z Erdoganem) nie oznacza braku pomocy ofiarom wojny. Moim zdaniem Europa powinna sfinansować budowę kolejnych obozów dla uchodźców w krajach ościennych Syrii. Fałszywe jest mówienie, że ludzie przypływający do Europy uciekają przed wojną. Większość z niech ucieka z obozów dla uchodźców np. w Turcji. Przecież w takim obozie śmierć czy głód już im nie grozi.
Mało przybyszy z Bliskiego Wschodu wspiera terroryzm, ale duża ich część popiera karanie za rzeczy typu homoseksualizm, apostazja czy współżycie pozamałżeńskie.

"Świetnie, a z iloma uciekającymi Syryjczykami rozmawiałeś osobiście, że możesz ich wrzucić do wora "rozumiem tego gościa z Nicei"? I skąd w ogóle ma to być uprawniona postawa - bo garstka z drugiego i trzeciego pokolenia innych emigrantów (na tle milionów) robi zamachy?"
Po pierwsze to wolę opierać się na statystykach, rozmowa z jednostkowymi Syryjczykami to żaden dowód. Badania pokazują za to, że duża część muzułmanów "rozumie motywacje tego gośćia z Nicei".
Terroryzm to tak naprawdę przesadzony problem społeczny (w żadnym stopniu nie usprawiedliwia to sprawców oczywiście). Prędzej zginę w samochodzie niż w zamachu. Przeszkadza mi też zwiększanie inwigilacji obywateli w imię walki z terroryzmem. Natomiast antyliberalne, fundamentalistyczne podejście muzułmanów to już jest problem. Bo jeżeli w takiej Francji tych muzułmanów będzie odpowiednia ilość to wprowadzą oni prawo w którym do więzienia pójdziesz za wizerunek Mahometa, homoseksualizm, cudzołóstwo a za wyznawanie innej religii będziesz płacił podatek. Teraz to mrzonka ale dzięki lewicy takie poglądy nie są piętnowane a ich krytyka często jest nazywana mową nienawiści, ksenofobią itd.

"Przecież te wszystkie no-go-strefy szariatu, to na ogół brednie na jutubie kompilowane w nadmiarze."
Jest inaczej. www.nytimes.com/live/paris-attacks-live-updates/belgium-doesnt-have-control-over-molenbeek-interior-minister-says/

In a 2011 interview, Bernhard Witthaut (de), then president of the German police union Gewerkschaft der Polizei, stated that some areas in Germany, mostly with a high immigrant population, had become no-go areas where police feared to enter. www.derwesten.de/politik/in-problemvierteln-fuerchtet-sich-sogar-die-polizei-id4926287.html-
2017/07/08 16:31:19
@xavras
Skoro przyznajesz że określenie "polski szariatysta" do Ciebie pasuje, to celnie trafiłem, choć niekoniecznie w Ciebie celowałem.
Daj znać jak przepracujesz merytorycznie swoje opowieści.
-
2017/07/08 16:42:57
@radall
Ale ty czytałeś ten tekst z ny timesa poza spojrzeniem na nagłówek? To jest tekst z 2015 roku pisany na gorąco zaraz po zamachach i to stwierdzenie było wówczas uprawnione, bo koleś nie był w stanie na tyle szybko spenetrować całej dzielnicy, żeby znaleźć wszystkich ewentualnie powiązanych z zamachami - przecież bracia Abdeslam i ich rodzina tam między innymi mieszkali. (Dołóżmy do tego podział administracyjny Belgii, kłopoty z komunikacją organów ścigania itd.) Ta wypowiedź jest całkowicie zrozumiała, biorąc tamten kontekst. Gdzie jest informacja, że Molenbeek to jest strefa no-go i panuje tam szariat? Jest tylko informacja, że to "working class neighborhood" i mieszka tam zresztą pełno zwykłych ludzi w tym niemuzułmanów. Jeszcze chwilę po zamachach na frankofońskich telewizjach można było oglądać materiały, w których cytowani byli zbulwersowani ludzie, że zdemonizowano Molenbeek razem z nimi.

Może w drugim linku są ciekawsze rzeczy, ale niestety po siódmej i ósmej klasie zarzuciłem "dojcza", a miałem tylko nadobowiązkowy. "Feared to enter" mnie nie przekonuje, u nas też się boją i bez nagromadzenia imigrantów. A jest w tym drugim tekście coś o szariacie?
-
2017/07/08 17:10:48
@martin.slenderlink
Charakterystyczne dla Molenbeek było to, że Abdeslaam mógł tam tak długo się ukrywać. Widocznie mieszkający tam imigranci uznali, że większą bliskość czują do terrorysty ale muzułmanina niż do państwa w którym mieszkają. Mogło to wynikać ze strachu ale nie zmienia to istoty problemu. Żadne państwo nie przyzna, że istnieją u nich strefy (mniej lub bardziej) wyjęte spod prawa. Ale jeżeli nawet Szwedzi dostrzegają strefy gdzie panuje religijny ekstremizm to wiedz, że coś się dzieje www.rt.com/news/392009-eight-hoods-added-sweden-no-go-zone/.
W Polsce są dzielnice z większą przestępczością ale brak jest regularnych zamieszek typu Ferguson czy London Riots. Te są domeną imigrantów. Były takie zamieszki w Ełku niestety. Tyle, że ja nie mam zamiaru usprawiedliwiać ekstremistów nacjonalistycznych tak jak lewica usprawiedliwia ekstremistów muzułmańskich, czarnoskórych czy lewicowych.
-
2017/07/08 17:12:19
Ta dyskusja chyba zbacza na manowce. Dyskutujemy o problemie, którego w Polsce nie ma i nic nie wskazuje na to, żeby w realnej perspektywie się pojawił, bo jako kraj docelowy jesteśmy dla emigrantów mało atrakcyjni. Co więcej zaczynamy się licytować statystykami (każdy kto choćby liznął tej nauki wie, jak łatwo manipulować danymi statystycznymi dla z góry określonych celów) oraz "internetowymi newsami", chociaż dla każdego jest oczywiste, że trudno o źródło mniej wiarygodne.
Nasz problem uchodźców sprowadzał się do przyjęcia 7 000 ludzi, do których zobowiązał poprzedni rząd. Dla naszego kraju problem żaden tym bardziej, że za tym miały pójść unijne środki. I z dużą dozą graniczącego z pewnością prawdopodobieństwa można stwierdzić, że mielibyśmy problem z realizacją zobowiązania z uwagi na brak chętnych.
Jedyny problem jaki mamy z uchodźcami, to otwarcie kolejnego frontu manipulowania emocjami dla celów wewnętrznych, których skutki już mamy... - kobieta, dziecko, strach przed publicznym wyrażaniem opinii, grób rodziców poseł Pawłowicz, wybiórcze traktowanie przez organy osób naruszających porządek publiczny, ograniczanie swobody wypowiedzi osób mających inne poglądy niż oficjalna linia rządzących, dzielenie społeczeństwa w/g reguł Kopydłowa i Gwizdołek oraz krzewienie chrześcijańskiej miłości Pawlaka do Kargula.
I to każe się zastanowić o co idzie prawdziwa gra. W jakim celu skłóca nas się z Unią Europejską i samych ze sobą.
-
2017/07/08 17:17:27
"Nasz problem uchodźców sprowadzał się do przyjęcia 7 000 ludzi"

I, dodajmy, chodziło o uchodźców kilkakrotnie sprawdzanych, a nie o anonimowych brodatych. Ale ci, którzy lamentują na putinowską nutę, tę informację przemilczają.
-
2017/07/08 17:19:14
@radall
Please, cytowanie Russia Times? To jest poziom Volkischer Beobachter.
-
2017/07/08 17:19:43
@self
Russia Today ofkors.
-
2017/07/08 17:27:11
@bartoszcze
Ehh atakowanie źródła zamiast treści... RT cytuje tylko szwedzki raport, który stwierdza, że istnieją strefy niebezpieczne z powodu religijnego ekstremizmu tam panującego.
-
2017/07/08 17:39:03
@radall
"Charakterystyczne dla Molenbeek było to, że Abdeslaam mógł tam tak długo się ukrywać."

A wiesz konkretnie, jak długo? Bo coś mi się zdaje, że w Molenbeek to akurat krótko, ale może mnie pamięć zawodzi. W Bostonie nie mogli przez dobrą dobę namierzyć rannego młodego Carnajewa, a to nie była żadna specyficznie muzułmańska okolica.

O strefy no-go celowo Cię zahaczyłem, bo to w polskich dyskusjach na ogół wygląda w stylu: rzucę jakiś link do yt albo skwituję to stwierdzeniem "powszechnie wiadomo".
-
2017/07/08 17:58:10
@martin.slenderlink
Nie wiem ile ukrywał się w Molenbeek, tu jest coś ogólnie o 120 dniach ucieczki theconversation.com/dont-rush-to-blame-molenbeek-for-harbouring-paris-attacker-56575 ale nie wiem czy wszytko dotyczy Molenbeek. To więcej niż doba przy okazji zamachów w Bostonie.
Ogólnie dzielnice imigranckie są bardziej kryminogenne, "no-go" czy "sharia" zones to mogą być nazwy przesadzone ale problem jest dostrzegany przez zachodnie społeczeństwa. Myślę, że akurat w Polsce tego typu problemów brak. Przynajmniej w takiej skali bo wiadomo, że są różne dzielnice. Ale problemów z religijnym ekstremizmem nie ma.
-
2017/07/08 18:07:34
@bartoszcze

OK, a Ty daj znać jak zupgrade'ujesz swojego spambota - obecny odnosi się do twierdzeń, które nie padły w dyskusji.
-
2017/07/08 18:14:36
@radall
"To więcej niż doba przy okazji zamachów w Bostonie."

No, ale wątpię, żeby 120 dni przesiedział w Molenbeek niezauważony. Tam został złapany, co nie musi dowodzić ani tego, że to słaba kryjówka, ani tego, że doskonała.

"Ale problemów z religijnym ekstremizmem nie ma."

I wydaje Ci się, że 7000 uchodźców radykalnie zmieniłoby ten krajobraz, czy boisz się, że to początek jakiegoś mitycznego zalewu Polski przez islamistów?

Nawiasem, strasznie wstrętna lewicowa teza pojawia się w linkowanym tekście (to chyba ta okropna poprawność polityczna):

"It is not Islam that is the problem in Molenbeek, but unemployment and poverty".
-
2017/07/08 18:14:48
@ xavrasw
2017/07/08 13:34:24
"Ludzie ze Srebrenicy nie zamierzali emigrować. Ciekawe czy przed egzekucją nie zmienili zdania.
A to ma jakieś odniesienie do obecnego problemu uchodźczego?

