Blog > Komentarze do wpisu

Bramkarz staje się piłkarzem

Czy Manuel Neuer jest bramkarskim Michaelem Jordanem? Czy Anglicy wychowują golkiperów upośledzonych? Jak zmienia się szkolenie graczy z tej pozycji? Czy istnieje polska szkoła bramkarzy? Zanim uciekłem na wakacje, wraz z Michałem Szadkowskim przepytałem legijnego trenera Krzysztofa Dowhania, który pracował m.in. z Arturem Borucem, Wojciechem Szczęsnym, Łukaszem Fabiańskim, Janem Muchą i Duszanem Kuciakiem. Wywiad z dzisiejszej „Gazety Sport.pl Ekstra” przeczytacie tutaj

poniedziałek, 27 lipca 2015, rafal.stec
Komentarze
2015/07/27 13:53:53
"kilku innych by sobie poradziło" - przykład Muchy pokazuje, że niekoniecznie.

"niech kończy w Stuttgarcie, jak Tytoń" - Tytoń jeszcze nie skończył, bez problemu 5 lat jeszcze pogra, więc jeden transfer go jeszcze może czekać.

Ogólnie zgoda, że w Anglii nie ma szkolenia i tam się bramkarze (nie tylko) marnują, Szczęsny ma szansę jeszcze odżyć, tylko potrzebuje dobrego treningu.
-
2015/07/27 17:07:35
Dzięki za wywiad.
@grzespelc
"w Anglii nie ma szkolenia i tam się bramkarze (nie tylko) marnują". - Nie sądzę. Dowhan wskazuje, że się "nie rozwijają". To problem nie tylko szkolenia, ale również sposobu wykorzystania bramkarza przez trenerów i drużynę.
Neuer, zarówno w Bayernie jak i reprezentacji, przez obrońców traktowany jest jak jeden z nich. Czasami nawet za bardzo, jakby zapominali, że za nim nikt już nie stoi. W Anglii ciągle jeszcze na bramkarza patrzy się jak na faceta między słupkami, który do rozgrywania piłki nie bardzo się nadaje. No chyba, że chodzi o dalekie wykopy.
-
2015/07/28 13:07:34
Gdzie masz to angielskie szkolenie, skoro jedynym dobrym bramkarzem od 20 lat tam jest Hart, który i tak jest - jak wynika z wywiadu - niedoszkolony? Dlaczego od czasów Shiltona każdy kolejny bramkarz w kadrze zawala mecze?
Jak wyglądał np. Dudek w Feyenoordzie, a jak po 2 latach w Liverpoolu? Ile błędów robili jego konkurenci aż do Reyny, któremu też było daleko do ideału?
Dlaczego od lat każdy kolejny bramkarz w Arsenalu czy Liverpoolu gra słabiej, niż tam, skąd przyszedł?
Dla mnie odpowiedź jest prosta.
-
2015/07/28 18:09:01
@grzespelc

Lehmann chyba nie był znów taki zły w Arsenalu.
A z tym szkoleniem, to musi być prawda. W zasadzie tylko trzy nazwiska zasługują na uwagę: Banks, Clemence i Shilton.
-
2015/08/04 14:13:43
Zdaję sobie sprawę, że wchodzę na grząski teren i że nie mam kwalifikacji, żeby dyskutować z fachurą klasy Dowchania, ale na mnie facet tym wywiadem wrażenia nie zrobił. Sporo publicystycznie nośnych haseł i uwag, a tych merytorycznych, dotyczących poszczególnych elementów gry bramkarza - jak na lekarstwo.
Przykłady:
- ocena zgrabności i elegancji ruchów Harta skojarzyła mi się z Gwiazdami Na Lodzie, a nie poważną piłką.
- zestawienie Cecha i Kurtuły jako podobnych stylem wydaje mi się zwyczajnie nieuzasadnione. Doskonały na linii Cech zawsze miał problemy w grze 1 na 1, dlatego zresztą w ustawionej wysoko Chelsea AVB szło mu kiepsko (i kiepsko może mu iść w Arsenalu). Courtois jest świetny w takich sytuacjach (dlatego dziś już tylko jeden John Terry przeszkadza Chelsea grać wysoką linią obrony, gdyby chcieli).
Sporo uwag publicystycznie nośnych, niewiele merytorycznych, autentycznie ciekawych - zero.
-
2015/08/04 14:58:16
Też mnie zastanowiła ta zgrabność ruchów, może chodzi o wprowadzenie elementów baletu do treningu bramkarza (np. wychodzenie do dośrodkowania krokiem z Jeziora Łabędziego)