Rozmawiamy o emigrantach czy o uchodźcach?
Rozmawiamy o tym, kogo ewentualnie przyjąć do kraju. Nie wierzę, że to będą wyłącznie uchodźcy z Syrii - nie ma ku temu logicznych przesłanek. Może 10% prawdziwych uchodźców wśród nich będzie. "
-------------------------------------
Przypomnę inspirację do felietonu:
"Cały stadion śpiewa z nami, wypierdalać z uchodźcami". Czy mam podkreślić słowo "uchodźcami"?
O tym jest rozmowa.
Co ma do tego Srebrenica? Może to, że jej muzułmańscy mieszkańcy nie zdążyli ujść z życiem i nie stali się tą 10-procentową mniejszością uchodźców wśród imigrantów? Też byśmy ich nie ratowali. Bo i po co? Same kłopoty z nimi. A tak, to nie żyją i jest większy spokój. No nie?
Byłem dzisiaj świadkiem tego spokoju i pokoju. Główne przesłanie: "Niemcy, wypierdalać z Polski". Fajnie się rozwija, no nie?
Zostałem nazwany folksdojczem, niemieckim psem, popierdoleńcem i kimś tam jeszcze. Do tego padła groźba "Radomia w Rzeszowie".
Już wkrótce będziesz musiał (czy chcesz, czy nie; nawet jeśli będziesz milczał) podjąć decyzję i stanąć po którejś stronie: po mojej albo po ich stronie. I wcale Cię nie przekonuję, żebyś stanął po mojej stronie. Zwłaszcza, że to prawdopodobnie będzie bolało. Stojąc po ich stronie nie zaznasz bólu. Wcześniej czy później zaznasz jedynie wstydu. A może nie?
"Polska dla Polaków", czyli nie dla mnie. Bo ja przede wszystkim jestem człowiekiem i mam szacunek dla drugiego człowieka. Dla tego błądzącego też.
"Wielka Rosja, prawosławna" czy "Wielka Polska, katolicka" - obojetne. Rozumki te same. I ta sama, zafajdana przyszłość.
-
2017/07/08 18:20:37
@xawrasw
"każdy wzmożony religijnie (czy narodowo) imbecyl jest dla mnie potencjalnym zagrożeniem"
So true. Zgadzam się w całej rozciągłości z Twoimi postami. Co tam się w tym Halle działo?
-
2017/07/08 18:36:15
@repres1
Z Tobą też się zgadzam i dziwię się, że tak zajadle dyskutujecie. Też uważam, że przede wszystkim jest się człowiekiem, a Polakiem gdzieś dopiero później po: ojcem, mężem, bratem itd. przecież xavrasw napisał że każdy wzmożony narodowo czy religijnie imbecyl jest zagrożeniem. Ktoś Cię zwyzywał od volksdojczów? Lubisz ludzi o takich rozumkach? Chcesz ich więcej? Każesz określać się po którejś ze stron? Pomagajmy ludziom (furda z ich religią) którzy to docenią i b3dą to szanować (jest wielu takich niezależnie od religii) i niech sobie żyją u nas spokojnie, niech pracują, robią kariery, wychowują dzieci i modlą się do jakiego chcą Boga. Niech po prostu żyją przyzwoicie. Ale takih co przyjeżdżają i "każą podziwiać swoje ekstrementy" wypieprzyłbym razem z tymi którzy zwyzywali Cię od volksdojczów. Nienawidzę imbecylizmu niezależnie od narodowości, rasy i wyznania.
-
2017/07/08 18:39:18
*takich - zjadłem "c"
-
2017/07/08 18:51:08
@martin.slenderlink
"I wydaje Ci się, że 7000 uchodźców radykalnie zmieniłoby ten krajobraz, czy boisz się, że to początek jakiegoś mitycznego zalewu Polski przez islamistów?"
Oczywiście jest dużo przesady, kilka tysięcy ludzi nie stworzy zmiany demograficznej. Z drugiej strony tu chodzi o relokację, jeżeli Polska ich nie przyjmie to oni nadal mają schronienie w innych krajach (Grecja, Włochy). Póki nie ma islamskich dzielnic jak na Zachodzie póty asymilacja powinna przebiegać sprawnie.
Wiadomo, że PiS rozgrywa to instrumentalnie. Ale z drugiej strony to Merkel zapraszała nielegalnych imigrantów (nie rozumiem jak można pozwalać na włamywanie do własnego kraju czy Unii w tym przypadku). Ochrona własnych granic to przecież oczywistość ale dla lewicy urasta to do rangi ksenofobii (także dotyczy to Trumpa i muru). Mamy płacić za błędy Niemiec i Unii, trochę to irytujące. Ale przyznam, że PiS robi z igły widły i walką z terroryzmem motywuje zwiększanie inwigilacji obywateli. Lewica za to w ogóle nie dostrzega problemu.
-
2017/07/08 18:57:47
@Kaleb, pamiętaj, że zło nie wygrywa, bo złych jest więcej. Zło wygrywa, bo dobra większość milczy.
Jestem przyzwyczajony do epitetów w swoim kierunku. Gdy potępiałem gwizdy-nagonkę na Wlazłego (przeciwko swojemu środowisku), poleciały w moim kierunku różne epitety. Nie czułem się obrażony. Czułem, że mam rację i cieszę się, że tej racji broniłem. Warto było, choć wtedy do głowy mi nie przyszło, że Mariusz Wlazły wróci do reprezentacji i wygra mistrzostwo świata. Dla kibiców z Rzeszowa też. Broniłem Mariusza jako człowieka.
-
2017/07/08 19:55:27
Problem uchodźców jak widzę musi wcisnąć się w zasadzie wszędzie, a więc i nie dziwota, że trafił się ostatecznie i na tym blogu. Pan Rafał jak właściwie każdy mi znany dziennikarz GW przedstawił swój, niczym nie zaskakujący pogląd w tej sprawie. Ani mnie to ziębi ani grzeje, ale widzę w tym wszystkim wraz z komentarzami wiele fałszu.
Zacznijmy może od bulwersujących wszystkich okrzyków na stadionie. Dla mnie każdy obywatel tego kraju jest równy i dlatego nie mogę zrozumieć czemu wiele środowisk otwarcie pogardza swoimi współobywatelami, manifestacyjnie troszcząc się o innych. Od początku problemu uchodźczego wyraźna większość społeczeństwa polskiego była przeciwna przyjmowaniu fali nadciągającej z Bliskiego Wschodu. Tak również jest i teraz, ale politycy rządzący w poprzedniej kadencji parlamentu wraz w całym swoim medialnym zapleczem stwierdzili, że pomimo to nie będą się z tym nic a nic liczyć, że to oni wiedzą lepiej i tak ma być. Politycy, dziennikarze, artyści, celebryci stwierdzili, że wezmą to głupie społeczeństwo krótko za ryj i choćby się waliło i paliło pokażą jakie jest zacofane i jak należy się zachować. Nie wiem dlaczego chęć życia w naszym kraju według dotychczasowych standardów tak niektórych irytuje. Co jest złego w tym, że nawet taki kibol chce żyć w Polsce bez arabskich imigrantów? Skoro przybywają spoza UE, to co w tym takiego złego? Czy łamie tym prawo? Wydaje mi się, że nie, lecz co on tam wie. Część naszych elit stwierdziła, że jego zdanie również jest gówno warte. Oni mu pokażą i pokazali. Czy naprawdę jest takie dziwny fakt, iż wielokrotnie wciskana na siłę oświecona prawda jest coraz gwałtowniej przez te środowiska odrzucana? Po cholerę było prowokować taką sytuację. Dla mnie jest to tak samo oczywiste jak pojawiające się jeszcze czasem na stadionach okrzyki: PZPN, PZPN j, j PZPN. Ziarno zasiane przynosi plony takie jakie musi przynieść. Jeszcze raz podkreślę, że pohukiwania antyimigracyjnego w tej formie absolutnie nie pochwalam, ale traktowanie większości społeczeństwa jak niedorozwiniętych debili, za których podejmie się właściwe decyzje MUSI wywołać przynajmniej u jego części bardziej gwałtowną reakcję. To normalne i pisanie o tym z wielkim oburzeniem bez spojrzenia na przyczyny zjawiska jest dla mnie zwykłym fałszem. Kiedy czytam o strachu zmanipulowanego społeczeństwa w tekście dziennikarza GW, która, delikatnie mówiąc, nie uchodzi za gazetę obiektywną, a raczej jest kojarzona z mocnym zaangażowaniem po jednej za stron politycznej barykady, to chce mi się śmiać. Znaj proporcje Mocium Panie...
-
2017/07/08 20:02:11
Bardzo lubię Pana teksty o tematyce sportowej, jest Pan wg mnie chyba najlepszym felietonistą w Polsce. Jestem ostatnią osobą, którą można by podejrzewać o rasizm, czy ksenofobię, przeciwnie - nie ma dla mnie żadnego znaczenia kolor skóry, uwielbiam poznawać nowych ludzi, w szczególności obcokrajowców, ale nie utożsamiać lęk przed tzw. uchodźcami z rasizmem i ksenofobią to wg mnie, delikatnie mówiąc, nieporozumienie, manipulacja, paranoja i absurd razy nieskończoność silnia...
-
2017/07/08 20:04:06
*utożsamiać
-
2017/07/08 20:07:07
...Kolejna sprawa polskich uchodźców zagranica przyjmowała od lat Nie przypominam sobie w naszej historii takiej fali polskich emigrantów płynącej szeroką strugą do Europy Zachodniej. Nawet ta Wielka Emigracja po powstaniu listopadowy liczyła sobie ledwie około 50 tys. ludzi. Gdzie tu cokolwiek porównywać? Ktoś mógłby powiedzieć: Zaraz, zaraz, a miliony Polaków, które wyjechały z Polski po wejściu do UE? Problem w tym, że niestety to była cena za nasze przyjęcie do Unii. Niemcy nie od dzisiaj mają problem z przyrostem naturalnym i rękami do pracy, więc i w naszym przypadku postanowiły załatwić sobie taką chrześcijańską transfuzję. Zapłaciliśmy za wejście do wspólnoty ludźmi, a Europa tych ludzi chciała, a wręcz wyciągała po nich ręce. Imigrantów z Bliskiego Wschodu też chcieli przyjmować, ale dlaczego przy okazji my musimy chcieć? Tego nie rozumiem. Oczywiście argumentów jest tu przytaczana cała masa. GW nawet zaczęła na swojej pierwszej stronie drukować ewangelię Kto by pomyślał? Zapomniano jednak przy okazji, że do pomocy zmuszać nikogo nie można, tak samo jak nikomu nie można wmuszać formy w jakiej chce komuś pomagać. Inna sprawa przy okazji tych naszych migracji, to fakt, iż uchodzący z kraju po klęskach powstańczych czy w wyniku zawieruchy wojennej chcieli zdecydowanie do ojczyzny powrócić. Czy naprawdę ktoś wierzy w to, że imigranci z Bliskiego Wschodu zamierzają tak kiedykolwiek wrócić? Czy z raju się wraca? Zdecydowanie nie, a oni przecież właśnie do swojego ziemskiego raju wrócili. Swoją drogą to posługiwanie się w tekście słowem uchodźca jest też fałszowaniem rzeczywistości. Po pierwsze to są w ogromnej rzeszy zwykli imigranci, którzy dostali się do Unii dzięki celowej decyzji Berlina. To tam jest tworzona polityka obecnej wspólnoty. Po drugie źródła włoskie podają, iż wśród ludzi, którzy do nich przybyli zidentyfikowane kilkadziesiąt, KILKADZIESIĄT różnych narodowości! Kogo my tak w zasadzie przyjmujemy? Gdzie tak w zasadzie ta wojna się rozgrywa? W całej Afryce? Naprawdę chcemy rozwiązywać wszelkie konflikty przyjmując absolutnie wszystkich ludzi, którzy chcieliby w tej sytuacji osiedlić się w Europie? Czy odpowiedzią na wojny na świecie ma być przesiedlenie całej Afryki i połowy Bliskiego Wschodu na stary kontynent? Przecież to jest irracjonalne...
-
2017/07/08 20:09:37
@lybbard
I to jest dokładnie to, co jeszcze chciałem napisać, tylko nie mam tyle czasu. Marzeniem moim jest, żeby Pan Stec odniósł się do tego głosu. Pozdrawiam
-
2017/07/08 20:18:43
...Zachwyt nad postawą Niemiec w tej sytuacji nie jest najrozsądniejszy, skoro postąpiły one w myśl zasad kierujących jeszcze w XIX wieku europejskimi mocarstwami. Przyciągnijmy do siebie elity społeczne z kolonii i wykorzystajmy w odpowiedni sposób. W tym przypadku chciano po prostu dokonać kolejnej transfuzji, bo na niemieckim rynku pracy brakowało kolejnych kilkuset rąk do pracy. Czy naprawdę jest się czym zachwycać i na czym wzorować? Przecież spustoszona przez wojnę i ogołocona z obywateli przez UE Syria będzie miała jeszcze większe problemy z odbudową, a jeśli tak to dłużej pozostanie kolejnym obszarem bezprawia na świecie, gdzie ulokują się następne ośrodki ruchów terrorystycznych. Jak w takiej sytuacji można krytykować koncepcję wsparcia uchodźców, w tym przypadku właśnie uchodźców, w rejonach konfliktu, ale zdaniem Pana Rafała konieczne jest ściąganie ich tutaj. Tak, tutaj na pewno im lepiej pomożemy ciekawe dlaczego?
Kiedy czytam wypowiedzi w komentarzach zaprzeczające istnieniu problemu z imigrantami, istnieniu stref no-go, minimalizujące bezhołowie mające miejsce w Calais, zaprzeczające sylwestrowi w Kolonii, to tracę wiarę w sens dyskusji. Jak rozmawiać z kimś kto zaprzecza rzeczywistości. To że GW czy TVN nie dostrzega problemu, to nie znaczy, że on nie istnieje. Samooszukiwanie się nie przynosi konsekwencji tylko do czasu. Pamiętam jak przed ostatnimi wyborami prezydenckimi większość rynku medialnego nie brała na poważnie kandydatury Andrzeja Dudy, a niejaki Adam Michnik mówił coś o przejechanej zakonnicy na pasach. Niestety rzeczywistość oszukać się nie dała i potem było wielkie zaskoczenie. Można rzucać nie wiadomo skąd przytoczonymi 9% zamachów mającymi konotacje muzułmańskie, ale nawet ludzie oglądający tylko TVN dojdą do wniosku, obserwując kolejne wydania specjalne przy zamachach dokonywanych przez islamistów, że coś im się w tym całym cudownym obrazku o religii Mahometa po prostu nie zgadza.

Z racji tego jaki jest mniej więcej przekrój ludzi czytających blog Pana Rafała od razu lepiej napiszę wiem, wiem nie mam racji. Pozdrawiam i przepraszam za nieco nieuładzone zdania pisane bez jakiejkolwiek korekty.
-
2017/07/08 20:34:01
@panszeryf

Przepraszam, nie jestem Rafałem, ale miałbym pytanie, albo dwa. Jak Pan definiuje pojęcie "ksenofobia" oraz gdzie należy wg Pana szukać początków rasizmu, w sensie, co jest jego podłożem lub może być fundamentem?
-
2017/07/08 21:00:00
Albo prościej, komiksowo, dokąd prowadzi lęk i strach?
-
2017/07/08 21:38:57
@lybbard

Powiedział Pan, że ucieka, ale może jest Pan jeszcze gdzieś w okolicy. Do Pana też mam pytanie (błagam - proszę go nie traktować jako złośliwość, bo jest w czystej i szczerej intencji zadawane): Jaki jest Pana ulubiony film, książka i wiersz?
-
2017/07/08 22:00:44
@Lybbard, Panszeryf
Na dzień dobry, to informacja; - społeczność blogowa jest znacznie bardziej zróżnicowana niż prosty podział na Wyborczą, TVN i... - no właśnie kto? Świadczy o tym różnorodność opinii wyrażonych w dyskusji jeszcze przed Waszym pojawieniem się w niej. Tą prostą technikę ustawienia dyskutanta do odstrzału możemy więc uznań za chybioną.
Równie chybione jest powołanie się na większość w oparciu o wyniki wyborów prezydenckich. Prezydent został wybrany niewielką przewagą głosów przy frekwencji niewiele przekraczającej 50%. Faktycznie więc został wybrany jedną czwartą głosów uprawnionych do głosowania. Jaki wpływ na zwycięstwo wyborcze miał "urok nowości" to trudno oszacować, ale nie tylko polską specyfiką jest znużenie wyborców dotychczas rządzącymi elitami.
W swoich wypowiedziach zamiennie używacie słów uchodźca-emigrant-terrorysta. To już od dawna stało się przedmiotem manipulacji emocjami. I to pomimo, że zgoda poprzedniego rządu od początku dotyczyła uchodźców. Wszelkie wyjaśnienia były jednak zakrzykiwane, bo nie dałoby się tej decyzji wykorzystać w polityce wewnętrznej. Nieodpowiedzialność mediów (wszelkiej maści), które w pogoni za oglądalnością i wszystkimi temu podobnymi świństwami - wiadomo emigranckie zadymy, czy akty terroru zawsze podniosą zainteresowanie przekazem, też zrobiła swoje, nie mówiąc już o celowym straszeniu niektórych mediów.
Wypowiedź z początkowego okresu kryzysu Merkel okazała się oczywistym błędem. Słowa, które miały uspokoić Greków i Włochów, że nie zostaną zostawieni sami sobie z problemem, dość powszechnie zostały odebrane jako zachęta dla emigrantów (nie uchodźców!) do przyjeżdżania do Europy. Niestety nie zostały one odpowiednio wcześnie i jednoznacznie wyjaśnione. Oczywiście u nas, ale nie tylko, zostało to natychmiast wykorzystane do podgrzewania antyniemieckich i antyunijnych nastrojów.
A pomocy uchodźcom (!) powinniśmy udzielić i to nie tylko w ramach szeroko rozumianego humanitaryzmu, ale także w ramach solidarności europejskiej do której zobowiązaliśmy się przystępując do Unii. Zwłaszcza, że od dwudziestu lat (licząc z funduszami przedakcesyjnymi) obficie w ramach tej solidarności płyną do nas miliardy Euro.
I nie mamy co się obawiać zalewu islamu. W ubiegłym roku jedna z parafii przyjęła rodzinę uchodźców tworząc jej znakomite warunki pobytu. O tym, ze pewnego dnia wyjechała z Polski nie mówiąc nawet "do widzenia" ci, którzy manipulują emocjami nie chcą pamiętać.
-
2017/07/08 22:21:02
Panie Rafale naprawdę fajnie pisze Pan o sporcie. Serio, proszę przy tym pozostać bo mimo, że nie jestem żadnym historykiem ani politologiem to aż głupio/przykro mi komentować ten tekst...
Zdaję sobie sprawę, że środowisko GW jest mówiąc delikatnie radioaktywne (sam w młodości czytałem ją wiele lat) i szczerze wierzę w Pana naiwność, ale naprawdę miejmy odrobinę zdrowego rozsądku i nie wchodźmy w taką marną po prostu, być może nawet nieświadomą w Pana przypadku, socjotechnikę. Szkoda mi więcej pisać bo zdaję sobie sprawę doskonale jak Pan, Pana "wyznawcy" zareagują więc skończę tylko tym, że to ci faszyści, ci tzw. kibole, w domyśle katole i inne ksenofobiczne wieśniaki będą nas kiedyś bronić przez efektami szaleństwa marksistów kulturowych które rozpoczęło się od rewolucji kontrkulturowej i osiąga apogeum w naszych czasach. Niech Pan włączy tv , niekoniecznie CNN/TVN, niech Pan poczyta cokolwiek wyważonego i zapewniam, że przynajmniej wobec siebie zdobędzie się Pan na refleksję gdzie jest mówiąc potocznie ta barykada i po której stronie jest jaka strona mocy... Jeszcze za naszego życia Szwedzi będą burzyć pomniki Olafa Palmego a za Odrą będą pogromy tzw. uchodźców i wszelkiej maści tego pejoratywnie nazywanego lewactwa i różnych tzw. pożytecznych idiotów którzy naprawdę są nowotworem społecznym naszych czasów. I to nie będzie wina Europy i cywilizacji łacińskiej którą m.in. Pana pracodawca konsekwentnie podkopuje jak tylko może. To będzie odruch obronny tej cywilizacji bo inaczej to ona zostanie zniszczona a sporo ludzi na tym kontynencie, w tym ja, na szczęście jeszcze wierzy w jej siłę i jej fundamenty.
Pozdrawiam serdecznie.
-
2017/07/08 23:05:07
@ajronmajk

Khh! Khhh! Kurwa!!! (przepraszam - to kaszel) Nie rozumiem. Tego nie rozumiem chyba najbardziej, ale tak naprawdę, to nie wiadomo. Jak ktoś pisze nie po myśli czytającego, to powinien przestać pisać?!!! No Khh! Khhh! Niechże się Pan przejrzy w swoim żelazie i ocknie.
-
2017/07/08 23:56:13
@ajronmajk

aż głupio/przykro mi komentować ten tekst...

Pozostaje tylko podziękować, że jednak to zrobiłeś.

Zdaję sobie sprawę, że środowisko GW jest mówiąc delikatnie radioaktywne (sam w młodości czytałem ją wiele lat) i szczerze wierzę w Pana naiwność, ale naprawdę miejmy odrobinę zdrowego rozsądku i nie wchodźmy w taką marną po prostu, być może nawet nieświadomą w Pana przypadku, socjotechnikę.

Niesamowite, jak wielka jest wiara w narodzie, że praca w GW pozbawia mózgu i własnego zdania. Znaczy się, skoro piszesz dla GW, to na pewno Michnik i spółka dyktuje Ci każde zdanie do ucha. To w najgorszym wypadku. W najlepszym jesteś po prostu naiwniakiem, który w dupie był i g... widział.

Szkoda mi więcej pisać bo zdaję sobie sprawę doskonale jak Pan, Pana "wyznawcy" zareagują

A mimo to piszesz dalej. Poza tym, choć mówię tylko za siebie, nie jestem wyznawcą Rafała. Jestem wyznawcą pewnych zasad, które - sądząc po tekstach Rafała - są nam wspólne.

więc skończę tylko tym, że to ci faszyści, ci tzw. kibole, w domyśle katole i inne ksenofobiczne wieśniaki będą nas kiedyś bronić przez efektami szaleństwa marksistów kulturowych które rozpoczęło się od rewolucji kontrkulturowej i osiąga apogeum w naszych czasach.

Tu przyznam, że nie rozumiem. Kibole, ksenofobiczne wieśniaki, marksiści kulturowi, rewolucja kontrkulturowa? Definiuj proszę pojęcia, którymi posługujesz się na potrzeby własnych wypowiedzi, dzięki temu nam, prostym odbiorcom tych pereł mądrości, będzie dużo łatwiej.

Niech Pan włączy tv , niekoniecznie CNN/TVN, niech Pan poczyta cokolwiek wyważonego i zapewniam, że przynajmniej wobec siebie zdobędzie się Pan na refleksję gdzie jest mówiąc potocznie ta barykada i po której stronie jest jaka strona mocy...

Drżę z niecierpliwości, aż podasz te wyważone źródła, z których czerpiesz wiedzę o otaczającym świecie.

Jeszcze za naszego życia Szwedzi będą burzyć pomniki Olafa Palmego a za Odrą będą pogromy tzw. uchodźców i wszelkiej maści tego pejoratywnie nazywanego lewactwa i różnych tzw. pożytecznych idiotów którzy naprawdę są nowotworem społecznym naszych czasów. I to nie będzie wina Europy i cywilizacji łacińskiej którą m.in. Pana pracodawca konsekwentnie podkopuje jak tylko może. To będzie odruch obronny tej cywilizacji bo inaczej to ona zostanie zniszczona a sporo ludzi na tym kontynencie, w tym ja, na szczęście jeszcze wierzy w jej siłę i jej fundamenty.

Za życia moich dziadków Niemcy i Sowieci też burzyli różne rzeczy i gromili różnej maści "pożytecznych idiotów", które w ich ocenie stanowiły nowotwór ich czasów. Nie wykluczam, że za naszego życia ten scenariusz się powtórzy. Tyle że to nie będzie miało nic wspólnego z obroną fundamentów cywilizacji europejskiej, bo postawa, którą prezentujesz Ty i Tobie podobnie, są według mnie tych fundamentów zaprzeczeniem.
-
2017/07/09 00:03:23
@ajronmajk

Za Odrą już kiedyś były pogromy lewactwa i wszelkich innych "nowotworów społecznych", była też "obrona cywilizacji łacińskiej" przez idoli dzisiejszego kibolstwa. Też się zaczynało od plucia na ludzi na ulicach.

Poczytaj/pooglądaj trochę o historii pierwszej połowy XX wieku, a zobaczysz, czym się ta obrona cywilizacji skończyła, jak wyglądała po tej obronie Europa, ta za Odrą też.
-
2017/07/09 09:38:20
@radall
Źródło niestety określa wiarygodność informacji, w przypadku RT cytującego euroislam cytujący Sputnik cytujący niepotwierdzony raport nieznanej organizacji wiarygodność jest zerowa.
-
2017/07/09 14:14:42
Ogółem w całej dyskusji najbardziej mnie poraża święte przekonanie niektórych, że muzułmanie są niereformowalni, i nie ma możliwości ich czasowej asymilacji, bo to mentalne średniowiecze(ten niestety popularny skrót myślowy naprawdę jest dowodem nieuctwa). Poza takim przyznaniem się między wierszami do słabości i braku wiary w europejską kulturę(skoro nadal bezwzględna mniejszość muzułmańska miałaby coś skutecznie narzucić, to chyba dlatego że faktycznie są silniejsi) jest w tym potworna pogarda i głupota.

Przypomina mi to głosy żołnierzy Amerykańskich uczestniczących w wojnie koreańskiej. Byli zgodni, że południowi Koreańczycy to komuchy, dzikusy, podludzie, którym nie warto pomagać. Minęło nieco ponad pół wieku i możemy porównać efekty gdy "zgniły zachód" nie pomógł i tam gdzie "zgniłemu zachódowi" udało się jednak pomóc.

Ja zawsze wierzę, w ludzką chciwość, potrzebę wygody i inne wady które są głównym impulsem rozwoju europejskiej cywilizacji. Progenitura cnotliwych Muzułmanów, którzy przybywają do europy, będzie kojarzyć twarde religijne zasady głównie z domem rodzinnym, stanie przed wyborem. I może nie okazać się tak cnotliwa i głęboko wierząca.

@radall
"Jednym słowem Europa dla muzułmanów jawi się jako okupant, który narzuca społeczności złe, liberalne idee."

Jednym słowem, korelujesz nadal ogół muzułmański z zamachowcami, mimo iż z Twoich własnych statystyk wynika iż jest to bezwzględna mniejszość, masz ich jako jedno ciało i jeden duch. obawiam się, że lekko Cię to dyskwalifikuje.

Nawiasem, próbowałem jedynie uruchomić wyobraźnię. Dla pewnej części, głównie tej która nie decyduje się na emigrację, zamachowcy są bohaterami. Walczą z okupantem, głównie na własnym terenie(tam nadal odbywa się większość zamachów) ale i terenie wroga, nie ma co tego potępiać, bo w historii każdego narodu spokojnie znajdziemy zamachowców, których historia uczyniła bohaterami, bo ich strona wygrała.

Co do źródła, myślę że Bartoszcze wyłożył jasno, od siebie dodam, iż krytyka źródła, to absolutna podstawa.

@wryżyn
Ale trzymaj poziom, bo te wycieczki osobiste w stronę innych naprawdę nie dodają Ci powagi.

"a tylko 20% czuje sympatię do zamachowców."

Nie do zamachowców, ale ich motywów. Ale po co mówić prawdę, gdy można skłamać.

@lybbad

"Czy naprawdę jest takie dziwny fakt, iż wielokrotnie wciskana na siłę oświecona prawda jest coraz gwałtowniej przez te środowiska odrzucana?"

To prawda, głupi ludzie zawsze w takich sytuacjach reagują agresją. Przejechaliśmy się tylko na ilości tych ludzi. Jeszcze niedawno ludzie wstydzili się głupoty, rasizmu, dziś obnoszą się z tym jak z medalami.

"Nawet ta Wielka Emigracja po powstaniu listopadowy liczyła sobie ledwie około 50 tys. ludzi. Gdzie tu cokolwiek porównywać?"

To prawda, porównywanie tego bezrefleksyjne, na podstawie tu 50 tyś, tam ponad milion, byłoby dowodem idiotyzmu porównującego. Wszak każdy głupi wie, iż liczba ludności znanego nam świata, na początku XIX w. wynosiła 200 mln ludzi. Dopiero ogromny postęp medyczny końca XIX w. szczególnie walczący ze wczesną śmiertelnością dzieci(większość nie przeżywała roku) sprawiła że wybucha demografia i przez wieki zrobiło się naglę parę miliardów. 50 tyś z 200 mln a milion z hakiem z kilku miliardów to totalnie nieporównywalne sprawy.

Nawiasem, obecnie polaków (ludzi określających swoją narodowość jako Polska) za granicami kraju jest ponad 10 mln. Jesteśmy pod tym względem bodaj 4 państwem na świecie, ale na pewno nikt mniejszy przed nami w tym zestawieniu nie figuruje.

"Niemcy nie od dzisiaj mają problem z przyrostem naturalnym"

ogółem ok ale jest tu pewne niedopowiedzenie. Cała Europa obecnie ma problem z przyrostem naturalnym. Polaków według szacunków ma się zrobić 35 mln. A system emerytalny może przez to rypnąć.
-
2017/07/09 14:21:41
A i jeszcze mały szczególik, co do emigrantów Polskich i w sumie nie tylko - w trakcie II wojny światowej Bliski Wschód nie miał oporów z przyjmowaniem Europejczyków - w tym Polaków, w samym Iranie znalazło azyl 20 tysięcy, do dziś znajduje się tam cmentarz na którym złożeni są wyłącznie Polacy.
-
2017/07/09 16:06:24
@0twojastara
"Jednym słowem, korelujesz nadal ogół muzułmański z zamachowcami, mimo iż z Twoich własnych statystyk wynika iż jest to bezwzględna mniejszość,masz ich jako jedno ciało i jeden duch. obawiam się, że lekko Cię to dyskwalifikuje."

Napisałem w którymś momencie "wszyscy" muzułmanie? To jest oczywiste, że muzułmanie to nie monolit więc wspominanie o tym w dyskusji to jak mówienie,że nie każdy polski bramkarz jest świetny. Lewica jednak lubi pławić się w powtarzaniu takich banałów zamiast zauważyć jak bardzo islam jest sprzeczny z ich poglądami na wiele spraw.

Chodziło mi o to, że dałeś przykład terrorysty Piłsudskiego. Że niby jak można krytykować sympatię muzułmanów do zamachowców a samemu sympatyzować z zamachami mającymi na celu niepodległość Polski. I Piłsudski i islamista walczą z okupantem (Rosja, Zachód). Ja tam z jednym sympatyzuję a z drugim nie. Ty starasz się zrozumieć muzułmańskiego terrorystę i piszesz, że nie ma co go potępiać(!).

Nawet jak nie potępiasz islamskich terrorystów to i tak faktem jest, że miliony muzułmanów w Europie to są ludzie, którzy z kulturą europejską nie sympatyzują i najchętniej zmieniliby ją na swoją. A ja tam wolę kulturę europejską od saudyjskiej.

Modus operandi Europy: zbombardujemy wam kraje a potem zaprosimy do siebie. Co może pójść źle.

"Co do źródła, myślę że Bartoszcze wyłożył jasno, od siebie dodam, iż krytyka źródła, to absolutna podstawa."

RT cytuje raport szwedzkiej policji po prostu. Skrytykuj sobie źródło jak RT poda wynik meczu. Skoro RT podała, że Arka wygrała Superpuchar to na pewno jest na odwrót. Słaby troll ;)

-
2017/07/09 17:14:57
@radall
"Lewica jednak lubi pławić się w powtarzaniu takich banałów zamiast zauważyć jak bardzo islam jest sprzeczny z ich poglądami na wiele spraw."

To chyba jakiś jej chochoł wyhodowany przez prawicę, święcie oburzoną, że ktoś jej śmie zwracać uwagę na ogólnokrajową psychozę w kwestii uchodźców. A to przecież ci dziarscy chłopcy od "wyp... z" mają nas rzekomo bronić przed problemami współczesnego świata. I tak nawiasem, co ma np. Merkel wspólnego z Abdeslamem czy Abaaoudem? Czyż drugie i trzecie pokolenie tego typu emigrantów z Maghrebu to nie jest zwyczajny skutek bogactwa gospodarek europejskich w określonym czasie i zwyczajnej kapitalistycznej chęci zysku? Lewica rozumie problemy braku integracji i się na ogół nimi intensywnie zajmuje w danym środowisku. To raczej prawica stworzyła ten kretyński mit w stylu: "lewactwo wpuściło islam" do Europy. I do tego miesza to z problemem uchodźców, związanym z konfliktem w Syrii, bo jest to bardzo wygodny instrument do zdobywania poparcia.
-
2017/07/09 18:42:50
@radall
"Lewica jednak lubi pławić się w powtarzaniu takich banałów zamiast zauważyć jak bardzo islam jest sprzeczny z ich poglądami na wiele spraw."

No tak, zostałem Lewicą, życie jest tyleż prostsze, gdy wszystko można łatwo klasyfikować xD

Ale jak już przy Lewicy i Prawicy jesteśmy, wyłania się tu straszna różnica. Oczywiście, nie będę zakładał, że to zdanie powyżej jest wyrażane przez każdego Prawicowca. Otóż, paskudna sugestia, iż na pomoc, bo o pomocy cały czas tu rozprawiamy, zasługują tylko Ci którzy podzielają nasze poglądy polityczne/moralne. Ludzie którzy z nami się zgadzają, zasługują na wszystko i jeszcze 500 plus. Pozostałych, niczym Skaza Mufasę, należy zrzucić ze skarpy, ku zasłużonemu przeznaczeniu głupców xD
-
2017/07/09 18:54:41
Ps
"Ty starasz się zrozumieć muzułmańskiego terrorystę i piszesz, że nie ma co go potępiać(!)"

Ja rozumiem że cierpisz na potężny deficyt wyobraźni, ale weź się nim nie przechwalaj. Napisałem jasno - dla pewnej grupy są to bohaterowie, ale innej grupy zwyrodnialcy.

Natomiast na pewno nie masz moralnego prawa potępiać terrorystów, skoro sam widzisz terroryzm usprawiedliwionym, tylko sztandar trza zmienić. Hipokryzja wysokich lotów.
-
2017/07/09 20:51:24
@radall
"RT cytuje raport szwedzkiej policji po prostu"

Nie. RT przeinacza raport szwedzkiej policji. Drobna różnica, prawda?
-
2017/07/09 21:05:58
Islam jest skrajnie sprzeczny z wartościami lewicy. Nawet więcej: jest sprzeczny z prawami człowieka. Tylko, że nie o islam w dyskusji chodzi.
Przypomnę:
"Cały stadion śpiewa z nami. Wypierdalać z uchodźcami", czy coś takiego.
Wyznawanie islamu nie jest powodem, żeby wyznawcy nie traktować jak człowieka.
-
2017/07/09 21:41:20
@0twojastara
Nie zrobiłem z Ciebie lewicy. Na pomoc zasługują wszyscy co nie znaczy, że należy popierać nielegalną imigrację i być ślepym na wyznawaną przez potrzebującego ideologię. Swoją drogą kolejny chochoł "lewicy", że jak nie jesteś za otwarciem granic to na pewno nie chcesz pomóc.

@martin.slenderlink
Kwestia nazewnictwa. Lewica, establihment, globaliści, neoliberałowie czy coś innego jeszcze. Oczywiście, że przyjmowanie imigrantów było z powodów chęci zysku. Nie pisałem, że "lewactwo wpuściło islam". Natomiast cała ideologia multi kulti to już rzecz bliżej lewa. Lewica dostrzega problemy z integracją ale w swojej większości nie krytykuje ideologii islamu. Jak to lewica zrzuca wszystko na biedę i wykluczenie. To u nich taki dogmat, który nie zawsze idzie w parze w rzeczywistością euroislam.pl/terrorysci-islamscy-sa-bogaci-i-wyksztalceni/
-
2017/07/09 22:28:44
@Radall
"Ty tak z głowy czyli z niczego, czy z kartki", jak pewien kabareciarz udzielał wywiadów???
Jeżeli z kartki to poproś, żeby w następnej Ci wyjaśnili, dlaczego islamiści i liberałowie (np. ekonomiczni) to też prawica. No, a jeżeli z"z niczego" to będziesz musiał trochę popracować...
-
2017/07/09 22:36:54
O wiarygodności w dyskusji:
Teza:
"jeżeli nawet Szwedzi dostrzegają strefy gdzie panuje religijny ekstremizm"
Tekst stanowiący podstawę tezy:
"areas which often host large immigrant or foreign-born populations"
(obszary często zawierające dużą społeczność imigrantów lub osób urodzonych za granicą)
Stanowisko policji:
"obszary o wysokich wskaźnikach przestępczości i biedy, w których policja wie jak sobie radzić tylko brakuje jej ludzi"
-
2017/07/09 23:06:46
@radall
"ideologia multi kulti"

Nie ma takiej ideologii. To jest typowa prawicowa papka dla motłochu - taka sklejka, żeby wszystko było proste i jasne jak w tym kibolskim sloganie: "dla nas to proste, nie chcemy uchodźców w Polsce" (za to Saddama sobie pojechalim obalić, bo nam prawicowy dżordż dablju obiecał świetne kontrakty). Jest co najwyżej relatywizm kulturowy, różne stanowiska odnośnie integracji określonych grup, skrajne wersje komunitaryzmu, egalitaryzm, problem, czy chcemy mieć enklawy/getta z silną, odrębną tożsamością, czy chcemy każdą kulturę dopasować do europejskich standardów laickich (i wielu osobom uciekającym swego czasu z takiej Algierii takie dopasowanie doskonale wychodziło, bo i też uciekali przed fanatyzmem i widokiem... głów swoich znajomych na chodniku), czy i na ile się da itd. Sorry, ale nie klikam. Strony typu euroislam to nie są dla mnie żadne wartościowe źródła.

"Multi-kulti" to jest takie prawicowe ple-ple, żeby wyjaśnić cały świat tym zestrachanym o utratę swojej tożsamości. I dziwnym trafem pierwszy człon tego pseudopojęcia to multi, a wzmorzonej popularności nabrało ono akurat przy problemie ekstremizmu islamskiego. Bardzo ciekawe. W każdym razie nie będę dyskutował z takimi bezrefleksyjnymi gniotami. Na pewno w takiej Francji nie było nigdy żadnej polityki "multi-kulti". I właśnie problem polega na tym, że jej w porę nie było. Były raczej bloczki z wielkiej płyty budowane na przedmieściach metropolii dla robotników z Maghrebu.
-
2017/07/09 23:08:15
@ja
wzmożonej, k..., niesłychane, szkodzi mi ta polemika na mózg
-
2017/07/09 23:39:01
@ Martin.Slenderlink
Wcale Ci się nie dziwię. Mnie to już wczoraj dopadło.
-
2017/07/09 23:49:40
Na poważnie: jestem w stanie traktować multikulturalizm jako:

a) zjawisko, zwyczajną konsekwencję zamieszkujących obok siebie ludzi pochodzących z różnych kultur
b) jako pewien zachwyt takim stanem, dość powierzchowny zresztą, polegający na tym, że "a to fajna muzyka, a to fajne żarcie, a to jeszcze coś innego, czego mogę sobie skosztować w takim a nie innym miejscu"
c) jeśli już poważnie to potraktować, to raczej będzie prędzej jakaś akulturowość bez dawania prymatu kulturze przyjmującej ani przyjezdnej, ale tu też wszystko w końcu rozbije się o formę i siłę/kapitał

Serio, to jest dla mnie kolejny chochoł utkany już nawet nie wiem przez kogo. Może i w Kanadzie ten multikulturalizm podkreślają jako pewne założenie, czy dla niektórych nawet doktrynę. Tyle, że nijak to nie pasuje mi do miana ideologii, a poza tym... w Kanadzie nie mają tych problemów, które są w Europie, bo i też terroryzm wojenny aż tam nie dotarł na taką skalę. Po prostu, kiedy się zejdzie na ziemię, to dyskusja jest zawsze trudniejsza i dotyczy ściślejszych pojęć.
-
2017/07/10 05:45:07
Wygląda na to, że w najbliższym czasie nie ma opcji, aby uchodźcy zjawili się nad Wisłą. Jeśli jednak to Was nie zniechęca, i nadal uważacie, że warto pomagać, to zgłoście się do PAH, Majelonka albo Caritasu. Oni robią naprawdę dobrą robotę i pomagają ofiarom wojny na Bliskim Wschodzie. Wsparcie ich pracy będzie mile widziane.
-
2017/07/10 08:56:02
Witam, po przeczytaniu komentarzy chciałem tylko zwrócić uwagę na pewną potyczkę jaka tu miała miejsce, a mianowicie jak kolega vul6 zaorał kolegę bartoszcze w temacie statystyk dot. zamachów terrorystycznych z raportów Europolu.
Myślę że warto zwrócić na to uwagę jako, że to doskonały przykład wojowania danymi bez wcześniejszego sprawdzenie ich szczegółowej treści.
Pozdro dla kumatych
-
2017/07/10 10:02:23
Trzeba rozróżnić dwa pojęcia - uchodźcy oraz imigranta ekonomicznego.

Odmowa udzielenia pomocy dla tego pierwszego to nie tylko naruszenie prawa międzynarodowego (obowiązującego od dekad, bynajmniej nie stanowiącego "wynalazku" Merkel et consortes), ale przede wszystko zbydlęcenie. To zachowanie tożsame zawróceniu "St. Louis" do Trzeciej Rzeszy. Kto nie wie, o co chodzi, niech się douczy, a dopiero później wypowiada o Syryjczykach.

Zachowanie wobec imigrantów ekonomicznych to inna historia, zwłaszcza jeśli ci nie są zainteresowani asymilacją. Zresztą ci nie zostaną w Polsce dobrowolnie, tylko będą próbowali jechać dalej, do Niemiec. Trzymanie ich w Polsce na siłę - jak tego chce Merkel et consortes - to kompletne nieporozumienie.

I na końcu: nie każda matka z dzieckiem jest uchodźczynią, nie każdy młody mężczyzna o śniadej karnacji jest imigrantem ekonomicznym.

Moim zdaniem powyższe dictum stanowi punkt wyjścia wobec jakiejkolwiek dyskusji, jego niezrozumienie czy brak akceptacji będzie skutkowało rozmową dwóch głuchych.

I mały "prztyczek" wobec Rafała - skoro obowiązki zawodowe nie pozwalały mu jakoby opuścić stadion, to czy tego samego nie da się powiedzieć o sędziach i pozostałych piłkarzach, gdy lżony jest Kevin Prince-Boateng?
-
2017/07/10 12:54:18
Uchodźca, imigrant ekonomiczny i już?

A jeśli to będą kosmici (ale tak naprawdę, to nie wiadomo) z "Dystryktu 9"!
-
2017/07/10 12:54:56
*Miał być znak zapytania oczywiście.
-
2017/07/10 13:07:00
Przy błyskotliwej karierze słowa "ciapaty" dla publiki ze stadionu i tak wszystko jedno. Pobije i Sikha za samą karnację. Zresztą to na ogół są osobnicy, którzy śpiewają: "strzelcie kurwom gola", a kiedy im to ktoś wytknie, zripostują, że: "przecież wszyscy przeklinają, takie słowa padają wszędzie", nie rozróżniając zwykłego przeklinania, kiedy ktoś jest na coś wkurwiony, od prostackiego hejtu. To jest masa organicznie niezdolna do refleksji (zapewne część osób spośród śpiewających do takiej refleksji jest zdolna po wyjściu z tego tłumu, ale rzecz przecież tyczy się reakcji tłumnych) i jak widać pojawia się nawet na meczach reprezentacji, które przecież na ogół bardziej kojarzą się z jajcarską atmosferą z "łączy nas piłka" niż z quasi-plemienną kosą i zgodą.
-
2017/07/10 16:21:37
-> stanislaw414

Tertium datur?
-
2017/07/10 18:36:52
@imps
"kolega vul6 zaorał kolegę bartoszcze w temacie statystyk dot. zamachów terrorystycznych z raportów Europolu"

Kolega sobie sprawdzi do jakiej tezy były te statystyki.
-
2017/07/10 19:41:25
@klemens_de_miszczo

Dyskusja odnośnie segregowania potrzebujących "obcych" wg definicji prawnych lub innych, po prostu nie ma - moim zdaniem - podstawowego znaczenia, a "Dystrykt 9" uważam za ciekawą ilustrację przedmiotowej tezy.

Przybyli i nie ma fizycznej możliwości, żeby odprawić ich z powrotem. Powinniśmy im (zasadniczo) wszystkim współczuć i chcieć pomóc, a jeśli nie potrafimy - powinny nas zżerać wyrzuty sumienia. Zamiast tego kształtowany jest przekaz, iż owi potrzebujący to chodzące zło, które pragnie strącić nas w przepaść, że wojna cywilizacji, że terroryści, że stawiajmy mury i bądźmy bastionem, bo jak nie siłą, to wezmą nas islamiści czy inni imigranci za 30 lat - jak Almanzor - sposobem. Koniec końców - wszyscy "obcy" stają się wrogami.

Jeśli ktoś mnie zapyta, czy to wszystko przez biedę, rozwarstwienie i taką a nie inną dystrybucję dóbr we współczesnym świecie, odpowiem: a właśnie, że tak! I dodam, że jesteśmy w związku z tym coraz bliżej końca świata, przynajmniej takiego, który dotąd znaliśmy. Powtarzam rzecz jasna te tezy za kimś mądrzejszym.

Ale może się uda uciec przed tym końcem, może zrozumiemy? Wracając do początku - szukałbym nadziei w "Dystrykcie 9". Lubię ten film.
-
2017/07/10 22:45:40
@ stanislaw414

Nie ma między nami aż tak wielkiej rozbieżności, jak się może wydawać.

Moim zdaniem rozróżnianie uchodźców i imigrantów ekonomicznych ma duży sens. I nie twierdzę, że tych drugich mamy odsyłać (w przypadku tych pierwszych uważam, że tego rodzaju zachowanie byłoby zwykłym draństwem i nie ma o czym dyskutować), lecz winniśmy szanować rzeczywistość. A ta ostatnia ma się tak, że zdecydowana (może to zbyt mocne słowo, ale nie wycofam się z niego bez walki) większość imigrantów ekonomicznych wcale nie chce budować swej przyszłości w Polsce (oczywiście szanując niemałą ukraińską diasporę etc.), lecz tylko przebiera nogami, by trafić między Odrę a Ren.

Nie mam nic przeciwko tzw. solidarności europejskiej, ale nie wbrew woli samych zainteresowanych. Nie wyobrażam też sobie, by owym imigrantom poprzez różne zasiłki czy dotacje płacić stawki "ponadrynkowe", niedostępne dla szarego Polaka, tylko dlatego, by powstrzymać ich przed ucieczką do Niemiec, tak łatwą przecież w Schengen. Moim zdaniem nasi politycy dali się wmanewrować jak amatorzy, powinni na forum unijnym powiedzieć wprost:
1) czy mamy wokół tych osób rozciągnąć drut kolczasty by uniemożliwić im skorzystanie z Schengen (a jeśli tak, to może nasz sąsiad użyczyłby nam doświadczenia w tym zakresie), a jeśli nie
2) że zapłacimy im tyle, co wszystkim pozostałym Polakom. Jeśli to będzie magnes niewystarczający, to może warto - droga Unio - zapewnić Polakom wyższe stawki, tak w imię solidarności europejskiej?

Rozróżniam między uchodźcami i imigrantami ekonomicznymi, gdyż:
1) ci pierwsi uciekając przed bombami etc. będą zachwyceni Polską, bo tu te bomby od kilkudziesięciu lat są nieznanym zjawiskiem. Ich problem jest problemem nawet nie ogólnoeuropejskim, co w ogóle ogólnoludzkim, odmienność kulturowa nie mże tu być jakimkolwiek kryterium,
2) imigranci ekonomiczni nie są problemem ogólnoeuropejskim, lecz niemieckim (francuskim, brytyjskim etc.) - jak patrzę na mapę, to nie mogę zrozumieć, jakież to wojny mają miejsce w Turcji, Grecji, Bułgarii, Macedonii, Albanii czy Serbii, że tak szturmują oni węgierską granicę (o Szwecji nie wspominając)... Tu w grę nie wchodzi żadna solidarność, lecz chęć zwykłej dystrybucji kosztów przy zachowaniu monopolu korzyści.

Jakkolwiek więc pewnie z grubsza się zgadzamy, to jednak moim zdaniem konieczność segregacji ma zasadnicze znaczenie.
-
2017/07/10 23:14:40
@Stanisław
"...jesteśmy w związku z tym coraz bliżej końca świata, przynajmniej takiego, który dotąd znaliśmy."
Podpisuję się pod każdym zdaniem. Kiedyś już chyba pisałem, że współczesna Europa jest w sytuacji schyłkowego Rzymu (może na przełomie szczytu potęgi, a fazy schyłkowej). Wspaniała, potężna przedmiot zazdrości i podziwu i... - co raz bardziej pod naporem bliższych i dalszych sąsiadów, którzy "też by tak chcieli". Wystarczy, przypomnieć sobie wypowiedź uchodźcy/emigranta z pierwszego okresu euforii humanitarnej, który w drodze do Niemiec na dworcu w Wiedniu zapytany przez dziennikarza: - co wam się tak w Europie podoba? Poprawną angielszczyzną odpowiada: - macie piękne domy, piękne samochody, piękne kobiety...
A proces współcześnie nie będzie rozciągnięty na wieki. Dynamika procesów ekonomicznych jest znacznie większa, a współczesne media (informacja obiega świat w czasie rzeczywistym) procesy społeczne będą przyspieszały.
Jeżeli dzisiaj mówimy o 1-2 milionach, to do końca wieku tylko z powodów zmian klimatycznych przemieścić się będzie musiało 2 miliardy ludzi (a nas jest niespełna miliard i raczej więcej w ciągu stu lat nie będzie). A dysproporcje w poziomie życia Europejczyków i potencjalnych emigrantów będą rosły jeszcze szybciej niż dotychczas.
Faktycznie to przestaje być problem z uchodźcami czy emigrantami, to staje się problem globalny, który globalnie musimy rozwiązywać. I odpowiedzialność spoczywa na najbogatszych... - Europie, USA, Rosji, Chinach i paru jeszcze krajach, które dysponują potencjałem finansowym, intelektualnym i technicznym, żeby to wyzwanie podjąć.
Tymczasem my uprawiamy chocholi taniec. Z jednej strony szczypta humanitaryzmu; napoić, nakarmić, pozwolić przybyszom, żeby na nas pracowali (tak jak niewolnikom w starożytnym Rzymie), a po chwili rzucamy się do daleko ważniejszych spraw jak najbliższe plany urlopowe (przecież trzeba rozwieść po świecie swoją arogancję), krój majtek, czy kolor ciuchów na najbliższy sezon - orkiestra na Titanicu przecież gra. Z drugiej - niektórym (tak jak w Rzymie) wydaje się, że wystarczy wydać trochę więcej na potencjał obronny, wzmocnić siły na granicach (oczywiście to zmartwienie głównie tych co na granicach siedzą) i nic się nie zmieni. Rzymianom też się wydawało, że tak są potężni i wspaniali, że nic się nie zmieni i mogą spokojnie imprezować.
Zmieniło się! I nie wystarczyły nawet sukcesy wojenne na Bliskim Wschodzie, w Afryce, w Nadrenii i nad Dunajem oraz na Bałkanach.
Z punktu widzenia najbliższych wyzwań, które stają przed dwoma pokoleniami Europejczyków wizyta Trampa w Warszawie i Hamburgu to była katastrofa! My otrzymaliśmy obietnicę paciorków... - oczywiście jeżeli za nie zapłacimy (brak było nawet deklaracji trwałego pobytu wojsk amerykańskich w Polsce!), a w Hamburgu okazało się, że dwa największe mocarstwa będą rozgrywały swoje własne interesy ponad głowami Europy i co gorsze, te interesy są w większości niespójne, jeżeli wręcz w wielu obszarach nie kolidują ze sobą.
Sukces jednak otrąbiono. Orkiestra może grać dalej. Przynajmniej dopóki tak jak u Ursuli K. le Guin Czarnoksiężnik z Archipelagu nie dopłynie do ostatniego brzegu Międzymorza i nie utraci swej mocy.

-
2017/07/10 23:41:46
@ klemens_de_miszczo
Masz rację. Uchodźców i emigrantów trzeba rozróżniać, ale tylko dlatego, że w stosunku do nich trzeba podejmować różne działania.
Uchodźcom wystarczy zwykła, doraźna pomoc i ewentualne stworzenie możliwości powrotu zainteresowanych do domu po ustaniu przyczyn, które ich z niego wygnały. To nasz (europejski) psi obowiązek.
Rozwiązanie globalnych problemów wywołujących emigrację to nasze być, albo nie być.
Rozwiązanie i jednych i drugich problemów wymaga ścisłej europejskiej współpracy, a nie licytowanie się kto nimi bardziej lub mniej powinien się zajmować, czy chowanie głowy w piasek i gardłowanie to nie moja sprawa. A uczynienie z rozwiązywania tych problemów linii sporów to już totalny idiotyzm.
Nie zapominaj, że kultura, cywilizacja i ludzie którzy tworzyli Europę Rzymu zniknęli, a język przetrwał tylko za murami klasztorów. Trzeba było dziesięciu wieków, żeby osiągnięcia cywilizacji starożytnych zaczęły wracać do Europy dopiero po 10 wiekach, i to.. - za pośrednictwem Arabów.
P.S.
Ciekawostka. Technologię produkcji betonu, z którego zbudowano Koloseum, odkryliśmy ponownie dopiero w XIX wieku.

-
2017/07/10 23:48:13
@klemens_de_miszczo

Masz w dużej mierze rację, choć - być może podchodzę zbyt idealistycznie - myślę, że przy potraktowaniu imigrantów jak ludzi, z którymi można porozmawiać i dojść do porozumienia i współpracy państw, możnaby było wypracować spójny program zapobiegający kumulowaniu imigrantów wyłącznie w najzasobniejszych miejscach.

Ale, żeby nie było za słodko, kolejną ilustracją filmową niech będzie w tym miejscu "Nienawiść".

@alp61

I ty przedstawiłeś wiele ciekawych spostrzeżeń. Dodałbym tylko, że zasłużyliśmy. Zło wyrządzone światu przez zbudowaną na chrześcijańkich ha ha wartościach zachodnią cywilizację - wraca.
-
2017/07/11 00:15:28
@ Stanisław
Nie przeginaj. Gdybyś ujął wartości chrześcijańskie w cudzysłów, odebrałbym Twoją uwagę jako odniesienie do ich zwulgaryzowanej treści, jaką nazbyt często jesteśmy karmieni na co dzień. Nie jestem gorliwym, praktykującym chrześcijaninem, ale nie zapominam, że te wartości są fundamentem dwóch z trzech największych religii na świecie.
-
2017/07/11 08:46:57
@alp61
Przepraszam, że tak późno, ale nie mogłem wcześniej odpisać. Nie robię podziału na wyborczą, tvn i innych. Choć mam nieodparte wrażenie, że gdy ktoś jest przeciwny przyjmowaniu tzw. uchodźców, zostaje przez ludzi sympatyzujących z tymi mediami automatycznie wrzucany do ciemnogrodu, ale zostawmy to. Nie mam nic przeciwko uchodźcom. Ale, szczerze, czy ktokolwiek z tu obecnych NAPRAWDĘ sądzi, że te hordy ludzi zalewających aktualnie Europę to sami uchodźcy? I że jest nad tym odpowiednia kontrola? NAPRAWDĘ nie ma zależności, że odkąd zaczęły się migracje, zachód Europy stoi prawie non stop w ogniu? NAPRAWDĘ, nie masz dzisiaj obaw przed wyjazdem do Paryża? Szkoda czasu, żeby o tym pisać- niech odezwie się choć jedna osoba, która zmieniła swoje poglądy pod wpływem tej dyskusji
-
2017/07/11 10:35:49
@panszeryf
"że odkąd zaczęły się migracje, zachód Europy stoi prawie non stop w ogniu? NAPRAWDĘ, nie masz dzisiaj obaw przed wyjazdem do Paryża?"

Strach to jest chyba tak naprawdę od momentu, kiedy na dobre rozpętał się konflikt w Syrii, a nie "odkąd zaczęły się migracje". One się w takiej Francji zaczęły w latach 50. ubiegłego wieku? Problem francuski to przede wszystkim ta grupka obywateli (najczęściej z drugiego lub trzeciego pokolenia), którym odbiła szajba i pojechali się "szkolić" na teren wojenny (bardzo ciekawym zjawiskiem jest pranie mózgów z wykorzystaniem obecnych udogodnień komunikacyjnych, ciekawe jest też, że rodzice niektórych takich dzieci są jak najdalej od fanatyzmu i nawet nie są bardzo religijni, a natrafiają na nieuzasadniony fundamentalistyczny "bunt" swoich pociech). Zamach w Bataclan na taką skalę nigdy by się nie odbył bez tej głównej przyczyny, która uruchomiła szereg innych zjawisk. Oczywiście są też inne problemy w tym społeczeństwie, ale w 2010 roku sączyłem piwko nie tak daleko stacji metra Oberkampf, może z pół kilometra od tragicznych scen z roku 2015 i absolutnie nikt wówczas nie myślał o jakimkolwiek zagrożeniu (wcześniejsze wydarzenia paryskie na przedmieściach były wyolbrzymione przez media, polskie w szczególności, i w ogóle nie były związane z kwestią islamu), bo to by była fikcja wówczas. Oczywiście, dalej prawdopodobieństwo śmierci w zamachu jest niskie, ale strach jest zjawiskiem zrozumiałym, osobiście nie mam zamiaru go wyśmiewać ani bagatelizować. Do samolotu też wielu ludzi nie wsiada z myślą, że jest bezpieczniejszy statystycznie niż samochód, bo po prostu gdy się rozwala samolot, to działa silniej na zbiorową wyobraźnię.
-
2017/07/11 10:47:22
I jeszcze jedno. Patrząc na sylwetki tamtych zamachowców, ta radykalizacja była bardzo szybka i nie była czymś, co dało się łatwo i sensownie wyjaśnić, czy przewidzieć. To wcale nie tak, że "nazjeżdżalo się muzułmanów, kiełkowało, kiełkowało i jeb, Panie!". Jak wspominałem, emigracja z takiego Maghrebu to już tam jest od dawna. Nikt w związku z nią nie czuł wielkiego zagrożenia we Francji przez długi czas.
-
2017/07/11 11:51:11
@alp61

Chciałem poddać w wątpliwość nie tyle wartości chrześcijańskie ale tezę, iż wartości chrześcijańskie (właściwie pojmowane) zadecydowały o sukcesie zachodniej cywilizacji, bo - stawiam tezę - ten sukces zawdzięczamy w dużej mierze ich zaprzeczeniu, oczywiście często pod maską nieugiętych chrześcijan. Również aktualna postawa tej części, która woła "Bóg" ma się nijak do Nowego Testamentu czy nauk św. Franciszka.

@martin.slenderlink

W przeważającej części się zgadzam. Zwróciłbym jednak jeszcze raz uwagę na biedę i wykluczenie oraz pustkę, którą wypełnia ISIS. Naprawdę warto również obejrzeć dziś "Niemawiść" z połowy lat dziewięćdziesiątych, chociaż nie jest to raczej lektura optymistyczna z punktu widzenia naszej dyskusji.
-
2017/07/11 12:20:12
@stanisław
W przypadku "bohaterów" z Molenbeek to bardziej coś na kształt wykluczenia niż jakiejś organicznej biedy, chociaż oczywiście klasowy czynnik był tu dość silny, a w tej dyskusji trzeba brać poprawkę na to, jak Polak rozumie biedę czy kryzys (Polak tęskniący za stabilną klasą średnią, której od przełomu w 89 r. nie było). Nazwijmy to szklanym sufitem, whatever. Tyle że oni sami też dokładali systematycznie do swojego wykluczenia. Prowadzenie knajpy, handel miękkimi narkotykami, drobne przestępstwa (bodaj to najbardziej podatny materiał na przyszłego radykała, tryb życia niegodny muzułmanina a potem nagle możliwość "odkupienia win"), narastające poczucie izolacji i mówienie do siebie (to autentyczny cytat) - "kiedyś to wszystko rozpierdolę" było na dobrą chwilę przed radykalizacją islamską. Przecież związek tego całego młodego Abdeslama się rozpieprzył właśnie z powodu jego "wycieczki" do Syrii, jego dziewczyna bezskutecznie mu próbowała cokolwiek perswadować.
-
2017/07/11 12:44:33
@stanislaw414

"Również aktualna postawa tej części, która woła "Bóg" ma się nijak do Nowego Testamentu czy nauk św. Franciszka."

Chodzi oczywiście o część części i - zanim mnie @alp61 skontrujesz - dostrzegam w chrześcijaństwie wiele dobrego. Dostrzegam również, że polski kościół zajmuje odnośnie problemu imigracji (bez względu na jej przyczyny), stanowisko zgodne z przykazaniem miłości bliźniego. A w ogóle, to najlepszem tygodnikiem jest chyba aktualnie ten powszechny.
-
2017/07/11 12:45:48
@ panszeryf (i nie tylko)

"mam nieodparte wrażenie, że gdy ktoś jest przeciwny przyjmowaniu tzw. uchodźców, zostaje przez ludzi sympatyzujących z tymi mediami automatycznie wrzucany do ciemnogrodu"

To złe wrażenie. Przykład z pierwszej ręki: Ja sympatyzuję z GW i jestem za przyjmowaniem uchodźców, a moja mama sympatyzuje z Gościem Niedzielnym i jest przeciwko uchodźcom (i migrantom, także z Ukrainy), a nie uważam jej za ciemnogród. Wiem, co uwarunkowało poglądy mojej mamy i wiem - z grubsza, bo o samym sobie wie się zwykle zaskakująco mało - co uwarunkowało moje poglądy. I rozumiem, dlaczego się nie zgadzamy.
Drugi przykład z pierwszej ręki. Pracuję w komórce mojej macierzystej firmy, która to komórka liczy sobie 3 osoby. Jedno niezbyt duże pomieszczenie, w którym przebywamy ze sobą po parę godzin dziennie i w ciągłym kontakcie. I w tymże ciągłym, codziennym kontakcie jestem - ja, sympatyk GW - z Elżbietą, która jest aktywną działaczką w świeckim katechumenacie, no i jest przeciwko emigrantom, a już uchowaj Boże muzułmańskim. Ani ja jej nie uważam za ciemnogród, ani ona mnie za lewaka. Jesteśmy produktami dwóch różnych kultur i czujemy to. Swoją drogą, to niezły fake, że "Polska jest jedna".

Rzecz jest zresztą sto razy bardziej skomplikowana. Jestem sympatykiem GW ( za akcję "rodzić po ludzku", za propagowanie biegania, za "jolkę" w Dużym Formacie, za znakomity dział sportu wraz z tu obecnym red. Stecem), a wcale nie jestem sympatykiem Adama Michnika - bo uważam, że zrobił się przeokropnym moralizującym nudziarzem, a ostatnio na spotkaniu z domu kultury powiedział, że cokolwiek by się nie działo, Polska musi pozostać katolicka. A ja myślę absolutnie na odwrót: wolałbym Polskę mniej katolicką, bo ta katolicka to sobie (i nam) strasznej biedy napyta.
-
2017/07/11 12:46:36
@martin.slenderlink

Bardzo słuszne uzupełnienie.
-
2017/07/11 13:02:55
@ergonauta

Świetne i chyba świetny temat na jakiś świetny, dłuższy tekst.
-
2017/07/11 13:06:34
@martin.slenderlink
Argumentu typu "na drogach w Polsce ginie 100 razy więcej ludzi, niż w zamachach na całym świecie" pozwolę sobie nie komentować. Co do genezy sytuacji, że muzułmanie mordują niewinnych ludzi to nie wiem, czy ma to znaczenie czy, kiedy i jak się oni zradykalizowali. Fakty są takie, że muzułmanie przeprowadzają zamachy i kropka. Wiem, że Francja od dawien dawna jest multikulturowa, ale to literalnie nic nie zmienia. Ta dyskusja przypomina tę z francuskiej telewizji, w której francuski dziennikarz starał się za wszelką cenę przekonać imama, że islam jest religią pokoju, co imam starał sie bezskutecznie wybić mu z głowy...
-
2017/07/11 13:23:27
@panszeryf
"Argumentu typu "na drogach w Polsce ginie 100 razy więcej ludzi, niż w zamachach na całym świecie" pozwolę sobie nie komentować."

To nie był żaden argument. To była tylko ilustracja strachu i jego niskiej racjonalności na ogół. I wskazanie, że go doskonale rozumiem. To nie był żaden argument w dyskusji za/przeciw uchodźcom.

"Fakty są takie, że muzułmanie przeprowadzają zamachy i kropka."

Oczywiście tylko oni. Nigdy nie było żadnego innego terroryzmu. Gdy katolicy przeprowadzali zamachy na wyspach, to było to z pobudek politycznych. Gdy robią to muzułmanie, jest to wyłącznie z powodu Koranu i tego, że cała ich masa (łącznie z uciekającymi przed Asadem i ISIS Syryjczykami) traktuje określone wersety w sposób niezmienny i ahistoryczny. Tak mam rozumieć tę logikę? Czy jakoś inaczej? Że jak kilka tysięcy uchodźców znajdzie się już w Polsce, to dopadnie ich syndrom Abaaouda czy Abdeslama?

"Wiem, że Francja od dawien dawna jest multikulturowa, ale to literalnie nic nie zmienia."

Bo sytuację zmienia znacząco konflikt w Syrii, do dziś trwający i jeszcze kilka innych czynników? Przecież tak mniej więcej napisałem.

"Ta dyskusja przypomina tę z francuskiej telewizji, w której francuski dziennikarz starał się za wszelką cenę przekonać imama, że islam jest religią pokoju, co imam starał sie bezskutecznie wybić mu z głowy..."

Link or it did not happen. URL s'il vous plait.
-
2017/07/11 13:42:08
Problemem w tym całym polskim rozumieniu wszelkich problemów współczesnego świata, co jest po części konsekwencją bardzo słabych serwisów zagranicznych naszych mediów, jest nierozumienie prostych faktów. Na przykład takiego, że terroryzm muzułmański jest bardzo młodym zjawiskiem. Na ogół tym wszystkim krzyczącym "wyp...." kojarzy się on z ekspansją turecką, Sobieskim, przedmurzem i innymi rzeczami (szkoda, że akurat nie z romantycznymi snami z czasów "kongresówki" akurat, ale to szczegół) i te bzdurne klisze dominują cały dyskurs. Stąd się potem biorą wyostrzone fantazje o strefach szariatu, Szwecji na krawędzi wojny domowej, czy wreszcie wilgotne sny o "pogromach tzw. uchodźców i wszelkiej maści tego pejoratywnie nazywanego lewactwa". I stąd jakiejkolwiek racjonalnej dyskusji o kilku tysiącach osób potrzebujących pomocy tutaj nie będzie. Doskonale o tym wiem.
-
2017/07/11 17:01:20
@Panszeryf
"...niech odezwie się choć jedna osoba, która zmieniła swoje poglądy pod wpływem tej dyskusji" - to idealistyczne pytanie. Od lat dyskutujemy w gościnie u Rafała o sporcie i ciągle się ze sobą różnimy, ale też potrafimy się porozumieć, a nawet (pewnie dla niektórych o zgrozo) czasami mieć nawet wspólne/zbliżone stanowisko.
Pytanie właściwe powinno brzmieć czy jest choć jedna osoba, która uważa, że jest o czym dyskutować, a nawet, że warto poszukiwać rozwiązania w interesie nas wszystkich. Łatwiej by nam było, gdybyśmy uzmysłowili sobie, że historia (nie tylko) rozwoju człowieka to historia migracji. Migracji, która zawsze miała te same podstawowe przyczyny: - zmiany klimatyczne, przeludnienie na danym terenie, różnice ekonomiczne. Rzymianie zadufani w swojej wielkości tego nie potrafili zrozumieć i podzielili los wszystkich poprzedników... - zostali unicestwieni.
Nie jestem optymistą, że dzisiaj potrafimy być mądrzejsi. Może również dlatego, że nie potrafimy dyskutować, że wymieniając poglądy potrafimy szukać porozumienia. W dyskusjach, ważniejsza jest nie analiza problemu i poszukiwanie jego rozwiązania, tylko o to kto ma rację, kto wygra. Dlatego w dyskusji o uchodźcach/emigrantach stanowiska są co raz bardziej zradykalizowane; - z jednej strony infantylny humanitaryzm, z drugiej - zwykłe kibolstwo.-
2017/07/11 18:19:38
@Stanisław
Zareagowałem tylko z uwagi na formę Twojego wpisu. Masz rację, ze historia nas uczy, że wynoszenie wartości na sztandary, często służy tylko i wyłącznie czarno-białemu podziałowi na tych "lepszego i gorszego sortu", a praktyka postępowania nie ma nic wspólnego z wartościami. Za to każda polemika z takimi postawami odbierana jest jak atak na podstawy wiary.
P.S.
W/g Sienkiewicza jeden z naszych posłów do Malborka w 1409 r. na stwierdzenie Krzyżaka: - "my nosimy krzyż na płaszczach", odpowiedział: - "a my nosimy go w sercach". Myślę, ze dzisiaj (jak często też w historii było) wielu z pod sztandaru krzyża o tym zapomina.
-
2017/07/11 22:48:33
@alp61

Chyba miałem bardziej na myśli "Misję" z 86 r. BTW posłuchajmy na koniec dyskusji muzyki Morricone z tego filmu.
-
2017/07/11 23:37:14
Temat jest cholernie złożony i każdy może sobie z niego wybrac to co mu pasuje. Jedni będą twierdzić, że barbarzyńtwem jest nieprzyjmowanie ofiar wojny. Inni odpowiedzą, że ofiar wojny jest jakiś procent, ale głownie są to imigranci ekonomiczni. Jedni powiedzą, że co jak co, ale kobiety i dzieci to jednak moglibyśmy przyjąć. Drudzy od razy zripostują, że po pierwsze tych kobiet i dzieci za bardzo nie widać w tłumie uchodźców, a po drugie system relokacji nie przewiduje wybierania kogo nam pasuje.
Myślę sobie że Rafał Stec jest zbyt inteligentny, żeby nie wiedzieć, że wrogie nastawienie do uchodźców nie jest spowodowane wyzuciem z ludzkich instynktów zdecydowanej części Polaków, a efektem utożsamienia uchodźców z terrorystami, a w najlepszym wypadku z młodymi, krzepkimi cwaniaczkami ze smartfonami w rękach, którzy przyjeżdżają do Europy po zasiłki. Na ile ten obraz jest prawdziwy nie wiem, ale myślę, że nie bierze się z kosmosu i jest czymś zdecydowanie więcej niż rojeniem wariata. Myślę, tez że i jedna i druga strona uchodżczego konfliktu dwoi się i troi, żeby zakłamać rzeczywistość. I tak ludzie obracający się w kręgach lewicowych nie mogą pojąć, jak można odmawiać pomocy ofiarom wojny, matkom, dzieciom. Z kolei tym ograniczającym się wyłącznie do publicystyki prawicowej nie mieści się w głowie, że można tak skutecznie wypierać to wszystko, co zdawałoby się widać czarno na białym, czyli niespotykaną na taką skalę w Europejskiej kulturze agresję, zdziczenie przybyszów, również terroryzm i ostaentacyjną wręcz niechęć do zachodniego systemu wartości. Żyjemy w dwóch różnych quasi-rzeczywistościach, docierają do nas zupełnie różne dane, stąd coraz większa przepaść między nami.
-
2017/07/11 23:48:01
Jest jeszcze druga strona medalu. Tak jak Rafał pisał, że przypadków agresji skierowanej w stronę muzułmanów dynamicznie przybywa, co jest jego opinią a niekoniecznie faktem, tak moją opinią, nie koniecznie faktem, na bazie wiedzy którą posiadam jest to, że islam w Europie się radykalizuje, że ogromna część muzułmanów europejczyków popiera lub rozumie motywy terrorystów.
-
2017/07/12 07:24:04
@narsisus
"Drudzy od razy zripostują, że po pierwsze tych kobiet i dzieci za bardzo nie widać w tłumie uchodźców, a po drugie system relokacji nie przewiduje wybierania kogo nam pasuje."

To nie jest riposta, tylko zestaw kłamstw. I nie, prawda nie leży pośrodku.

"efektem utożsamienia uchodźców z terrorystami, a w najlepszym wypadku z młodymi, krzepkimi cwaniaczkami ze smartfonami w rękach, którzy przyjeżdżają do Europy po zasiłki"

W sumie skoro przez młodych krzepkich polskich cwaniaczków ze smartfonami przyjeżdżających do UK po zasiłki Brytyjczycy woleli Brexit...
-
2017/07/12 07:39:03
@Bartoszcze
"To nie jest riposta, tylko zestaw kłamstw"
Aha.

"W sumie skoro przez młodych krzepkich polskich cwaniaczków ze smartfonami przyjeżdżających do UK po zasiłki Brytyjczycy woleli Brexit... "

To jest zestaw kłamstw.
Dziękuję, do widzenia.
-
2017/07/12 08:41:48
do @Bartoszcze
"Nie jest prawdą twierdzenie posłów Platformy Obywatelskiej, w tym byłej premier Ewy Kopacz, że rząd koalicji PO-PSL wypracował mechanizm pozwalający przyjąć do Polski wyłącznie kobiety i dzieci. Polski rząd nie ma możliwości wybierania osób według płci czy kategorii wiekowych przy relokacji z obozów dla uchodźców z Włoch i Grecji. Takie działanie byłoby traktowane przez instytucje unijne jak dyskryminacja i jest niemożliwe komentuje tę sprawę MSWiA. Jak wskazuje resort, listy osób przewidzianych do relokacji tworzone są na terenie Włoch i Grecji. Na ich ostateczny kształt Polska i inne kraje nie mają wpływu. Jedyną sytuacją, w której można odmówić przyjęcia danej osoby są względy bezpieczeństwa (np. w przypadku niemożliwości zweryfikowania tożsamości i autentyczności dokumentów). "

W 2013 w UK zasiłki brało 14,5 tysiąca Polaków
www.mojawyspa.co.uk/artykuly/30660/UK-Polacy-najczesciej-pobieraja-zasilki
W 2013 roku w UK było prawie 600 tysięcy Polaków. 14,5/600=2,5-tyle procent Polaków na Wyspach pobiera zasiłki.
A ilu rodowitych Brytyjczyków to robi? Również około 2,5%.

A teraz coś o muzułmanach na Wyspach:
"Ciekawie wyglądają też statystyki dotyczące sytuacji socjalno-ekonomicznej. Jak się okazuje, aż 28 proc. muzułmanów mieszka w mieszkaniach socjalnych, 30 proc. wynajmuje prywatne mieszkania, a 5 proc. przebywa w schroniskach i hostelach. Dodatkowo niemal połowa wyznawców islamu mieszka w regionach uznawanych za najbardziej niebezpieczne, a tylko 1,7 proc. tam, gdzie notuje się najniższy wskaźnik przestępczości [..] Wnioski dotyczące pracy też są alarmujące. Z raportu można się dowiedzieć, że 21 proc. muzułmanów nigdy nie podjęło zatrudnienia".

natemat.pl/133455,pierwszy-taki-raport-muzulmanow-w-anglii-jest-dwa-razy-wiecej-niz-10-lat-temu-co-piaty-nigdy-nie-pracowal

W UK jest tyle pracy, że musieli ściągać tanią siłę roboczą z Polski, a tymczasem co piąty mieszkający tam muzułmanin nigdy nie podjął się pracy. Porównywanie Polaków do muzułmanów jest bezczelnością.
-
2017/07/12 08:47:34
@bartoszcze

Przyjacielu, spokojnie, przecież nie każdy musi mieszkać w tym samym psychiatryku. Nie dziwię się frustracji kolegi @narsiusa, zazdrości Ci tych znakomitych kotletów A5, które można dostać w Twoim kurorcie.

@narsius

A u Pana w psychiatryku, co dają do jedzenia?

U mnie żywią nieźle i różnorodnie, chociaż każą się uczyć nowego języka i puszczajo (o jezujezu) muzykę Morricone z "Misji".
-
2017/07/12 12:12:02
@narsisus23
Pan to chyba nie rozpoznałby ironii, nawet gdyby wyskoczyła z krzaków i kopnęła Pana w d...

Nie wiem, czy to zdanie "Dodatkowo niemal połowa wyznawców islamu mieszka w regionach uznawanych za najbardziej niebezpieczne, a tylko 1,7 proc. tam, gdzie notuje się najniższy wskaźnik przestępczości " jest przesadnie szczęśliwe. Szczególnie uwzględniając jaka mniejszość narodowa jest absolutnym liderem przestępczości na wyspach, wyprzedzając nawet Rumunów.

"Ciekawie wyglądają też statystyki dotyczące sytuacji socjalno-ekonomicznej. Jak się okazuje, aż 28 proc. muzułmanów mieszka w mieszkaniach socjalnych"

Gdzie średnia krajowa to 17% mieszkająca w socjalach. Nie jest to jakaś straszna różnica. Szczególnie gdy wzbogacimy to informacją, że proporcja muzułmańskich dzieci do lat 15 jest większa o 14% w stosunku do reszty(33% do 19%).

Sam raport ciekawy, przejrzałem. Nie pomyślałbym, że tylko 6.6% muzułmanów na wyspach to Arabowie, dobrze się dowiedzieć czegoś nowego. Albo że 13.7% "opiekuje się domem rodzinnym" (pozostałych jest tu 4%, co czyni łącznie 2 mln takich osób, z czego 0.25 mln to muzułmanie). Ciekawą sprawą jest że w 2001 39% muzułmanów to byli ludzie "bez kwalifikacji" a w 2011 ta liczba spadła do 26%.

"Z raportu można się dowiedzieć, że 21 proc. muzułmanów nigdy nie podjęło zatrudnienia".

Obawiam się, że z raportu nie można się tego dowiedzieć, ponieważ ta statystyka nie dotyczy wszystkich muzułmanów. Dotyczy tylko ludzi w wieku 16-74 lat i wyklucza studentów, których jest 13.3% całej populacji. Warto też zastanowić się nad ewentualnymi przyczynami: "For many this is because family responsibilities after marriage take priority. Furthermore, Muslim women seeking employment are not finding commensurate support and equal opportunities. 71.2% of Muslim women aged 16-24 are not in employment."
-
2017/07/12 12:34:35
@errata
* 13.3% populacji 16-74.
-
2017/07/12 13:45:40
@0TwojaStara

"Jednak kiedy wzięto pod uwagę całość populacji pochodzącej z danego kraju, okazało się, że najwięcej przestępstw w UK popełniają... Wietnamczycy. Polacy zajęli dopiero 18 miejsce, niewiele gorsze od obywateli Wielkiej Brytanii na pozycji 20. Odsetek skazanych w stosunku do populacji danego kraju wyniósł dla Polaków 0,09 %, a dla Brytyjczyków 0,07%."
wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19660564,daily-mail-polacy-popelniaja-najwiecej-przestepstw-w-wlk.html


"Pan to chyba nie rozpoznałby ironii, nawet gdyby wyskoczyła z krzaków i kopnęła Pana w d.."

Nie wiem do czego pijesz. Jeśli do tego fragmentu: ""W sumie skoro przez młodych krzepkich polskich cwaniaczków ze smartfonami przyjeżdżających do UK po zasiłki Brytyjczycy woleli Brexit... " , to słaba to była ironia.
-
2017/07/12 15:35:37
Dyskusje prowadzimy o tym, czy przyjmować, czy nie. Powinna ona jednak, moim skromnym zdaniem, raczej krążyć wobec pytania jak pomagać?.
Świadectwa osób, które są lub były w Syrii wskazują jednoznacznie, iż lwia część naszej pomocy powinna jednak koncentrować się tam na miejscu.
www.rp.pl/RZECZoPOLITYCE/170719833-Milo-Kurtis---Syryjczycy-oczekuja-pomocy-na-miejscu.html
Pomoc humanitarna teraz jak najbardziej odbudowa szpitali i szkół, ściągnięcie z powrotem z obozów UE lekarzy, architektów oraz innych, chcących odbudować kraj ktoś musi tam mieszkać, leczyć, być strażakiem etc. Ale na dłuższą metę potrzebny jest nowy plan Marshalla nie tylko dla Bliskiego Wschodu, ale dla całej Afryki. Transfer $ czy pomoc żywnościowa trafia w większości w ręce lokalnych kacyków, i jest po prostu marnotrawiona. Może UE powinna zrezygnować, albo znacząco ograniczyć Wspólną Politykę Rolna (40% budżetu, którą to kasę można wydawać choćby na R&D) a żywność w większej części eksportować z Czarnego Lądu? Gdyby świat się porozumiał w tej kwestii, i Afryka produkowałaby znacznie więcej żywności może wykarmiłaby się sama i zarabiała na eksporcie. Do rolnictwa nie potrzeba wielkich umiejętności, łatwiej dać komuś pole, traktor i nasiona (wielkie uproszczenie) niż zbudować fabrykę.
Do nienowego już hasła UE to schyłkowy Rzym jest więcej analogii: upadający Rzym dawno odszedł od wartości konserwatywnych i republikańskich, oferował jedyny w swoim rodzaju socjal chleba i igrzysk, podczas gdy wokoło panowało myślenie zgrabnie opisane przez św. Pawła jako "kto nie pracuje, ten nie je". Hasło to jest jednak tyleż plastyczne, co wielce naciągane. Uchodźcy jednak nie chcą nas złupić, ale być Europejczykami chyba.
-
2017/07/12 16:46:10
"na dłuższą metę potrzebny jest nowy plan Marshalla nie tylko dla Bliskiego Wschodu, ale dla całej Afryki." - bingo! Dodałbym jeszcze: - oraz części Azji i Oceanii.
-
2017/07/12 22:34:09
Korzystając z okazji, chciałbym jeszcze tylko zgodzić się z przed przed przed ... mówcą, że najlepszy jest nie tylko chleb nasz powszechny, ale i tygodnik.
-
2017/07/13 20:24:05
Po tym wpisie widac jak mocno jest spolaryzowany nasz Narod. Wracajac do watku podziele sie moja opinia w tej kwestii. Czlowieczenstwo i przyzwoitosc jest naszym wewnetrznym wyborem, wiec sami decydujemy jak sie zachowujemy, nie wazne jaki masz kolor skory, wyznanie czy narodowosc. A propos, historia ludzkosci to permanentna migracja, przeciez Slowianie pojawili sie na tych terenach w V wieku naszej ery, czyli tez jestesmy potomkami wygnancow i o tym pamietajmy.
-
2017/07/16 21:41:32
Może najpierw wypadało by się zastanowić skąd ta islamofobia się wzięła? Bo chyba nie jest tak, że nagle Polacy byli zakamuflowanymi rasistami i ksenofobami i nagle wszyscy postanowili się ujawnić? Problemem jest chyba to, że islam to agresywna, zbrodnicza ideologia mająca na celu ekspansję i walkę z wrogami tego systemu co dobitnie pokazują ostatnie lata. Warto też wspomnieć, że ci ludzie nie są w stanie dopasować się do zachodnich standardów życia.
Obwinianie Polaków za to, że wykazują roztropność i rozwagę, nie chcąc dopuścić do krajobrazów znanych z ulic Kolonii, Berlina, Paryża czy Malmoe jest delikatnie mówiąc podłe. Oczywiście takie obrazki są u nas nie do pomyślenia, natomiast przykład zabójstwa w kebab barze, pokazuje, że jeden incydent z udziałem uchodźców i wybuchłyby zamieszki. Więc lepiej dla tych "młodych matek z dziećmi" żeby tu jednak nie przyjeżdżali.
-
2017/07/17 15:25:07
Z gory przepraszam wszystkich uczulonych na tym punkcie za brak polskich znakow, ale pisze z pracy.

Zupelnie nie rozumiem zarzucania autorowi tekstu, ze zle czyni piszac na tematy pozasportowe. Osobiscie jestem zdania, ze nie tylko ma prawo, ale iz wrecz powinien pisac o tym co opisania uwaza za warte nie wazne z jakiej dziedziny. Owszem blog ten skupia sie na dziennikarswtie sportowym, choc nie wylacznie, ale naglowek artykulu jest dosyc jasny i jak ktos na ten temat czytac nie ma ochoty to nie musi. Ja tak wlasnie ostatnio ominalem artykul skierowany do kibicow Milanu, ale np. ten konkretnie artykul o naszym stosunku do imigrantow mnie zainteresowal.

Z przykroscia stwierdzam, ze zajwisko niecheci do imigrantow przeniklo rowniez do mojego kregu znajomych. O ile wiele dla mnie niepokojacych trendow w tym spoleczenstwie przez to grono nie jest podzielane to jednak osob otwartych na imigracje, i nie mowie tu tylko i wylacznie o tej z kierunku Blisko-Wschodniego, ciezko mi uswiadczyc nawet w gronie znajomych. Jest to dla mnie paradoks trudny do wytlumaczenia, iz jestesmy w stanie jako spoleczenstwo zagorzale bronic praw naszych rodakow do emigracji, a sami nie uwzgeldniamy w ogole mozliwosci przyjmowania emigrantow w naszym wlasnym kraju. Jest to hipokryzja trudna do zrozumienia. Tym trudniejsza do pojecia, ze wszelkie badania ekonomiczne jakie w zyciu widzialem na temat imigracji jasno pokazuja iz jej dlugofalowe efekty sa korzystne dla krajow przyjmujacych imigrantow. Takze ja osobisice w imigracji nic zlego nie widze chocby byla to i imigracja ekonomiczna, zreszta wlasnie ten rodzaj emigracji jest w ostatnich latach najczesciej udzialem naszych rodakow korzystajacych z otwarcia rynkow pracy Europy Zachodniej.

Kwestia zagrozenia terrorystycznego jako argumenty anty-imigracyjny rowniez do mnie nie przejawia. Statystyka mowi jasno, ze imigranci popelniaja mniej przestepstw niz miejscowi. Odestek przestepstw popelnionych z pobudek fundamentalizmu islamskiego jest bardzo nikly i np. smiertelnosc spowodowana tym zjawiskiem nijak nie porownuje sie do zjawisk smiertelnych, ktore od lat nekaja kraje, ktorych owe ataki terrorystyczne dotycza. Niestety tutaj najwieksza wina obarczyl bym media. Wiadomosci o jakichkolwiek przestepstwach popelnionych przez przyjezdnych po prostu lepiej sie sprzedaja ze wzgledu wlasnie na glebokozakorzeniona w spoleczenstwie niechec do obych i tak kolo samo sie nakreca.